Το πιο γρήγορο 2-0 στην ιστορία του Αστέρα Τρίπολης

Ο Μάρκ Φερνάντεθ πέτυχε δύο γκολ στα έξι πρώτα λεπτά (3' και 6') του αγώνα του Αστέρα Τρίπολης με τον Ατρόμητο, κάνοντας ρεκόρ στην ιστορία της ομάδας του στην κατηγορία. Ποτέ άλλοτε δεν είχε πετύχει η ομάδα από την Αρκαδία τόσο γρήγορα δύο γκολ.

Τα γρηγορότερα δύο γκολ του ως τώρα ο Αστέρας τα είχε πετύχει ως τώρα στις 23 Απριλίου 2017, όταν στη Βέροια προηγήθηκε 2-0 με δύο γκολ του Μιχάλη Μανιά στο 4' και το 8'. Μάλιστα εκείνο το παιχνίδι το έχασε τελικά 4-3.

Ο Μαρκ Φερνάντεθ πήρε το ρεκόρ, φτάνοντας τα τρία γκολ στη φετινή σεζόν. Μάλιστα και το πρώτο, εναντίον της ΑΕΚ, το πέτυχε πάλι στο 3'.

Ακόμη αυτό το 2-0 είναι το γρηγορότερο στη Super League από τον περασμένο Νοέμβρη, όταν ο Πανιώνιος είχε βάλει δύο γκολ στον Παναιτωλικό στο 5ο λεπτό (2' Μασούρας, 5' Κόρμπος).

Εντυπωσιακή σύμπτωση είναι ότι για τρίτη φορά τα τελευταία πέντε χρόνια, ο Αστέρας Τρίπολης στην 4η αγωνιστική κάνει το σκορ 2-0 σχεδόν από τα... αποδυτήρια.

2015-16, 4η αγωνιστική Αστέρας Τρίπολης - Πανιώνιος 2-0 στο 12'

2018-19, 4η αγωνιστική Αστέρας Τρίπολης - Απόλλων 2-0 στο 10'

2019-20, 4η αγωνιστική Αστέρας Τρίπολης - Ατρόμητος 2-0 στο 6'

Για τον Ατρόμητο δεν είναι το γρηγορότερο 2-0 που δέχεται στην ιστορία του. Στις 24 Απριλίου 1975 στην Τούμπα έχανε 2-0 μόλις στο 3ο λεπτό (2’ Αποστολίδης, 3’ Κερμανίδης) σε ένα παιχνίδι που έχασε με 5-1. Στα χρόνια της SuperLeagueπάντως είναι ρεκόρ του το 2-0 σε βάρος του στο 6ο λεπτό.

Πηγή
sport-fm.gr

Πρώτη φορά κερδίζει δύο πέναλτι σε αιώνιο ντέρμπι ο Παναθηναϊκός

Ποτέ ξανά ο Παναθηναϊκός δεν είχε κερδίσει δύο πέναλτι σε ντέρμπι της πρώτης κατηγορίας
23/09/2019 - 14:34