Πήρε το ντέρμπι της Λεμεσού και... ελπίζει ακόμα ο Απόλλωνας (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 18/4/2021 - 19:00

Το πήρε και... ελπίζει!

Ο Απόλλωνας επικράτησε με 2-1 της ΑΕΛ στο Τσίρειο, για την 7η αγωνιστική των play-off, παίρνοντας μια πολύ σημαντική νίκη.

Οι «γαλάζιοι» έδειξαν να το θέλουν περισσότερο, κυρίως στο πρώτο μέρος και τελικά το πήραν, διατηρώντας «ζωντανές» τις ελπίδες τους για τίτλο.

Μακριά από τον καλό τους εαυτό οι «λέοντες», οι οποίοι «πλήρωσαν» τα τραγικά τους λάθη, άργησαν να «ξυπνήσουν» και έφυγαν με άδεια χέρα.

Το σύνολο του Πετράκη πήρε προβάδισμα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ντιγκινί στο 30ο λεπτό και ο Μπίσεσβαρ στο 74' είπε «ευχαριστώ» στο τραγικό λάθος του Βοζίνια, ενώ η ομάδα του Κέρκεζ μείωσε στο 88' με τον Ντανίλο.

Με αυτή την ήττα η ΑΕΛ έπεσε στην 3η θέση με 68 βαθμούς και την ερχόμενη Τετάρτη (21/4, 18:00) υποδέχεται τον Ολυμπιακό στο Τσίρειο, στη ρεβάνς για τα ημιτελικά του κυπέλλου.

Από την άλλη, ο Απόλλωνας με τη νίκη ανέβηκε στην 2η θέση με 69 βαθμούς, μένοντας στο -3 από την πρωτοπόρο Ομόνοια και την επόμενη (8η) αγωνιστική υποδέχεται την Κυριακή (25/4, 19:30) την ΑΕΚ στο Τσίρειο.

Στο 17' η πρώτη τελική του ματς, με τον Χάμπο να δοκιμάζει ένα μακρινό σουτ και να στέλνει τη μπάλα άουτ.

Τρία λεπτά μετά και έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Πέδρο, ο Γκεριέρ έπιασε την κεφαλιά και ο Βοζίνια απέκρουσε δύσκολα.

Στο 24ο λεπτό, μετά από διώξιμο του Πέδρο η μπάλα έφτασε στον Τόρες που έκανε με τη μια το πλασέ εντός περιοχής και ο Γιοβάνοβιτς μάζεψε.

Έξι λεπτά αργότερα ο Απόλλωνας κέρδισε πέναλτι, μετά από σπρώξιμο του Χάρη Κυριάκου στον Πέδρο.

Στην εκτέλεση ήταν ο Ντιγκινί και με εύστοχο πλασέ στη δεξιά γωνία, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1 στο 30ο λεπτό.

1

Στο 33' μετά από προσπάθεια του Μαέ η μπάλα έφτασε έξω στην περιοχή στον Ριέρα, το σουτ του οποίου πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Ένα λεπτό μετά, ο Νταμπό πάτησε περιοχή από δεξιά και δοκίμασε από πλάγια θέση να σουτάρει, στέλνοντας τη μπάλα έξω.

Στο 39ο λεπτό, ο Τόρες γύρισε με το κεφάλι για τον Ριέρα ο οποίος από κοντά δεν μπόρεσε να πλασάρει και ο Γιοβάνοβιτς απέκρουσε.

Στην τελευταία φάση του ημιχρόνου, στο 44', μετά από μελέ στην περιοχή η μπάλα έφτασε στον Ντιγκινί, το σουτ του οποίου πέρασε λίγο έξω.

Στο 48' η πρώτη τελική του δευτέρου μέρους, με τον Τόρες να δοκιμάζει το σουτ από πλάγια δεξιά στην περιοχή και τη μπάλα να περνάει έξω.

Δώδεκα λεπτά μετά, ο Ντανίλο με ατομική προσπάθεια πάτησε περιοχή και έκανε το σουτ, με τον Γιοβάνοβιτς να μαζεύει.

Στο 69ο λεπτό, ο Μαέ επιχείρησε να απειλήσει με απευθείας εκτέλεση φάουλ από καλό σημείο, ήταν όμως άστοχος και έστειλε τη μπάλα ψηλά.

Έξι λεπτά αργότερα ο Απόλλωνας κατάφερε να πετύχει και δεύτερο γκολ. Μετά από τραγικό λάθος του Βοζίνια, ο Μπίσεσβαρ έκλεψε και σε κενή εστία πλάσαρε ιδανικά για το 0-2.

2

Στο 79' ο Αβντιγιάι δοκίμασε το πλασέ από πλάγια θέση στα αριστερά της περιοχής, με τον Γιοβάνοβιτς να μαζεύει.

Στο 88ο λεπτό η ΑΕΛ κατάφερε να μειώσει. Μετά από μελέ στην περιοχή, ο Ντανίλο έπιασε το σουτ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-1.

3

Δύο λεπτά μετά, ο Μαέ δοκίμασε το σουτ εκτός περιοχής και ο Γιοβάνοβιτς έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ.

ΑΕΛ (Ντούσαν Κέρκεζ): Βοζίνια, Αντωνίου (13′ Χ. Κυριάκου), Τεϊσέιρα, Πάντιτς, Σάντος, Ζντραφκόφσκι (46′ Α. Γεωργίου), Μεντόγιεβιτς (77′ Αβντιγιάι), Ριέρα (77′ Μπάμπιτς), Τόρες (77′ Παπαφώτης), Ντανίλο, Μαέ.

Απόλλωνας (Γιάννης Πετράκης): Γιοβάνοβιτς, Πέδρο, Ρομπέρζ, Γιούστε, Γκεριέ, Φιλιώτης (89′ Ψύχας), Ντένιτς (89′ Σακέτι), Χ. Κυριάκου (56′ Μάρκοβιτς), Ματέι (66′ Μπίσεσβαρ), Ντιγκινί, Νταμπό (66′ Μπένσχοπ).