Πήρε το ζητούμενο και την πρόκριση στους «8» ο Απόλλωνας (BINTEO)

Τετάρτη, 16/1/2019 - 18:51

Ολοκληρώθηκε το ντέρμπι του Κυπέλλου ανάμεσα σε Ομόνοια και Απόλλωνα με το τελικό σκορ να είναι 1-1 και να δίνει την πρόκριση στους Λεμεσιανούς καθώς είχαν το προβάδισμα από το πρώτο παιχνίδι που επικράτησαν με 1-0.

Το σκορ στην αναμέτρηση άνοιξε ο Απόλλωνας με τον Μπρου στο 68ο λεπτό ενώ η Ομόνοια ισοφάρισε με τον Ραμίρεζ στο 75ο λεπτό.

Η Ομόνοια για άλλη μια σεζόν δεν θα καταφέρει κάτι στην διοργάνωση και πλέον όλες της οι ελπίδες για έξοδο στην Ευρώπη πάνε στο πρωτάθλημα.

Ο Απόλλωνας από την πλευρά του συνεχίζει την καλή παράδοση των τελευταίων ετών στον θεσμό του κυπέλλου.

Το φιλμ της αναμέτρησης

Στο έβδομο λεπτό ο Σαρδινέρο έκανε το σουτ όμως η μπάλα πέρασε έξω.

Στο 19ο λεπτό ωραία εκτέλεση φάουλ από τον Γκόμεθ, έπεσε και έδιωξε σε κόρνερ ο Βάλε

Αμέσως μετά ο Ματ βρέθηκε διαγώνια στην περιοχή του Απόλλωνα όμως το πλασέ του έδιωξε ο Βάλε με τα πόδια.

Στο 23ο λεπτό καλό σουτ του Ατζαγκούν όμως η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια του τερματοφύλακα του Απόλλωνα.

Πέντε λεπτά αργότερα ωραία κίνηση από τον Μάτ ο οποίος έκανε το σουτ όμως η μπάλα πέρασε δίπλα από την εστία του Βάλε.

Ο Άγγλος επιθετικός στο 35ο λεπτό τραυματίστηκε και πέρασε εκτός για να δώσει τη θέση του στον Ραμίρεζ.

ΜΑΤ

Στο 55ο λεπτό Κολοβός έκανε εκπληκτική κούρσα έδωσε στον Ραμίρες, αλλά ο Βάλε με τα πόδια απομάκρυνε τον κίνδυνο.

Μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Βύντρα στο 65ο λεπτό πήρε την κεφαλιά, η μπάλα κατέληξε στα χέρια του Βάλε.

Ο Λόρα έκανε το λάθος η μπάλα πήγε στον Μπρου, αυτός έπιασε το σουτ η μπάλα βρήκε στον Κούσουλο και κατέληξε στην εστία του Παναγή στο 68ο λεπτό της αναμέτρησης. Με αυτό το γκολ ο Απόλλωνας πήρε τεράστιο προβάδισμα πρόκρισης καθώς οι γηπεδούχοι χρειάζονταν 3 γκολ για την πρόκριση.

Η Ομόνοια στο 76ο λεπτό κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα με τον Ραμίρεζ. Εξαιρετική συνεργασία Ατζαγκούν, Λόρα και Ραμίρες με τον τελευταίο να νικάει τον Βάλε με κεφαλιά.

Η Ομόνοια μετά το γκολ του Ραμίρεζ αναθάρρησε και πίεσε τον Απόλλωνα για να βρει και τα υπόλοιπα γκολ που θα της έδιναν την πρόκριση.

Ωραίο σουτ του Μόντες στο 88ο λεπτό, σε ετοιμότητα ο Βάλε ο οποίος σώζει την ομάδα του.

Στις καθυστερήσεις κεφαλιά του Ραμίρες η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Βάλε.

Ομόνοια (Γιάννης Αναστασίου): Παναγή, Λόρα, Βύντρα, Πρετσέ, Κούσουλος, Κατελάρης, Γκόμεθ, Ατζαγκούν, Μαυρίας (Λόπεθ 73'), Κολοβός (Μόντες 66'), Ντάρμπισαϊρ (Ραμίρεζ 35')

Απόλλωνας (Σωφρόνης Αυγουστή): Βάλε, Πέδρο, Ουεντραόγο, Κυριάκου, Βασιλείου, Σακέττι, Μάρκοβιτς (Μπρου 57'), Σαρδινέρο, Καραγιόλ (Κερμπ 80'), Περέιρα, Ζελάγια (Σκέμπρι 74')