Πήρε και τον τίτλο στο Μαϊάμι η Σβιόντεκ

Κυριακή, 3/4/2022 - 08:10

Εκπληκτικά πράγματα κάνει η Ίγκα Σβιόντεκ.

Η Πολωνή, που από την Δευτέρα θα είναι και επίσημα το νέο Νο1 της παγκόσμιας κατάταξης, κατέκτησε άλλον έναν τίτλο, κερδίζοντας στον τελικό του Μαϊάμι την Ναόμι Οσάκα με 2-0 σετ!

Η Σβιόντεκ συνάντησε αντίσταση μόνο στο πρώτο σετ το οποίο κέρδισε με 6-4, ενώ στο δεύτερο έκανε… πλάκα και το κατέκτησε με 6-0.

Αυτός είναι ο τρίτος της τίτλος ήδη μέσα στο 2022 καθώς κέρδισε την Ντόχα και πριν δύο περίπου εβδομάδες το Indian Wells (με αντίπαλο την Σάκκαρη).

Είναι συνολικά ο έκτος τίτλος καριέρας για την 20χρονη Πολωνή που χρειάστηκε 1 ώρα και 19 λεπτά για να κερδίσει την Οσάκα που είχε 7 άσους στο ματς, αλλά ούτε μία ευκαιρία για να κάνει break!

H Σβιόντεκ μετρά 16 συνεχόμενες νίκες, ενώ έγινε η νεαρότερη τενίστρια που κερδίζει την ίδια χρονιά τους τίτλους στο Sunshine Double, δηλαδή σε Indian Wells και Μαϊάμι.

Παράλληλα έγινε η πρώτη τενίστρια στην ιστορία που κερδίζει τους πρώτους τρεις τίτλους της χρονιάς στα 1000αρια τουρνουά. Και το εξίσου εντυπωσιακό στατιστικό για το Νο1 του κόσμου είναι πως στους τελευταίους τέσσερις τίτλους που κατέκτησε (2021 Ρώμη και φέτος σε Ντόχα, Indian Wells και Μαϊάμι), στους τρεις πήρε ένα σετ με 6-0 (6-0, 6-0 την Πλίσκοβα στη Ρώμη, 6-0, 6-2 την Κονταβέιτ στη Ντόχα και σήμερα 6-4, 6-0 την Οσάκα. Μόνο με την Σάκκαρη δεν το κατάφερε αυτό στην Καλιφόρνια (6-4, 6-1).