Πήραν... σκούπα Γκουντογκάν, Ντε Μπρόινε και «καθάρισαν» για τη Σίτι

Σάββατο, 20/3/2021 - 21:38

Μέσα και στους τέσσερις φετινούς της στόχους παρέμεινε η Μάντσεστερ Σίτι.

Με δύο γκολ των Γκουντογκάν και Ντε Μπρόινε στο 84' και στο 90', η… αρμάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα «καθάρισε» την Έβερτον (0-2) και παίρνοντας την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου, παρέμεινε σε τροχιά quadruple.

Οι «πολίτες», θυμίζουμε, μόνο αν… αυτοκτονήσουν θα χάσουν το πρωτάθλημα, ενώ βρίσκονται, επίσης, στον τελικό του Λιγκ Καπ (αντίπαλός τους η Τότεναμ) και στα προημιτελικά του Champions League (κόντρα στην Ντόρτμουντ).

Στο Λίβερπουλ, η Μάντσεστερ Σίτι είχε τη συντριπτική κατοχή της μπάλας, αλλά αντιμετώπιζε πρόβλημα στη δημιουργία φάσεων για γκολ. Η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι αντιδρούσε σωστά στην άμυνα και έψαχνε στις αντεπιθέσεις τη «ζημιά». Ο πιτσιρικάς γκολκίπερ της Έβερτον, Βιρτζίνια, πρόσφερε στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου τη φάση του αγώνα, καθώς έκανε μία τρομερή επέμβαση, πέφτοντας στην αριστερή του γωνιά, για να διώξει ένα καλό πλασέ του Στέρλινγκ, ο οποίος αποχώρησε, τελικά και στη θέση του πέρασε ο Ντε Μπρόινε.

Τελικά, από ατομική ενέργεια του Λαπόρτ και σουτ, το οποίο απέκρουσε ο νεαρός τερματοφύλακας, με την μπάλα να χτυπάει και στο δοκάρι του, ήρθε ο Γκουντογκάν με κεφαλιά-ψαράκι και «έγραψε» το 1-0 στο 84' με το 16ο γκολ του στη φετινή σεζόν.

Οι γηπεδούχοι από εκεί και πέρα απογοητεύτηκαν και στο 90' ο Ντε Μπρόινε, με ωραίο πλασέ, από τρομερή μπαλιά του Ρούμπεν Ντίας, διαμόρφωσε το 2-0, που έστειλε τους «πολίτες» στους «4» του FA Cup.

Νωρίτερα, θυμίζουμε, η Σαουθάμπτον προκρίθηκε εις βάρος της Μπόρνμουθ (0-3), ενώ αύριο (21/03) παίζουν Λέστερ-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Τσέλσι-Σέφιλντ Γιουνάιτεντ.