Πρίγκιπας στο... κάστρο του ο Ολυμπιακός

Παρασκευή, 5/11/2021 - 22:45

Μετά το μέτριο πρώτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός άπλωσε αμυντικές… δαγκάνες και «στραγγαλίζοντας» τη Μονακό, νίκησε 86-65 και διατήρησε το φετινό αήττητο στο ΣΕΦ (6-2).

Οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν ακόμη και στο -11 (14-25), όμως, αντέδρασαν στη συνέχεια, ρίχνοντας τη διαφορά -3 (35-38) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, που έστρωσε τον… δρόμο για το εξαιρετικό δεύτερο μέρος, όπου το επιμέρους σκορ ήταν το 51-27.

Κορυφαίοι των Πειραιωτών ήταν οι Ντόρσεϊ και Ζαν-Σαρλ με 18 πόντους ο καθένας, με τους Παπανικολάου και Γουόκαπ να είχαν από 11π. και τον Βεζένκοφ να κάνει νταμπλ-νταμπλ με 10π. και ισάριθμα ριμπάουντ.

Από την άλλη, οι Μονεγάσκοι υποχώρησαν στο 4-4, έχοντας για πρώτο σκόρερ τον Ντιαλό με 12π. και τους Άντζουσιτς και Χολ από 11π. ο καθένας. Στα πολύ… χαμηλά ο Τζέιμς με μόλις 7π. με 2/11 σουτ.

Τα δεκάλεπτα: 17-27, 35-38, 59-52, 86-65