Πήρε φόρα και «καθάρισε» για τη Γιουβέντους ο Κριστιάνο (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 19/1/2020 - 23:46

Όταν ζορίζει το πράγμα, «καθαρίζει» ο Κριστιάνο Ρονάλντο. Ο Πορτογάλος σούπερ σταρ βγήκε μπροστά, σκόραρε δις και η Γιουβέντους «λύγισε» την σκληροτράχυλη Πάρμα (2-1), η οποία είχε καταφέρει να ισοφαρίσει προσωρινά. Πλέον, η Μεγάλη Κυρία αύξησε τη διαφορά της από την δεύτερη θέση και την Ίντερ, που είχε «σκοντάψει» νωρίτερα στην έδρα της Λέτσε, στους τέσσερις βαθμούς.

Η Γιουβέντους μπήκε με φουλ επιθετική διάθεση στον αγώνα, πίεζε ασφυκτικά την Πάρμα που ήταν διαρκώς σε θέση άμυνας και προσπαθούσε με... νύχια και με δόντια να κρατήσει το μηδέν παθητικό μέχρι το ημίχρονο. Δεν το κατάφερε, όμως, και πρέπει να τα βάζει με την τύχη της αφού στο 43ο λεπτό ο Κριστιάνο Ρονάλντο έκανε το διαγώνιο σουτ που κόντραρε στον Ιακοπόνι και κατέληξε στο βάθος της εστίας του Σέπε (1-0).

Τα πράγματα είχαν κυλήσει ιδανικά για την ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι, η υπεροχή τους είχε καρποφορήσει και όλα πήγαιναν βάσει... σχεδίου. Λίγο έλειψε να τους το χαλάσει, όμως, η Πάρμα η οποία στην πρώτη ουσιαστική της ευκαιρία κατάφερε να κουνήσει πλεκτό. Ήταν το 55ο λεπτό όταν ο Σοτσαρέλα εκτέλεσε το κόρνερ από τα δεξιά, με τον Κορνέλιους να κερδίζει άπαντες στον αέρα και με φοβερή κεφαλιά, να μην αφήνει κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Σέζνι (1-1).

Οι... εφιάλτες και οι μνήμες από την περσινή «γκέλα» στο «Allianz Stadium» με την Πάρμα άρχισαν να έρχονται ξανά στο μυαλό των οπαδών της Γιουβέντους αλλά οι παίκτες τους φρόντισαν να τις διώξουν άμεσα. Και αυτό διότι ο Κριστιάνο Ρονάλντο «χτύπησε» ξανά μετά από τρία λεπτά, σκοράροντας με ωραίο διαγώνιο σουτ μετά από πάσα του Ντιμπάλα για το 2-1 και τα χαμόγελα στις κερκίδες... επέστρεψαν.