Πρώτη και βλέπει τελικό η Κάλια

ΤΟΥ ΑΠΕΣΤΑΛΜΕΝΟΥ ΚΟΕ-ΕΑΚ: Θεόδωρου Τσιολάκη

Συνεχίστηκε η δράση στην κολύμβηση σήμερα με ακόμη πέντε αθλητές για την αποστολή της Κυπριακής Ολυμπιακής Επιτροπής στους Μεσογειακούς Αγώνες του Οράν της Αλγερίας.

Συγκεκριμένα η αθλήτρια και οι αθλητές μας αγωνίστηκαν στα 100μ. γυναικείο ελεύθερο, με την Κάλια Αντωνίου να τερματίζει πρώτη στα 100μ. ελεύθερο και προκρίθηκε στον τελικό ως πρώτη και από την τρίτη σειρά που αγωνίστηκε αλλά και από την συνολική κατάταξη με χρόνο 55:11. Επίσης στα 100μ ελεύθερο αγωνίστηκε και η Άννα Χατζηλοΐζου, η οποία τερμάτισε 3η στη δεύτερη προκριματική σειρά με χρόνο 56:57 και στην συνολική κατάταξη τερμάτισε 10η, έτσι αποκλείστηκε.

Επίσης στους τελικούς απόψε, οι οποίοι θα γίνουν στις 20:00 ώρα Κύπρου θα λάβει μέρος και η ομάδα ανδρών στα 4Χ100μ..

Αποκλείστηκαν οι άνδρες

Επίσης αγωνίστηκαν ακόμη τρεις αθλητές, στο ύπτιο 50μ. με τους Σοφοκλή Μούγη και  Φίλιππο Ιακωβίδη και στα 400μ. ελεύθερο με τον Χρίστο Μανώλη. Ο Σοφοκλής με χρόνο 26:50 τερμάτισε 5ος στη  δεύτερη προκριματική σειρά και 12ος στην συνολική κατάταξη. Ο Φίλιππος με χρόνο 26:55 τερμάτισε 5ος στην τρίτη προκριματική σειρά και 14ος στην συνολική κατάταξη. Ο Χριστός με χρόνο 4:09.52 τερμάτισε  7ος στη δεύτερη προκριματική σειρά και 13ος στην συνολική κατάταξη.

Δείτε αναλυτικά τα αποτελέσματα στα προκριματικά και τη θέση που πήρε ο κάθε αθλητής μας , όπως και τον χρόνο τερματισμού.