Πήραν το «θρίλερ» οι Μπακς, με εξαιρετικό Γιάννη (ΒΙΝΤΕΟ)

Πέμπτη, 6/5/2021 - 09:08

«Σκληρό καρύδι» αποδείχθηκαν οι Γουίζαρντς για τους Μπακς, οι οποίοι κατάφεραν να επικρατήσουν στο τέλος της αναμέτρησης με 135-134 στο Fiserv Forum τα ξημερώματα στο NBA.

Μετά από δύο σερί ματς με τους Νετς σε τρία βράδια, τα «ελάφια» φάνηκε πως είχαν έλλειψη δυνάμεων απέναντι στην Γουάσινγκτον, η οποία ευτύχισε να έχει σε καλή μέρα τους Μπιλ και Γουέστμπρουκ που δυσκόλεψαν τον Γιάννη Αντετοκούνμπο και την παρέα του.

Το Μιλγουόκι, με τη νέα του νίκη, ανέβηκε στο 42-24 (20-14 εντός έδρας) και συνεχίζει να κυνηγά τη δεύτερη θέση, ενώ έχει ελπίδες ακόμα και για την πρώτη της Ανατολής.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο πέτυχε 23 πόντους (με 7/8 βολές, 8/13 δίποντα, 0/2 τρίποντα), ενώ μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 8 ασίστ, ενώ είχε και 2 κοψίματα σε 29:40 λεπτά συμμετοχής. Ωστόσο, έπεσε «θύμα» του Γουέστμπρουκ, ο οποίος έξυπνα κέρδισε το επιθετικό φάουλ, που ήταν το έκτο για τον Έλληνα άσο ο οποίος βγήκε εκτός αγώνες με 2 λεπτά για το τέλος.

Συμπαραστάτες του Έλληνα σταρ ήταν ο Τζρου Χόλιντεϊ με 29 πόντους, ο Πατ Κόνατον πρόσθεσε 16 πόντους και ο Θανάσης Αντετοκούνμπο είχε 3 πόντους (με 3/4 βολές, 0/2 δίποντα), 1 ριμπάουντ, 1 ασίστ σε 16 λεπτά συμμετοχής. Οι Μπακς αγωνίστηκαν χωρίς τον Κρις Μίντλετον, ενώ τραυματίστηκε κατά τη διάρκεια του αγώνα ο Πι Τζέι Τάκερ.

Στο απέναντι στρατόπεδο, οι Γουίζαρντς είχαν σε καλό βράδυ τον Ράσελ Γουέστμπρουκ που έφτασε τα 179 triple-doubles (29 πόντοι από 12/18 δίποντα και 5/8 βολές, 12 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 3 κλεψίματα σε 40:32). Από την πλευρά του, ο Μπράντλι Μπιλ ήταν απολαυστικός, αφού έκανε πέτυχε 42 πόντους (με 11/18 δίποντα,, 3/6 τρίποντα, 11/14 βολές), ενώ είχε 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Φιλότιμη προσπάθεια από τον Ντάνιελ Γκάφορντ με 12 πόντους και 10 ριμπάουντ σε 14 λεπτά.

Τα δωδεκάλεπτα: 29-37, 71-71, 103-95, 135-134