Πλησίασε την κορυφή και περιμένει ο Απόλλωνας (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 26/1/2019 - 19:51

Ολοκληρώθηκε το παιχνίδι στο Τσίρειο στάδιο με τον Απόλλωνα να πανηγυρίζει τη νίκη κόντρα στην Δόξα χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα με 2-0 χάρη στα γκολ των Μάγκλιτσα (2') και Ζελάγια (28'). Η ομάδα του Αυγοστή δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα στην διατήρηση του υπέρ της αποτελέσματος και κατάφερε να πλησιάσει στην κορυφή στον ένα βαθμό.

Ο Απόλλωνας είχε το γκολ από τα «αποδυτήρια» καθώς μόλις στην πρώτη του ουσιαστικά ευκαιρία στο παιχνίδι στο δεύτερο λεπτό άνοιξε το σκορ. Ο Ζελάγια έδωσε την κάθετη μπαλιά στον Σαρδινέρο ο οποίος γύρισε εξαιρετικά στον Μάγκλιτσα με τον τελευταίο να μην δυσκολεύεται από κοντά να κάνει το 1-0 για την ομάδα του. Αυτό ήταν το 50ο γκολ του Κροάτη με την φανέλα του Απόλλωνα.

Στη συνέχεια του ημιχρόνου ο Απόλλωνας συνέχισε να είναι πιεστικός και να ελέγχει τον ρυθμό της αναμέτρησης χωρίς όμως να δημιουργεί την μεγάλη ευκαιρία.

Στο 28ο η ομάδα της Λεμεσού κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματα της με τον Εμίλιο Ζελάγια. Ήταν η όμορφη εκτέλεση κόρνερ του Πέδρο με τον Ζελάγια να σηκώνεται την κατάλληλη στιγμή και να νικάει με το κεφάλι χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία τον τερματοφύλακα της Δόξας.

Στο 31ο λεπτό ήρθε η πρώτη ευκαιρία για την Δόξα με τον Νελσίνιο όμως το σουτ που επιχείρησε κόντραρε στα σώματα των αμυντικών.

Στη συνέχεια ο Απόλλωνας συνέχισε να ελέγχει το παιχνίδι διατηρώντας το προβάδισμα του χωρίς να απειλείται ουσιαστικά από την ομάδα της Κατωκοπιάς.

Στο 43ο λεπτό ο Παβλόφ έκανε το σουτ για τους φιλοξενούμενους όμως ο Βάλε δεν αντιμετώπισε κάποιο πρόβλημα και έδιωξε τον κίνδυνο για την ομάδα του.

Δεύτερο ημίχρονο

Στο 55ο λεπτό η ομάδα της Κατωκοπίας κέρδισε πέναλτι με τον Παβλόφ μετά από μαρκάρισμα εντός περιοχής του Ρομπέρζ. Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος όμως δεν κατάφερε να νικήσει τον Βάλε ο οποίος έπεσε σωστά και έσωσε τον Απόλλωνα. Να σημειώσουμε ότι ο Μπρούνο Βάλε συμπλήρωσε 300 συμμετοχές με τη φανέλα του Απόλλωνα.

Στο 62ο λεπτό ο Σαρδινέρο βρέθηκε μόνος με τον Γκρεμσλ αλλά δεν κατάφερε να νικήσει τον τερματοφύλακα της Δόξας.

Μετά και το χαμένο πέναλτι της Δόξας ο Απόλλωνας έλεγξε πλήρως τον ρυθμό της αναμέτρησης.

Στο 70ο λεπτό ο Ασαμόα έκανε το σουτ για την ομάδα της Κατωκοπιάς εκτός περιοχής όμως ο Χάμπος έβαλε την προβολή και απομάκρυνε την μπάλα.

Έξι λεπτά αργότερα είχαμε σουτ του Μπόλιεβιτς με την μπάλα να πηγαίνει λίγο πάνω από τα δοκάρια του Βάλε.

Ένα λεπτό πριν την συμπλήρωση των 90' ο Καραγίολ έκανε το σουτ και ανάγκασε τον τερματοφύλακα της Δόξας να απομακρύνει δύσκολα την μπάλα.

Απόλλωνας: Βάλε, Πέδρο, Ρομπέρζ, Ντίλαν, Βασιλείου, Σακέτι, Χάμπος, Περέιρα (Καραγιόλ 61’), Σαρδινέρο (Παπουλής 80’), Ζελάγια (Σκέμπρι 72’), Μάγκλιτσα

Δόξα: Γκρεμσλ, Μπα, Μπόλγιεβιτς, Ασαμόα, Αλεξάνδρου (Τίνγκου 81’), Ζατλ (Χατζηβασίλης 63’), Αρτάμπε, Παβλόφ, Μιτρέα, Σωτηρίου (Άδωνη 88’), Μπαρμπόσα

Δηλώσεις

Αυγουστή (Απόλλωνας): «Γνωρίζαμε ότι θα ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι, σκοράραμε το γρήγορο γκολ, που ήταν το ζητούμενο και πλέον κοιτάμε το επόμενο παιχνίδι με την Ανόρθωση που είναι πολύ σημαντικό».

Χατζηλούκας (Δόξα): «Είμαι ευχαριστημένος για την απόδοση μας. Συγχαρητηρία στον Απόλλωνα και στον Σοφρώνη Αυγουστή και καλή συνέχεια στην ομάδα του».

Βάλε (Απόλλωνας): Για τη συμπλήρωση 300 συμμετοχών: «Είναι ένας καλός αριθμός αλλά θέλω περισσότερα. Το πιο σημαντικό είναι ότι πήραμε τη νίκη και τους τρεις βαθμούς».

Για ρεκόρ που πραγματοποιεί: «Δεν είναι μόνο δικό μου επίτευγμα. Είναι ομαδική δουλειά. Εμένα ο στόχος μου είναι να παίζω σε κάθε παιχνίδι».

Για το στόχο του πρωταθλήματος: «Αυτός είναι ο στόχος της ομάδας. Είναι κάτι το οποίο θέλω πάρα πολύ. Πιστεύω ότι αυτή η ομάδα μπορεί να κατακτήσει τον τίτλο»

Φανούριος (Απόλλωνας): «Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι. Πετύχαμε μια σημαντική νίκη αλλά το παιχνίδι έχει περάσει στην ιστορία. Η ομάδα δούλεψε καλά. Συγκεντρωνόμαστε άμεσα στο παιχνίδι με την Ανόρθωση και σίγουρα ο βαθμός δυσκολίας είναι ιδιαίτερα μεγάλος».

Για τις προσπάθειες ενίσχυσης: «Το παλεύουμε όμως αντιλαμβάνεστε ότι είναι περιορισμένο το χρονικό περιθώριο. Θα το παλέψουμε για να κάνουμε ότι μπορούμε για να ενισχύσουμε την ομάδα»

Για την επιστροφή του Παπουλή: «Σήμερα χαρήκαμε την επιστροφή του Παπουλή. Από εκεί και πέρα μένουν οι Φαπουαλά, ο Γιούστε και ο Μάρκοβιτς. Σαφέστατα για μας είναι τεράστια η επιστροφή του Γιούστε».