Πρωταθλητής ο Πιέρος, πάνε για άνοδο Μυτίδης και Κωστή (ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 10/5/2021 - 11:31

Όλα τα πρωταθλήματα οδεύουν προς το τέλος. Για παράδειγμα, στην Αγγλία ολοκληρώθηκε η κανονική διάρκεια σε Τσάμπιονσιπ, Λιγκ 1 και Λιγκ 2 και πλέον... ετοιμάζονται για τα συναρπαστικά πλέι οφ.

Επομένως, οι Κύπριοι που παίζουν μπάλα στην Αγγλία έχουν μπει σε... mood διακοπών. Το ίδιο θα συμβεί και σε άλλες χώρες, όπως για παράδειγμα στη Βουλγαρία, εκεί όπου ο Πιέρος Σωτηρίου στέφθηκε πρωταθλητής με τη Λουντογκόρετς. Για τον 28χρονο επιθετικό, αυτό ήταν το έκτο σερί πρωτάθλημα, ενώ για την ομάδα από το Ράζγκραντ το 10ο στη σειρά.

Στα αξιοσημείωτα της εβδομάδας που μας πέρασε, η σπουδαία νίκη του Λεβαδειακού με 4-0 επί του Διαγόρα Ρόδου για τη Super League 2 της Ελλάδας. Ο Ιωάννης Κωστή έπαιξε βασικός, όπως και ο Νέστορας Μυτίδης, που πέτυχε και τα δύο πρώτα γκολ της ομάδας του.

Δείτε εδώ τα τέρματα του 30χρονου επιθετικού.

Πάμε, όμως, να δούμε τι έκαναν και οι υπόλοιποι συμπατριώτες μας που παίζουν μπάλα στο εξωτερικό.

Αγγλία

Τζακ Ρόουλς (Στίβενεϊτζ): Δεν ήταν στην αποστολή στην εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Σκάνθορπ.

Τζέισον Δημητρίου (Σάουθεντ Γιουν.): Ήταν εκτός αποστολής από το 1-1 κόντρα στη Νιούπορτ, με τη Σάουθεντ Γιουνάιτεντ να υποβιβάζεται στη National League.

Χάρι Κυπριανού (Σάουθεντ Γιουν.): Ήταν στον πάγκο, όμως πέρασε αλλαγή μόλις στο 7ο λεπτό κόντρα στη Νιούπορτ.

Ρούελ Σωτηρίου (Λέιτον Όριεντ): Πέρασε αλλαγή στο 55ο λεπτό στην εκτός έδρας ήττα με 3-0 από τη Σάλφορντ.

Έκτορ Κυπριανού (Λέιτον Όριεντ): Ήταν βασικός στο ματς με τη Σάλφορντ. Αντικαταστάθηκε στο 84ο λεπτό.

Νικ Τσάρουλλα (Κρόουλι Τάουν): Βασικός στην βαριά εντός έδρας ήττα με 4-1 από τη Μπόλτον. Δέχθηκε κίτρινη κάρτα στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.

Άντριου Ελευθερίου (Ντάγκεναμ): Έπαιξε 90λεπτο στην εκτός έδρας ευρεία νίκη με 5-0 επί της Γουίλντστοουν.

Αντώνης Βασιλείου (Μπάρνετ): Έμεινε στον πάγκο στην εκτός έδρας νίκη με 2-0 επί της Γουέιμουθ.

Ιταλία

Γρηγόρης Κάστανος (Φροζινόνε): Βασικός στην εντός έδρας ισοπαλία με 1-1 κόντρα στη Βιτσέντζα. Έβγαλε, μάλιστα, την ασίστ στο μοναδικό γκολ της ομάδας του στο 76ο λεπτό.

Αγάπιος Βρίκκης (Κατάνια): Έμεινε στον πάγκο στην εντός έδρας ήττα με 3-1 από τη Φότζια.

Πορτογαλία

Ανδρέας Καρώ (Μαρίτιμο): Στο τελευταίο ματς της Μαρίτιμο, στην εντός έδρας ήττα με 1-0 από τη Ζιλ Βισέντε, ήταν στην αποστολή, όμως δεν χρησιμοποιήθηκε.

Μάρκους Έντουαρντς (Γκιμαράες): Ο Αγγλοκύπριος εξτρέμ πέρασε αλλαγή στο 82ο λεπτό στο εκτός έδρας 2-2 κόντρα στη Φαρένσε.

Ολλανδία

Μιχάλης Ιωάννου (Ρόντα): Συμμετοχή μετά από καιρό για τον νεαρό Κύπριο άσο, που πέρασε ως αλλαγή στο 87ο λεπτό στο εντός έδρας 2-1 επί της FC Αϊντχόφεν (σ.σ. δεν έχει καμία σχέση με την PSV).

Βέλγιο

Κωνσταντίνος Λαΐφης (Σταντάρ Λιέγης): Ο αρχηγός (πλέον) της Σταντάρ Λιέγης ήταν βασικός στην εντός έδρας νίκη με 2-1 επί της Γάνδης.

Νικόλας Ιωάννου (Άρης): Βασικός στην ήττα με 2-0 από τον ΠΑΟΚ στο ντέρμπι της Τούμπας. Αντικαταστάθηκε στο 74ο λεπτό.

Ιωάννης Κωστή (Λεβαδειακός): Βασικός για 90 λεπτά στην ευρεία εντός έδρας νίκη με 4-0 επί του Διαγόρα Ρόδου.

Νέστορας Μυτίδης (Λεβαδειακός): Βασικός και σκόρερ δύο τερμάτων στο παιχνίδι κόντρα στον Διαγόρα Ρόδου.

Γιάννης Μαύρου (ΑΕ Καραϊσκάκης): Ήταν στο αρχικό σχήμα στη σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 4-2 επί της Δόξας Δράμας. Αντικαταστάθηκε στο 69ο λεπτό.

Σκωτία

Άλεξ Γκόγκιτς (Χιμπέρνιαν): Η Χιμπέρνιαν αγωνίζεται την Τετάρτη (12/5, 21:45) στην έδρα της Αμπερντίν.

Σλοβακία

Ντανίλο Σπόλιαριτς (Ζέμπλιν Μιχαλόβτσε): Ήταν εκτός αποστολής από το 0-0 στην έδρα της Ποχρόνιε.

Βουλγαρία

Πιέρος Σωτηρίου (Λουντογκόρετς): Πέρασε στο ματς ως αλλαγή στο 64ο λεπτό στην εντός έδρας ήττα με 2-1 από τη Λοκομοτίβ Πλόντβιβ, με τη Λουντογκόρετς, πάντως, να γιορτάζει την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Παναγιώτης Λουκά (Τσάρσκο Σέλο): Μπήκε ως αλλαγή στο 62ο λεπτό στο εκτός έδρας 3-3 κόντρα στην Τσέρνο Μόρε Βάρνα.

Αυστραλία

Αντώνης Μαρτής (Μακάρθουρ): Στο τελευταίο ματς της Μακάρθουρ στις 6 Μαΐου, ο νεαρός Κύπριος μέσος ήταν βασικός σε όλο το 90λεπτο στην εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί της Μέλμπουρν Βίκτορι.

Νότια Κορέα

Βαλεντίνος Σιέλης (Μπουσάν Ι-Παρκ): Η Μπουσάν Ι-Παρκ αγωνίζεται σήμερα (10/5, 13:30) κόντρα στη Νταετζεόν Σίτιζεν.