Πρωταθλητής Κύπρου στην καλαθόσφαιρα ο Κεραυνός

ΚΕΡΑΥΝΟΣ

Το 7ο πρωτάθλημα της ιστορίας του πανηγυρίζει ο Κεραυνός ο οποίος στον τέταρτο αγώνα της σειράς της τελικής φάσης της ΟΠΑΠ Basket League επικράτησε της Πετρολίνα ΑΕΚ στο «Κώστας Παπαέλληνας» με 93-86, κάνοντας το 3-1 στην σειρά και φθάνοντας στην κατάκτηση του τίτλου. Ο Κεραυνός ήταν μπροστά στο σκορ καθ’ όλη την διάρκεια του αγώνα, ενώ οι διαφορές στο σκορ παρέμειναν σε χαμηλά επίπεδα, με την ΑΕΚ να διεκδικεί μέχρι τέλους την νίκη. Ωστόσο η ομάδα του Στροβόλου είχε καθαρό μυαλό, εκμεταλλεύτηκε την έδρα της και έφυγε με την νίκη, κατακτώντας το 7ο πρωτάθλημα της ιστορίας της. Αξίζει να σημειωθεί πως το παιχνίδι έγινε στην παρουσία αρκετών φίλων της καλαθόσφαιρας, αφού οι εξέδρες του «Κώστας Παπαέλληνας» ήταν κατάμεστες. Ως ο ACS MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Άντονι Κινγκ που σημείωσε 21 πόντους (8 ριμπάουντ, 2 ασσίστ).

Ο Κεραυνός ξεκίνησε δυναμικά στο παιχνίδι και στο 4’ είχε προηγηθεί με 15-7, ενώ στο 7:30 το σκορ πήγε στο 24-16. Μέχρι το τέλος της περιόδου η ΑΕΚ μείωσε στους τρεις την διαφορά (27-24). Στην β’ περίοδο η ΑΕΚ ξεκίνησε καλά και στο 12:30 ισοφάρισε σε 31-31. Στην συνέχεια όμως οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι, με την διαφορά να ανεβαίνει στους έντεκα πόντους στο 17:30, με το σκορ να είναι στο 45-34. Με το φινάλε του ημιχρόνου οι Λαρνακείς μείωσαν σε 48-43.

Πιο καλά μπήκε στο γ’ δεκάλεπτο ο Κεραυνός που στο 23:30 έφερε την διαφορά στους δέκα (55-45). Ακολούθως η ΑΕΚ με επτά πόντους (τέσσερις ο Ντουρέν, τρίποντο ο Γκίμπσον) μείωσε σε 55-52, ενώ έπειτα οι γηπεδούχοι ήταν ανεβασμένοι και μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου ήταν μπροστά με 69-60.

Στο 31:10 το σκορ ήταν στο 72-62, ενώ ένα λεπτό αργότερα η ΑΕΚ με πέντε πόντους (τρίποντο ο Ντουρέν, δύο ο Σκίφιτς) μείωσε σε 72-67. Ακολούθησε απάντηση από τον Κεραυνό με πέντε πόντους (τρίποντο ο Χάγκινς, δύο ο Κινγκ) με την διαφορά να επανέρχεται στους δέκα (77-67). Στο 35:15 το σκορ ήταν στο 82-71, με την ΑΕΚ δύο λεπτά αργότερα να μειώνει στους τρεις την διαφορά (85-82). Ακολούθησαν τρεις πόντοι για τον Κεραυνό (δύο ο Χάγκινς, ένα ο Τσάνελς) με το σκορ να πάει στο 88-82, στο 39:12. Με την λήξη του αγώνα ο Κεραυνός πανηγύρισε την νίκη με 93-86.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-24, 48-43, 69-60, 93-86

Κεραυνός (Χριστόφορος Λειβαδιώτης)

Μιχαήλ 1, Μπάρκερ 7, Αμπουκάρ 8, Κινγκ 21, Τσάνελς 20 (1), Στυλιανού 9 (3), Θεοχαρίδης, Κορωνίδης, Ελευθερίου, Χάγκινς 13 (2), Γουίλις 14.

Πετρολίνα ΑΕΚ (Δημήτρης Κουκούρης)

Σιζόπουλος 2, Ντουρέν 20 (3), Γκίμπσον 25 (6), Στιούαρντ, Βερεμένκο 9, Κούνας, Μπιγκς 15 (1), Παντελή 6 (1), Μαντοβάνη, Σκίφιτς 9 (1).

«Λύγισε» στο 91΄ με εννιά παίκτες η Τότεναμ

Η Μπόρνμουθ σκόραρε στο 91΄ παρότι η Τότεναμ έπαιζε για 48 λεπτά με εννιά παίκτες
04/05/2019 - 16:39