Το πίστεψε μέχρι τέλους και πήρε τον βαθμό (ΒΙΝΤΕΟ)

Πέμπτη, 14/9/2017 - 21:58

Το πάλεψε μέχρι το τέλος και δικαιώθηκε ο Απόλλωνας, αφού έστω και στις καθυστερήσεις κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Σαρδινέρο το γκολ του Ντεμπάι από τα έντεκα βήματα στο 53΄.

Α΄ Ημίχρονο:

Οι κυπελλούχοι Κύπρου μπήκαν αρκετά δυνατά στα πρώτα στάδια του αγώνα, κράτησαν μπάλα, χωρίς όμως να καταφέρουν να δημιουργήσουν κάποια μεγάλη ευκαιρία μπροστά από την εστία του Λόπες.

Σταδιακά η Λυών κέρδισε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο. Στο 17΄ οι Γάλλοι θα βρουν την πρώτη τους ευκαιρία με τον Κορνέ, όμως το σουτ του απέκρουσε σταθερά ο Βάλε. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Φεκίρ από πλάγια να σουτάρει, αλλά η μπάλα θα καταλήξει στο εξωτερικό μέρος των δικτύων του Βάλε. Στο 25΄ και πάλι η Λυών θα απειλησει με τον Ντίαζ αυτή την φορά, όμως η κεφαλιά του τελευταίου θα καταλήξει έξω.

Στο 30΄ ήταν η σειρά του Απόλλωνα να πλησιάσει κοντά στο γκολ, μάλιστα δυο φορές στην ίδια φάση. Ο Ντα Σίλβα εκτέλεσε το απευθείας φάουλ, ο Λόπεζ έδιωξε προσωρινά, όμως στην επαναφορά ο Ζάντερ με προβολή δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίκτυα.

Στο 39΄ θα αποκρούσει εντυπωσιακά το σουτ του Ντίαζ.

Η φάση αυτή ήταν και η τελευταία για το πρώτο ημίχρονο. Οι δυο ομάδες θα αναζητήσουν το γκολ της νίκης στο δεύτερο μέρος.

Β΄ Ημίχρονο:

Ορεξάτος μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο ο Απόλλωνα στο δεύτερο ημίχρονο, αφού μόλις στο  47΄ έχασε μοναδική ευκαιρία με τον Ρομπέρζ να ανοίξει το σκορ, όμως η κεφαλιά του αποκρούστηκε εκπληκτικά από τον Λόπες.

Πέντε λεπτά αργότερα, σε μια ανυποψίαστη φάση ο Ζάντερ θα κάνει χέρι μέσα στην περιοχή με τον διαιτητή να καταλογίζει πέναλτι, το οποίος εκτέλεσε εύστοχα ο Μέμφις Ντεμπάι.

Στο 60΄ οι Γάλλοι θα χάσουν μεγάλη ευκαιρία στην αντεπίθεση, το σουτ όμως του Φεκίρ θα πάει πάνω από τα δοκάρια του Βάλε.  Δυο λεπτά αργότερα η Λυών θα χάσει ακόμη μια ευκαιρία αυτή την φορά με τον Ντίαζ του οποίου το πλασέ θα αποκρούσει ο Βάλε.

Ο Απόλλων σταδιακά προσπάθησε να πιέσει για την ισοφάριση, μάλιστα στο 73΄ οι κυπελλούχοι Κύπρου έχασαν μοναδική ευκαιρία με τον Άλεξ Ντα Σίλβα, του οποίου το απευθείας φάουλ έφυγε ελάχιστα εκατοστά έξω.

Ο Σωφρόνης Αυγουστή προσπάθησε με την είσοδο του Μαρτίνες στην θέση του Ντα Σίλβα να φρεσκάρει την ομάδα του, ώστε να πετύχει το γκολ της ισοφάρισης.

Στο 83΄ η Λυών θα χάσει πολύ καλή ευκαιρία με τον Ντεμπάι, ο οποίος εκτέλεσε φάουλ από πλεονεκτική θέση, όμως ο Βάλε έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Στα τελευταία λεπτά ο Απόλλωνας θα χάσει δυο πολύ καλές ευκαιρίες να ισοφαρίσει, την μια με τον Γιούστε, του οποίου η κεφαλιά αποκρούστηκε σε κόρνερ και η άλλη λίγα λεπτά αργότερα με τον Ζελάγια, του οποίου η προβολή πέρασε λίγο έξω.

Ο Απόλλωνας θα είχε το καλύτερο για το τέλος. Ο Σαρδινέρο ο οποίος πέρασε στην θέση του Γιάκολιτς στο 53΄ με προβολή στο 93΄ θα κάνει το 1-1 και θα σώσει τον βαθμό για τον Απόλλωνα.

Απόλλων: Βάλε, Πέδρο, Γιούστε, Ρομπέρζ, Ζάντερ, Σακέτι, Άλεφ, Άλεξ (76' Μαρτίνεζ), Γιάκολις (53' Σαρδινέρο), Σκέμπρι (85' Ζελάγια), Μάγκλιτσα

Λυών: Λόπες, Ράφαελ, Μαρσέλο, Μορέλ, Μαρσάλ, Τουσάρτ, Φερί (78' Ντομπέλε), Φεκίρ, Κορνέτ, Ντεπάι, Ντίαζ (78' Τραορέ)

Αυγουστή: " Πιστεύω θα ήταν άδικο να μην πάρουν οι παίκτες μου θετικό αποτέλεσμα"

«Όπως είπα και πριν από το παιχνίδι σήμερα θέλαμε να βάλουμε δύσκολα στον αντίπαλο. Να είμαστε συγκεντρωμένοι και να μειώσουμε τα λάθη μας. Πιστεύω θα ήταν άδικο να μην πάρουν οι παίκτες μου θετικό αποτέλεσμα. Πάλεψαν μέχρι το τέλος και πήραν το βαθμό. Τώρα συγκεντρωνόμαστε στον αγώνα με τον Ερμή. Θα χαρούμε απόψε και από αύριο βλέπουμε Ερμή. Στόχος μας είναι το πρωτάθλημα και πρέπει να κερδίσουμε.

Από την πρώτη μέρα που ήρθα, ζήτησα από τους ποδοσφαιριστές να παίξουμε ποδόσφαιρο. Σίγουρα έχει και ρίσκο αλλά πρέπει να πω πως το χορτάρι σήμερα ήταν εξαιρετικό και μας βοήθησε να παίξουμε»

Γενέσιο: «Κέρδισε η ψυχή των παικτών του Απόλλωνα»

«Κέρδισε η ψυχή και ο ενθουσιασμός των παικτών του Απόλλωνα. Εμείς δεν καταφέραμε να ελέγξουμε τον ρυθμό, ήμασταν νευρικοί. Ο Απόλλωνας μας έκανε να τρέξουμε. Είχα προειδοποιήσει τους παίκτες μου ότι θα ήταν δύσκολο το παιχνίδι. Είμαι απογοητευμένος που δεν κερδίσαμε, χάσαμε 2 βαθμούς»