Φιλική νίκη απέναντι στη Δόξα πριν το πρώτο ευρωπαϊκό

Τρίτη, 11/8/2020 - 20:40

Φιλική νίκη με 2-1 απέναντι στη Δόξα στο ΓΣΠ, πήρε η Ομόνοια στην πρόβα τζενεράλε της πριν το πρώτο ευρωπαϊκό.

Οι «πράσινοι» παρουσίασαν διαφορετικά πρόσωπα στα δύο ημίχρονα. Στο πρώτο μέρος, οι παίκτες του Χένινγκ Μπεργκ δεν εμφανίστηκαν ποτέ στο γήπεδο, κάνοντας πολλά λάθη και χωρίς διάθεση, με τη Δόξα να το εκμεταλλεύεται και να πάει στα αποδυτήρια προηγούμενη στο σκορ με γκολ του Ολιβέιρα στο 24ο λεπτό.

Μετά την ανάπαυλα η Ομόνοια βελτιώθηκε, παρουσιάστηκε αλλαγμένη και με όρεξη και έκανε το παιχνίδι της. Δημιούργησε αρκετές φάσεις και στο 73' κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα με γκολ του Κακουλλή. Στις καθυστερήσεις του αγώνα, ο Γκόμεθ από την άσπρη βούλα έκανε το 2-1 με τους «πράσινους» να παίρνουν δύσκολα τη φιλική νίκη στο τέλος.

Ο Χένινγκ Μπεργκ είδε την ομάδα του να παρουσιάζει δύο διαφορετικά πρόσωπα, με κακή εικόνα στο πρώτο μέρος και ανεβασμένη στο δεύτερο. Γνωρίζει ότι χρειάζεται αρκετή βελτίωση ενόψει του αγώνα με την Αραράτ για τον πρώτο προκριματικό γύρο του Champions League και καλείται να δουλέψει πάνω σε αυτό.

Οι επιλογές των δύο ομάδων:

Ομόνοια (Χένινγκ Μπεργκ): Φαμπιάνο, Λούφτνερ, Λέτσιακς, Λανγκ, Χούμποτσαν (83’ Κίκο), Γκόμες (65’ Κούσουλος), Γκόμεθ, Τιάγκο (65’ Τζιωνής), Μποτεάκ (74’ Λοΐζου), Παπουλής (84’ Χαραλάμπους), Ντούρις (65’ Κακουλλής).

Δόξα (Κώστας Σακκάς): Σισκόβσκι (46’ Παρασκευά), Εγγλέζου, Μουκτάρης (65’ Πάντιτς), Ολιβέιρα, Οικονομίδης, Κάρλος (79’ Καραμοκό), Μπόγιεβιτς, Ολιβέιρα Κ., Μέσκα, Μιντίκκης, Χριστοφή.