«Καθαρή» νίκη και σκορ πρόκρισης για τον Απόλλωνα κόντρα στον Εθνικό (ΒΙΝΤΕΟ)

Τετάρτη, 19/2/2020 - 18:55

Ο Απόλλωνας επικράτησε με 2-0 του Εθνικού στο Τσίρειο και πήρε προβάδισμα πρόκρισης για τα ημιτελικά του κυπέλλου.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στον αγώνα και κατάφεραν στο 15' να ανοίξουν το σκορ, ωστόσο μετά έριξαν τον ρυθμό. Ο Εθνικός είχε κάποιες ευκαιρίες για να σκοράρει, ωστόσο δεν τα κατάφερε. Μετά την ανάπαυλα, το παιχνίδι δεν είχε πολλές φάσεις, ο Απόλλωνας κατάφερε να σκοράρει και δεύτερο γκολ, απλοποιώντας τα πράγματα. Χαρακτηριστική η φάση στο 78' με τον Εθνικό να σκοράρει και το γκολ να ακυρώνεται, να επικυρώνεται και στο τέλος να ακυρώνεται ξανά.

Σκόρερ για τον Απόλλωνα οι Φακούντο (15') και Μπένσιοπ (55'). Ο επαναληπτικός στο «Δασάκι» θα διεξαχθεί την ερχόμενη Τετάρτη (26/2) στις 19:00.

Με το «καλημέρα» ο Απόλλων απείλησε, με τον Μπένσιοπ στο πρώτο λεπτό να παίρνει την κεφαλιά, η μπάλα ξέφυγε από τον Στρατηλάτη, όμως οι αμυντικοί του Εθνικού έκοψαν πάνω στη γραμμή.

Στο 3' ο Πίττας έπιασε το σουτ μέσα από την περιοχή, με την μπάλα να περνάει ψηλά άουτ.

Τέσσερα λεπτά μετά, ο Φακούντο πήρε την κεφαλιά, «αναγκάζοντας» τον Στρατηλάτη σε μια δύσκολη απόκρουση σε κόρνερ.

Στην εκτέλεση, ο Χάμπος έπιασε την κεφαλιά και πάλι ο Στρατηλάτης απέκρουσε δύσκολα.

Στο 10ο λεπτό ο Απόλλωνας έχασε διπλή ευκαιρία. Αρχικά, ο Φακούντο δεν κατάφερε από κοντά να νικήσει τον Στρατηλάτη, στην εξέλιξη ο Ενσούε έπιασε την κεφαλιά, με τον πορτιέρο του Εθνικού να αποκρούει και πάλι.

Πέντε λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ. Ο Μπένσιοπ κυνήγησε την μακρινή μπαλιά, έκλεψε από τον Στρατηλάτη που βγήκε εκτός εστίας, σέντραρε στην περιοχή και ο Φακούντο προ κενής εστίας έστειλε με κεφαλιά τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Στο 18' ο Εθνικός έχασε την πρώτη του ευκαιρία, με τον Παπαγεωργίου να απειλεί με δυνατό πλασέ.

Η ομάδα της Άχνας απείλησε εκ νέου στο 27ο λεπτό, με τον Κονέ να κάνει ένα συρτό δυνατό σουτ, ωστόσο μάζεψε ο Δημητρίου.

Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, ο Κονέ με δυνατό σουτ στην περιοχή βρήκε το δοκάρια, ως μη γενόμενη όμως η φάση αφού ήταν σε θέση οφσάιντ.

Στην πρώτη φάση του β' μέρους, ο Απόλλωνας πέτυχε και δεύτερο γκολ στο 55'. Ο Πίττας από αριστερά στην περιοχή έδωσε έτοιμο γκολ στον Μπένσιοπ, ο οποίος από κοντά με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-0.

Στο 68' ο Εθνικός απείλησε, με τον Κονέ να πλασάρει και τον Δημητριού εξουδετερωμένο, ωστόσο ο Σελίμοβιτς έβαλε το πόδι πάνω στη γραμμή και η μπάλα απομακρύνθηκε.

Στο 78ο λεπτό, ο Παπουλλής από αριστερά έκανε τη σέντρα στην περιοχή, βγήκε με γροθιές ο Στρατηλάτης, η μπάλα έφτασε στον Πίττα, ο οποίος από κοντά έστειλε τη μπάλα ψηλά άουτ.

Ένα λεπτό μετά ο Εθνικός σκόραρε, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε. Ο Χαραλάμπους από δεξιά έκανε τη σέντρα προς στον Κονέ που ήταν οφσάιντ, όμως ο Γιούστε ακούμπησε με το κεφάλι, η μπάλα έφτασε στον Κονέ που από κοντά την έστειλε στα δίχτυα. Το γκολ αρχικά ακυρώθηκε και έπειτα δόθηκε από τον διαιτητή Φελλά που το πήρε πάνω του. Τελικά μετά από συνεννόηση των διαιτητών, το τέρμα ακυρώθηκε ξανά και έτσι έμεινε το 2-0.

Στο 90ο λεπτό, ο Ενσούε από δεξιά επιχείρησε ένα δυνατό σουτ, η μπάλα σταμάτησε στο δεξί δοκάρι του Στρατηλάτη και απομακρύνθηκε.

Ο μεγάλος τελικός της διοργάνωσης θα μεταδοθεί ζωντανά και αποκλειστικά από τον Alpha Κύπρου

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

Απόλλων (Σωφρόνης Αυγουστή): Δημητρίου - Ενσούε, Σελίμοβιτς, Γιούστε, Βασιλείου - Χάμπος, Σακέτι, Φακούντο - Ματέϊ, Πίττας, Μπένσιοπ

Στον πάγκο: Βολοτίνεν, Αντωνιάδης, Αγκίρε, Ντένιτς, Παπουλλής, Ροσκόπφ, Σαρδινέρο

Εθνικός (Ντιάν Κλάφουριτς): Στρατηλάτης - Φοινίρης, Γκλομπάρντ, Μαρκόσκι, Πρόγιτς - Χαραλάμπους, Λαμπάν, Παπαγεωργίου - Κουντόμπιακ, Κονέ, Μαρκόφσκι

Στον πάγκο: Μπογκαντίνοφ, Κ. Ηλία, Τεϊσέϊρα, Μ. Ηλία, Ντέϊβινσον, Κοστόφσκι, Κυπριανού, Χριστοφή, Κορρέα

Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών

Ντιν Κλάφουριτς (Εθνικός Άχνας): «Συγχαρητήρια για τη νίκη στον Απόλλωνα. Όλα είναι πιθανά, ακόμη τίποτα δεν τελείωσε, έχουμε ακόμη επαναληπτικό. Νομίζω πως το παιχνίδι ήταν τηλεοπτικό και όλοι είδαν ότι έγινε. Ο Απόλλωνας είναι μεγάλη ομάδα, έχει ποιότητα, καλούς παίκτες. Τους σέβομαι. Η Άχνα όμως ζητά σεβασμό, είναι ομάδα του κυπριακού πρωταθλήματος».

Σωφρόνης Αυγουστή (Απόλλωνας): «Έχει τελειώσει το πρώτο ημίχρονο. Δίκαια κερδίσαμε. Δημιουργήσαμε πολλές ευκαιρίες, είχαμε ξεκάθαρες φάσεις για περισσότερα γκολ. Είναι ειδικά αφιερωμένη σε αυτούς τους παίκτες για να πιστέψουν ότι μπορούν να κάνουν πολλά. Πρέπει να συνεχίσουμε, βλέπουμε τα ματς με τη Δόξα και μετά θα ασχοληθούμε με το κύπελλο. Μας ενδιαφέρει πολύ αυτός ο θεσμός και θα προσπαθήσουμε να φτάσουμε μέχρι τέλος. Να συγχαρώ τον συνάδελφο για τη δουλειά που κάνει και θα το ξαναπώ πως δεν υπάρχουν εύκολα παιχνίδια. Όταν έχεις τέσσερις σερί ήττες είναι σημαντική αυτή η νίκη για τα αποδυτήρια. Όταν βλέπεις κάθε μέρα να μην κερδίζει δεν είναι καλό για όλους στο Κολόσσι. Αυτή η νίκη είναι μόνο για τους παίκτες».

Ιωάννης Πίττας (Απόλλωνας): «Πήραμε τη νίκη και μας δίνει τη δυνατότητα να πάμε στο Δασάκι και να πάρουμε τη πρόκριση. Καλή αρχή για να ξεχάσουμε τις τέσσερις συνεχόμενες ήττες. Είμαστε ο Απόλλωνας και το επιβάλει η ιστορία μας να είμαστε εκεί για κάθε παιχνίδι».

Για το τι άλλαξε: «Ήρθε το γρήγορο γκολ δεν κάναμε κάτι διαφορετικό. Μας βοήθησε να παίξουμε πιο άνετα».

Κίκης Φιλίππου (Εθνικός Άχνας): «Δε θα σχολιάσω το παιχνίδι, το έβλεπε ο κόσμος από την τηλεόραση. Για να χτιστεί μια ομάδα χρειάζεται μεγάλη προσπάθεια, κόπος και άνθρωποι. Μπορεί όμως αυτή η ομάδα να διαλυθεί σε ένα λεπτό. Έχει καιρό που βάλλεται για να διαλυθεί. Αυτό που έγινε σήμερα… Υπάρχει περίπτωση να τιμωρηθώ, και θα πρέπει να πληρώσω ένα ακριβό πρόστιμο από τον Αθλητικό Δικαστή και τον φίλο μου τον Ανθούλλη Μυλώνας (σ.σ. Γενικός Διευθυντής της ΚΟΠ). Θα το αφήσω στην κρίση τους. Είναι κατάντια του κυπριακού ποδοσφαίρου. Κάποιων που δεν τους περνά η δουλειά, να παν να κάμνουν κολοκάσι. Είμαι τόσο λυπημένος, που τι να σας πω; Φτάσαμε σε σημείο κατάντιας. Ας τα δουν κάποιοι άλλοι κι ας μην προτρέχουν να τιμωρούν αυτούς που βρίσκονται στον χώρο του ποδοσφαίρου».