Πρωταθλήτρια χειμώνα η Λειψία, «ξελάσπωσε» την Μπάγερν ο Ζίρκζε

Σάββατο, 21/12/2019 - 18:52

Τον πρώτη τίτλο του πρωταθλητή χειμώνα της ιστορίας της στη Bundesliga πανηγύρισε σήμερα η Λειψία, που επικράτησε της Άουγκσμπουργκ με 3-1 και έκοψε πρώτη το νήμα στο τέλος του πρώτου γύρου.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με… γκολ από τα αποδυτήρια, με το υπ’ αριθμόν οκτώ φετινό γκολ του Νίντερλεχνερ, μετά από γέμισμα του Ρίχτερ στο 8’ και κράτησαν το υπέρ τους αποτέλεσμα με… νύχια και με δόντια για παραπάνω από μια ώρα.

Ωστόσο, οι «ταύροι» ισοφάρισαν με ατομική ενέργεια και σουτ του Λάιμερ από τα 15 μέτρα, στο 68’, για να πάρουν τελικά το προβάδισμα που… δικαιούνταν βάσει εικόνας στο 80ο λεπτό, όταν ο Ενκουενκού βρήκε τον αμαρκάριστο Σικ που σκόραρε για τρίτο σερί ματς κι έκανε το 2-1 με κεφαλιά!

Ενώ από ασίστ του Βέρνερ ο Πούλσεν διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα, στο 89’, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην επικράτηση της Λειψίας.

Τα… χρειάστηκε και πάλι η Μπάγερν Μονάχου, που κέρδισε μεν τη Βόλφσμπουργκ με 2-0, αλλά, όπως και κόντρα στη Φράιμπουργκ, τα κατάφερε στο τέλος ενώ «σώθηκε» ξανά από τον 18χρονο Ζίρκζε, καθώς οι «λύκοι» της έβαλαν δύσκολα! Ο Ολλανδός επιθετικός πέρασε στο παιχνίδι ως αλλαγή στο 83’ και τρία λεπτά μετουσίωσε σε γκολ την ασίστ του Μίλερ, σκοράροντας για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι στο γερμανικό πρωτάθλημα. Ενώ ο Γκάνμπρι, σε ένα περίεργο… dejavu, «καθάρισε» στο 89’ το «τρίποντο» για τους Βαυαρούς, που ανέβηκαν στην τρίτη θέση της βαθμολογίας, φτάνοντας τα έξι γκολ.

Γλίτωσε τα… χειρότερα η Σάλκε απέναντι στη Φράιμπουργκ, με το τελικό 2-2 να αφήνει και τις δύο ομάδες ικανοποιημένες για διαφορετικούς λόγους. Οι «κένιγκσμπλαου» πήραν κεφάλι στο σκορ πριν το ημίωρο, με τον Σερντάρ να επιστρέφει στ γκολ μετά από τέσσερις αγωνιστικές. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι έφεραν… τούμπα το παιχνίδι μέσα σε λιγότερο από 15 λεπτά στην επανάληψη, με τους Πέτερσεν και Γκρίφο να ευστοχούν σε δύο πέναλτι! Τελικά, ο Κουτούτσου που είχε μπει νωρίτερα αλλαγή, ισοφάρισε σε 2-2 με κεφαλιά και τη βοήθεια του δοκαριού…