Πήγε να κάνει τα εύκολα... δύσκολα αλλά στο τέλος «καθάρισε» η Ανόρθωση

Κυριακή, 18/10/2020 - 10:47

Πήγε να κάνει τα εύκολα... δύσκολα από μόνη της η Ανόρθωση όμως στο τέλος «καθάρισε» το ντέρμπι της Αμμοχώστου, πήρε τη νίκη και έφτασε τους 13 βαθμούς. Νίκη που δίνει πολύ καλή ψυχολογία στους ποδοσφαιριστές του Τιμούρ Κετσπάγια ενόψει της δύσκολης συνέχειας.

Η «Κυρία» έως το 15ο λεπτό είχε... αέρα δύο τερμάτων και όπως έδειχνε η εικόνα της αναμέτρησης δύσκολα θα έχανε βαθμούς από τη Νέα Σαλαμίνα. Παρ' όλα αυτά όμως μετά το μισάωρο η Ανόρθωση έδωσε χώρους στους γηπεδούχους οι οποίοι ανέβηκαν, πίεσαν και εν τέλει βρήκαν το γκολ με τον Νίκο Βαρέλα στο 39ο λεπτό. Μάλιστα, με την αρχή του δευτέρου ημιχρόνου και την αποβολή του Αμπαρτζουμιάν πολλοί πίστεψαν πως η Ανόρθωση δε θα έπαιρνε το τρίποντο.

Οι ποδοσφαιριστές του Τιμούρ Κετσπάγια όμως έμειναν προσηλωμένοι στο στόχο τους και στο 54ο λεπτό ο Ελουντού με όμορφη ενέργεια κέρδισε το πέναλτι το οποίο εκμεταλλεύτηκε ιδανικά ο Μανιάς. Πέναλτι με το οποίο ο Ελλαδίτης πανηγύρισε το πρώτο του χατ-τρικ μετά από κάποια χρόνια. Στη συνέχεια αφού η Σαλαμίνα δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τις ευκαιρίες της, ήρθε το... κερασάκι στην τούρτα από τον Βργκοτς ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 1-4.

Η εμφάνιση του Μιχάλη Μανιά ήταν κυριολεκτικά εντυπωσιακή. Ο Ελλαδίτης δημιούργησε πολλά προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα και έδωσε μπαλιές στους συμπαίκτες του ενώ κέρδιζε αρκετές μονομαχίες με τους αντίπαλους αμυντικούς. Το φετινό επιθετικό δίδυμο Μανιάς-Κβιλιτάια φαίνεται πως θα... διαγράψει εύκολα από τη μνήμη των φίλων της ομάδας το περσινό δίδυμο των Κατσαράβα-Ντούρις.