Πρώτο «μπλόκο» για Ρεάλ από την Οσασούνα

Δευτέρα, 3/10/2022 - 00:03

«Μπλόκο» της Οσασούνα στη Ρεάλ Μαδρίτης!

Η ομάδα της Παμπλόνα υποχρέωσε τη «Βασίλισσα» στην πρώτη της φετινή απώλεια βαθμών στο πρωτάθλημα, αποχωρώντας με το 1-1 από το «Μπερναμπέου».

Η ομάδα του Κάρλο Ανσελότι προηγήθηκε, έχασε ευκαιρίες και πέναλτι, αλλά στο φινάλε έμεινε με έναν βαθμό, με αποτέλεσμα να βρίσκεται πλέον μαζί με την Μπαρτσελόνα στην κορυφή της βαθμολογίας. Στους 13 πόντους και την 6η θέση η Οσασούνα.

Σαφής η υπεροχή της Ρεάλ Μαδρίτης στο πρώτο ημίχρονο. Οι Πρωταθλητές έφτασαν κοντά στο γκολ με τους Τσουαμενί (6') και Μπενζεμά (38'), για να βρουν εντέλει το προβάδισμα (1-0) στο 42' με δυνατό μακρινό σουτ του Βινίσιους.

Ίδια πάνω-κάτω η εικόνα και στο δεύτερο μέρος. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι -αξιοποιώντας τη μία από τις λίγες ευκαιρίες που δημιούργησαν- κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση στο 50', όταν ο Ουνάι Γκαρσία βρήκε τον Κίκε Γκαρσία στην «καρδιά» της αντίπαλης περιοχής, με τον τελευταίο να σκοράρει με κεφαλιά.

Πλέον, οι γηπεδούχοι βρίσκονταν με την πλάτη στον τοίχο κι ως εκ τούτου πίεσαν για ένα δεύτερο γκολ. Βρέθηκαν κοντά στο 61' με τον Ροντρίγκο, για να φτάσουν μια... ανάσα στο 78': O Μπενζεμά ανατράπηκε από τον Ουνάι Γκαρσία εντός της περιοχής της Οσασούνα, με τον Κουάντρα να δίνει -με τη βοήθεια του VAR- την παράβαση και να αποβάλει τον κεντρικό αμυντικό των φιλοξενούμενων. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Γάλλος στράικερ, ο οποίος όμως έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Ο Μπενζεμά βρήκε δίχτυα στο 81', όμως το τέρμα του ακυρώθηκε για οφσάιντ. Όσο κυλούσαν τα λεπτά, οι Μαδριλένοι προσπαθούσαν να αξιοποιήσουν το αριθμητικό τους πλεονέκτημα. Κάτι που δεν κατάφεραν βέβαια, παρά τις ευκαιρίες που δημιούργησαν.