Πολωνία - Κολομβία 0-3

Κυριακή, 24/6/2018 - 22:55

Η Κολομβία επικράτησε της Πολωνίας με 3-0 χάρη στα γκολ των Μίνα, Φαλκάο και Κουαρδάδο. Έτσι, μετά από αυτό το αποτέλεσμα η Κολομβία μπαίνει για τα καλά στο κόλπο της πρόκρισης την τελευταία αγωνιστική ενώ από την άλλη οι Πολωνοί αποχαιρετούν την διοργάνωση.

Καλύτερο ξεκίνημα στο παιχνίδι για την Πολωνία η οποία μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και στο πρώτο 10λεπτο ψάχνει το γκολ. Στο 25ο λεπτό καταγράφηκε η πρώτη ουσιαστική ευκαιρία για γκολ από την Κολομβία. Στο 39ο λεπτό της αναμέτρησης ο αμυντικός της Μπαρσελόνα Μίνα από το ύψος της μικρής περιοχής έπιασε την κεφαλιά νικώντας τον εξουδετερωμένο Στσέσνι και έκανε το 1-0 για την Κολομβία. Έτσι χωρίς ιδιαίτερες συγκινήσεις το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με την Κολομβία να προηγείται με 1-0.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την Κολομβία να ελέγχει το ρυθμό του αγώνα ψάχνοντας το δεύτερο γκολ που θα την φέρει πιο κοντά στη νίκη. Στο 58ο λεπτό του παιχνιδιού ο Λεβαντόφσκι βρέθηκε απέναντι από τον Οσπίνα με τον τερματοφύλακα της Άρσεναλ να λέει «όχι» . Με την συμπλήρωση 70 λεπτών στην αναμέτρηση ο Ρανταμέλ Φαλκάο βρέθηκε απέναντι από τον τερματοφύλακα των Πολωνών καταφέρνοντας να κάνει το 2-0 για την χώρα του με ωραίο εξωτερικό πλασέ. Κι άλλο γκολ για την Κολομβία με τον Κουαρδάδο στο 75ο λεπτό ο οποίος δεν αστόχησε απέναντι από τον συμπαίκτη του στην Γιουβέντους Στσέσνι κάνοντας το 3-0 για την χώρα του.  Στο 79 ο Κριχόβιακ από κοντά προσπάθησε να μειώσει για την Πολωνία αλλά ο Οσπίνα ήταν και πάλι παρών. 5 λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης ο Ουρίμπε με τακουνάκι επιχείρησε να σκοράρει χωρίς όμως επιτυχία καθώς η μπάλα απομακρύνθηκε πριν περάσει την τελική γραμμή.  Στο 88ο λεπτό ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι έπιασε το σουτ έξω από την περιοχή με τον Οσπίνα να διώχνει πολύ δύσκολα σε κόρνερ.

Εντεκάδες

Πολωνία: Στσέσνι, Πίτσεκ, Μπεντνάρεκ, Πάζνταν (Γκλίκ 80’), Γκοράλτσκι, Μπερεζίντσκι (Τεόντορτσικ 72’), Ρίμπους, Κριχόβιακ, Ζιελίνσκι, Κοβάνσκι (Γκροσίσκι 57’), Λεβαντοφσκι,

Κολομβία: Οσπίνα, Μοχίκα, Μίνα, Σάντσεζ, Αρίας, Μπάριος, Αγκιλάρ (Ουρίμπε 32’), Κιντέρο (Λέρμα 73’), Κουαρδάδο, Ροντρίγκεζ, Φαλκάο (Μπάκα 79’)