Πρωταθλήτρια Γερμανίας για 8η σερί χρονιά η Μπάγερν Μονάχου (ΒΙΝΤΕΟ)

Τρίτη, 16/6/2020 - 23:33

Πρωταθλήτρια Γερμανίας για 30η φορά στην ιστορία της και όγδοη συνεχόμενη είναι από σήμερα η Μπάγερν Μονάχου.

Νίκησε με 2-0 εκτός έδρας τη Βέρντερ Βρέμης, για την 32η αγωνιστική της Bundesliga και πήγε στο +10 από τη δεύτερη Μπορούσια Ντόρτμουντ, δύο «στροφές» πριν το τέλος. Οι Βαυαροί είδαν τον… συνήθη ύποπτο Λεβαντόφσκι να λύνει τον «Γόρδιο δεσμό», σκοράροντας με πολύ ωραία εκτέλεση μετά από εξίσου καλή έμπνευση και «γέμισμα» του Μπόατενγκ, δύο λεπτά πριν την ανάπαυλα.

Καθώς μέχρι τότε οι «πράσινοι» είχαν καταφέρει να τους κρατήσουν σε χαμηλά στάνταρ, ενώ παράλληλα εκείνοι είχαν την καλύτερη τους φάση στο 18’, με ένα σουτ του Έγκεσταϊν από τα 22 μέτρα να περνάει δίπλα από την εστία του Νόιερ.

Στην επανάληψη η Μπάγερν μπήκε αποφασισμένη να σκοράρει γρήγορα ένα δεύτερο τέρμα και να βάλει… τίτλους τέλους στο ματς. Έχασε ευκαιρίες με τους Μίλερ και Γκορέτσκα, ενώ ο πρώτος «σέρβιρε» σε ένα ακόμα παιχνίδι γκολ στον Λεβαντόφσκι, που σκόραρε με «τακουνάκι» στο 55ο λεπτό, αλλά δεν μέτρησε ορθώς για οφσάιντ στο ξεκίνημα της φάσης...

Ο Λεβαντόφσκι απώλεσε μια ακόμα ευκαιρία για να κάνει το 0-2, αυτή την φορά αστοχώντας στο 61’, με τους νταμπλούχους Γερμανίας πάντως να ελέγχουν απόλυτα την κατάσταση όσο περνούσε η ώρα.

Η Βέρντερ απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα, με την αποβολή του Ντέιβις με δεύτερη κίτρινη στο 79ο λεπτό, αλλά δεν κατάφερε να φτάσει και στην… πολυπόθητη ισοφάριση, αφού ο Νόιερ έβγαλε εντυπωσιακά την γυριστή κεφαλιά του Οσάκο στο 90’.

Το τελικό σκορ έδωσε και μαθηματικά τον τίτλο στην Μπάγερν, η οποία συνεχίζει τη δυναστεία της στη Γερμανία και παράλληλα γίνεται η πρώτη πρωταθλήτρια ομάδα εν καιρό κορωνοϊού.

Πηγή φωτό: Twitter Μπάγερν