Προσπάθησε αλλά υπέκυψε στην ανωτερότητα του Αίαντα ο ΑΠΟΕΛ (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Τετάρτη, 28/8/2019 - 23:55

Αποστολή AlphaNews.Live στην Ολλανδία: Γιώργος Κύζας

Προσπάθησε, πάλεψε αλλά υπέκυψε στην ανωτερότητα του Αίαντα ο ΑΠΟΕΛ και αποχωρεί από τη διοργάνωση με το κεφάλι ψηλά. Η ομάδα της Λευκωσίας γνώρισε την ήττα με 2-0 από τον Άγιαξ στον επαναληπτικό των play - off του Champions League και έτσι πλέον συνεχίζει στους ομίλους του Europa League.

Ο Άγιαξ ήταν καλύτερος καθ' όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και δίκαια πήρε το εισιτήριο πρόκρισης στους ομίλους του θεσμού. Από την άλλη, ο ΑΠΟΕΛ αρκέστηκε στο παθητικό παιχνίδι προσπαθώντας να κρατήσει το μηδέν όμως το λεπτό του πρώτου γκολ επηρέασε τη ψυχολογία των πρωταθλητών Κύπρου.

Πλέον, ο ΑΠΟΕΛ θα μάθει την ερχόμενη Παρασκευή τους αντιπάλους του στους ομίλους του Europa League όταν και θα πραγματοποιηθεί η κλήρωση.

Το φιλμ της αναμέτρησης

Μέχρι τη συμπλήρωση του πρώτου τέταρτου δεν είχαμε κάποια αξιόλογη ευκαιρία στον αγωνιστικό χώρο της «Γιόχαν Κρόιφ Αρένα». Ο Άγιαξ είχε την κατοχή όμως ήταν ανούσιος καθώς ο ΑΠΟΕΛ ήταν άψογος στημένος αμυντικά.

Πρώτο σουτ στην εστία για τον Άγιαξ στο 23ο λεπτό με τον Ζίγιεχ όμως ο Μπέλετς μάζεψε σταθερά την μπάλα χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερα προβλήματα.

Σουτ από τον Τάντιτς ακριβώς με τη συμπλήρωση μισή ώρας στην αναμέτρηση η μπάλα όμως έφυγε πάνω από τα δοκάρια του Μπέλετς.

Στο 35ο λεπτό ο Άγιαξ κέρδισε φάουλ σε πολύ καλό σημείο στη δεξιά πλευρά όπως έκανε επίθεση. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ζίγιεχ όμως  ο Μπέλετς έσωσε τον ΑΠΟΕΛ με τις γροθιές.

Στο 42ο λεπτό ο Τάντιτς μετά από σέντρα του Ζίγιεχ έκανε το τελείωμα με τη μπάλα να χτυπάει στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.

Στο 43ο λεπτό της αναμέτρησης ο Άγιαξ βρήκε το γκολ με τον Αλβάρεζ καθώς μετά από εκτέλεση φάουλ ήταν ολομόναχος στην περιοχή του ΑΠΟΕΛ και δε δυσκολεύτηκε να στείλει τη μπάλα στα δίκτυα.

ζ

Στο 50ο λεπτό της αναμέτρησης ο Άγιαξ διπλασίασε τα γκολ του με τον Χούντελαρ όμως ο διαιτητής ακύρωσε εν τέλει το γκολ μετά από τη συμβουλή του VAR καθώς ο Ολλανδός επιθετικός ήταν σε θέση οφσάιντ.

α

Στο 59ο λεπτό ο Άγιαξ έχασε άλλη μια μοναδική στιγμή όταν ο Ζίγιεχ μπήκε στην αντίπαλη περιοχή όμως ο Μπέλετς έκανε σωτήρια επέμβαση για τους πρωταθλητές Κύπρου.

Στο 65ο λεπτό ο Χούντελαρ βρέθηκε απέναντι από τον τερματοφύλακα του ΑΠΟΕΛ όμως και πάλι δεν κατάφερε να τον νικήσει μετά από το πλασέ που έκανε.

Συνδυάστηκαν εξαιρετικά οι παίκτες των γηπεδούχων, ο Τάντιτς μπήκε στην περιοχή και με εξαιρετικό σουτ από πλάγια θέση έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα στο 80ο λεπτό για να κάνει το 2-0 για την ομάδα του.

Αξιαξ (Έρικ τεν Χαχ):  Ονάνα, Βέλτμαν, Αλβάρες (Μαρίν 88'), Νέρες, Χούντελαρ, Τάντιτς, Μπλιντ, Μαρτίνες, Ζίγεχ (Ντε Βιτ 87'), Ντεστ, Ταλιαφίκο

ΑΠΟΕΛ (Τόμας Ντολ): Μπέλετς, Μιχαΐλοβιτς, Ιωάννου, Μερκής, Ζοαοζίνιο, Γιάκολις (Ντε Βινσέντι 64'), Μάτιτς (Χαλένιους 78'), Σόουζα, Αλ-Τάαμαρι (Βιντιγκάλ 72'), Μπέζιακ, Πάβλοβιτς