«Προσπέρασε» Λέστερ και πέτυχε ιστορικό ρεκόρ η Λίβερπουλ

Κυριακή, 22/11/2020 - 23:13

Τι κι αν παρατάχθηκε με «μισή» ομάδα λόγω των απουσιών των Σαλάχ, Φαν Ντάικ, Χέντερσον, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Γκόμεζ, Τιάγκο Αλκάνταρα… Τι κι αν αντιμετώπιζε τη φορμαρισμένη Λέστερ…

Η Λίβερπουλ πραγματοποίησε μία από τις καλύτερες φετινές εμφανίσεις της κι έστειλε το δικό της μήνυμα στους σφετεριστές του θρόνου επικρατώντας 3-0 των «αλεπούδων».

Παράλληλα, συμπλήρωσε 64 σερί εντός έδρας ματς στην Πρέμιερ Λιγκ δίχως ήττα (53-11-0), που αποτελεί επίδοση-ρεκόρ στην ιστορία της!

Επίσης, οι «κόκκινοι» έπιασαν στην κορυφή της βαθμολογίας την Τότεναμ και συνέχισαν την εξαιρετική παράδοση που έχουν χτίσει κόντρα στη Λέστερ, από την οποία έχουν να χάσουν στο «Άνφιλντ» από το 2000 (8-2-0 πλέον)!

Η ομάδα του Κλοπ ξεκίνησε φουριόζα και από τα πρώτα λεπτά έπιασε από το λαιμό τους φιλοξενούμενους, με τον Σμάιχελ να λέει «όχι» σε Τζόουνς (9’) και Ζότα (13’). Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να προηγηθούν στο 21’, σε μια φάση που στάθηκε τυχερή, αφού ο Έβανς έστειλε άθελά του την μπάλα στα δίχτυα της εστίας του.

Στο 23’, η Λέστερ έχασε μοναδική ευκαιρία για να ισοφαρίσει, με τον Μπαρνς να αστοχεί από ευνοϊκή θέση. Σαν να μην έφτανε αυτό για τις «αλεπούδες», ήρθε το 2-0 στο 41’ από κεφαλιά του Ζότα, ο οποίος έγινε ο πρώτος ποδοσφαιριστής στην ιστορία της Λίβερπουλ που σκοράρει και στα 4 πρώτα εντός έδρας παιχνίδια του με τη φανέλα της!

Οι «κόκκινοι» συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 54’, ο Μανέ νικήθηκε από τον Σμάιχελ, ενώ ο Δανός γκολκίπερ έδιωξε το σουτ του Ζότα στο 57’ και στην εξέλιξη της φάσης ο Έβανς έστειλε την μπάλα στο δοκάρι κατά λάθος.

Στο 77’, ο Φιρμίνο βρέθηκε τετ-α-τετ με τον αντίπαλο τερματοφύλακα, αλλά σημάδεψε το δοκάρι, ενώ στη συνέχεια της φάσης η μπάλα σταμάτησε πάλι στο δοκάρι μετά από σουτ του Μανέ και απόκρουση του Σμάιχελ.

Ο Βραζιλιάνος επιθετικός της Λίβερπουλ έβαλε το… κερασάκι στην τούρτα στο 86’ και με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 3-0!