Φοβερή και τρομέρη η Σάκκαρη προκρίθηκε στον τελικό του Σαν Χοσέ (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 5/8/2018 - 10:21

H Μαρία Σάκκαρη ήταν ξανά φοβερή στο Silicon Valley Classic. Νίκησε την Ντάνιελ Κόλινς και για πρώτη φορά στην καριέρα της θα παίξει σε τελικό τουρνουά της WTA.

Η 23χρονη Ελληνίδα είδε την αντίπαλο της να προηγείται με 6-3, 4-1 και όλα έδειχναν να τελειώνουν. Με κατάθεση ψυχής όμως η Σάκκαρη έφερε τα πάνω κάνω. Έκανε το break στο 12ο game (7-5) και έστειλε τον ημιτελικό στο τρίτο σετ.

Εκεί έχασε μόνο το πρώτο game και στην συνέχεια ολοκλήρωσε τη σπουδαία ανατροπή  μετά από 2 ώρες και 13 λεπτά αγώνα!

Στον σημερινό τελικό η Σάκκαρη θα αντιμετωπίσει την Μιχαέλα Μπουζαρνέσκου που είναι Νο24 της παγκόσμιας κατάταξης. Αν κερδίσει η Ελληνίδα τενίστρια για πρώτη φορά θα φτάσει στο νούμερο 26 της παγκόσμιας κατάταξης.