Προβάδισμα πρόκρισης στα ημιτελικά για τον ΠΑΟΚ

Τετάρτη, 5/2/2020 - 23:22

Ο ΠΑΟΚ νίκησε 2-0 τον Παναθηναϊκό, στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας στην Τούμπα και έγινε έτσι το μεγάλο φαβορί για να πάρει το εισιτήριο για την ημιτελική φάση της δεύτερης τη τάξει εγχώριας διοργάνωσης.

Οι νταμπλούχοι έβγαλαν αντίδραση μετά την πρόσφατη ήττα τους στο ΟΑΚΑ για το πρωτάθλημα, ενώ ευτύχησαν να πάρουν προβάδισμα με… ανύπαρκτο πέναλτι το οποίο κέρδισε ο Πέλκας από τον Ινσούα και μετέτρεψε σε γκολ ο Βιεϊρίνια στο 34ο λεπτό.

Ενώ ο Βαρέλα με πολύ όμορφη κεφαλιά-ψαράκι διπλασίασε το προβάδισμα της ομάδας του, στο 72’, με τον Λάμπρου -που πέρασε ως αλλαγή στο ματς- να χάνει στη συνέχεια αρκετές ευκαιρίες για να σκοράρει κι αυτός και να... καθαρίσει πρόωρα την πρόκριση για τον ΠΑΟΚ.

Οι «πράσινοι» ήταν ανταγωνιστικοί στο πρώτο ημίχρονο, αλλά έδειξαν να είναι ένα κλικ πιο πίσω στην επανάληψη και ειδικά μετά το 70’, με αποτέλεσμα να χρειάζονται μια μεγάλη υπέρβαση στη ρεβάνς της επόμενης εβδομάδας στο Ολυμπιακό στάδιο για να προκριθούν.

Στον ΠΑΟΚ δικαιούνται να φωνάζουν για την μη αποβολή του Πούγγουρα στο 44ο λεπτό, ενώ το ίδιο ισχύει φυσικά και από την πλευρά του Παναθηναϊκού που είδε τον διαιτητή Σέρερ να «χαρίζεται» στον Πέλκα μόλις στο 3’ και να τον κιτρινίζει τέσσερα λεπτά μετά.