Έφυγε «Κυρία» από το Παραλίμνι (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 15/9/2019 - 20:53

Την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πέτυχε η Ανόρθωση η οποία επικράτησε στο Παραλίμνι της τοπικής ομάδας με 2-1 στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta.

Η ομάδα της Αμμοχώστου πήρε το προβάδισμα στο σκορ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ράγιο ενώ η Ένωση ισοφάρισε προσωρινά στο παιχνίδι με τον Αγκίρι στο 67ο λεπτό. Το γκολ της νίκης για τους ποδοσφαιριστές του Κετσπάγια ήρθε στο 69ο λεπτό με κοντινό πλασέ του Καλτσά.

Την ερχόμενη αγωνιστική η Ανόρθωση φιλοξενεί την Πάφο (22/09 – 18:00) ενώ η Ένωση φιλοξενεί τον ΑΠΟΕΛ (23/09 – 19:00).

Πρώτη αξιόλογη ευκαιρία στην αναμέτρηση για την Ανόρθωση στο τέταρτο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Εγγλέζου έπιασε το σουτ έξω από την περιοχή όμως η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια του Κλέιμαν.

Άλλη μια καλή στιγμή για την «Κυρία» στο 7ο λεπτό. Κεφαλιά του Ντουρίς μετά από σέντρα του Καλτσά, μόλις άουτ η μπάλα.

Στο 27ο λεπτό πολύ καλή στιγμή για την Ανόρθωση. Ο Κοφί έκανε το σουτ όμως ο Κλέιμαν έσωσε την Ένωση με καταπληκτική επέμβαση.

Στο 43ο λεπτό σουτ του Ράγιο, στην πορεία ο Καλτσάς, ο οποίος από ευνοϊκή θέση δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίκτυα.

Στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου η «Κυρία» κέρδισε πέναλτι το οποίο αξιοποίησε ο Ράγιο ο οποίος έκανε το 1-0.

α

Τεράστια ευκαιρία για την Ένωση στο 56ο λεπτό. Κεφαλιά του Στεπάνιακ, «απογειώθηκε» ο Λόρια και κράτησε το μηδέν.

Στο 61ο λεπτό η Ανόρθωση σκόραρε αλλά το γκολ ακυρώθηκε ορθά από τον Τράττο. Η Ανόρθωση κέρδισε φάουλ το οποίο εκτέλεσε ο Ράγιος, σκόραρε αλλά ο Τράττος σφύριξε παράβαση. Ο Ντούρις ήταν στο τοίχος πράγμα που δεν επιτρέπεται βάσει αλλαγή στους νέους κανονισμούς. Ο παίκτης της ομάδας που έχει το φάουλ πρέπει να είναι μακριά ένα μέτρο από του τοίχος.

Στο 67ο λεπτό η Ένωση κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Αγκίρι ο οποίος με δυνατό πλασέ νίκησε τον Λόρια και έφερε το παιχνίδι στα ίσα.

Δύο λεπτά αργότερα ο Γκαλίτσιος έβγαλε την σέντρα, έφθασε στον Μανθάτη και η μπάλα κτύπησε στο σώμα του και στη συνέχεια γύρισε στον Καλτσά ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

Στο 79ο λεπτό της αναμέτρησης ο Σαντίκ έπιασε την κεφαλιά μετά από γύρισμα του Μανθάτη αλλά ο Κλέιμαν έδιωξε εκπληκτικά σε κόρνερ.

Στο 81ο λεπτό η Ανόρθωση κέρδισε εκ νέου πέναλτι όμως η εκτέλεση του Ράγιο αυτή τη φορά χτύπησε στα δύο δοκάρια του Κλέιμαν και έφυγε.

Ένωση Νέων Παραλιμνίου (Γιώργος Κοσμά): Κλάιμαν, Κυριάκου, Βαλλιάνος, Αμπαρτζουμιάν, Μιτρέφσκι, Μάτος (Αγκίρι 60'), Μαϊσουράτζε (Βαρέλα 46'), Ριέρα, Σπόλιαριτς, Σζεπάνιακ, Ρουσιάς (Κολοκούδιας 81')

Ανόρθωση (Τιμούρ Κετσπάγια): Λόρια, Γκαλίτσιος, Σίλντενφελντ, Βργκοτς, Εγγλέζου (Σελίν 74'), Κ. Αρτυματάς, Κοφί (Νταουσβίλι 68'), Ράγιο, Μανθάτης, Καλτσάς, Ντούρις (Σαντίκ 68')

α

Το τρίτο... ημίχρονο - Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών

Τιμούρ Κετσπάγια (Ανόρθωση): «Συγχαρητήρια στην ομάδα μου. Κερδίσαμε ένα δύσκολο παιχνίδι. Πιστεύω πω αν δούμε το 90λεπτο, αξίζαμε τη νίκη. Δυσκολευτήκαμε στο δεύτερο μέρος, πιστέψαμε πως θα ήταν το ίδιο με το πρώτο. Είχε ευκαιρίες η ΕΝΠ. Ευτυχώς πετύχαμε το γκολ, είχαμε ευκαιρία και για τρίτο, δυστυχώς δεν τα καταφέραμε. Βλέπουμε μπροστά. Παίζαμε σε ένα κακό αγωνιστικό γήπεδο όμως παίχτηκε ένα καλό παιχνίδι και πρόσφερε θέαμα. Ευχαριστούμε τον κόσμο επειδή όλη κερκίδα ήταν γεμάτη. Χαίρομαι ιδιαίτερα. Έχουμε να κερδίσουμε καιρό εδώ. Δεν υπάρχουν εύκολα παιχνίδια, όλα είναι δύσκολα, βλέπουμε και πως έπαιξαν χθες. Το πρωτάθλημα θα είναι δύσκολο και ανταγωνιστικό. Αυτό που μετράει είναι οι τρεις βαθμοί. Καλή συνέχεια στην ΕΝΠ, δεν είναι εύκολο το έργο τους όμως έχουν τις δυνατότητες να παλέψουν».

Για τις αναβολές: «Δεν είναι ευχάριστο. Η ΕΝΠ έχει παίξει ένα παιχνίδι παραπάνω, εμείς ένα λιγότερο. Εμείς θέλουμε να παίζουμε αλλά δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα. Αυτή την απόφαση πήραν, αλλά να αρχίζουμε από Σεπτέμβριο. Συμφωνώ γιατί με αυτή τη ζέστη είναι δύσκολο να παίζεις σε Ευρώπη και πρωτάθλημα.  Δεν είναι καλό όμως, αλλά άλλες χώρες δεν έχουν αυτές τις θερμοκρασίες. Παίζουμε σε αυτά τα γήπεδα, δεν είναι γήπεδα αυτά.  Το βελτιώσαμε αλλά δεν γίνεται η Κύπρος να παίζει σε ψηλό επίπεδο και να έχουμε τέτοια γήπεδα. Δεν τους νοιάζει. Είναι κρίμα, πρέπει να σέβονται την δουλειά που κάνουν εκτός Ευρώπης. Ομάδες που είναι πίσω μας μας ζηλεύουν. Αν είναι να βγει για το καλό του ποδοσφαίρου μας, χαλάλι μας».

Γιώργος Κοσμάς (Ένωση):  «Προσπαθήσαμε με αντεπιθέσεις να γίνουμε επικίνδυνοι. Δυστυχώς για μας ήρθε το λάθος σε ένα κρίσιμο σημείο, στα αποδυτήρια αλλάξαμε κάποια πράγματα. Η απόδοση μας άλλαξε και νομίζω παίξαμε καλό ποδόσφαιρο, οργανωμένο και βάλαμε ένα ωραίο γκολ. Δυστυχώς ήρθε ένα γκολ, το στόμα μας δεν μπορούμε να το ανοίξουμε, νομίζω έγινε κάποιο λάθος στο γκολ. Η συνέχεια θα είναι δύσκολη αλλά αν συνεχίσουμε μ’ αυτόν τον τρόπο πιστεύω ότι η ομάδα θα βρει αυτό που θέλει. Είναι κρίμα για την ΕΝΠ και άδικο στην συνολική μας προσπάθεια που δεν πήραμε τίποτα σ’ αυτά τα τρία παιχνίδια».

Γιώργος Γκαλίτσιος (Ανόρθωση): «Ξέραμε ότι θα ήταν δύσκολο, κυριαρχήσαμε στο 1ο ημίχρονο, προηγηθήκαμε με ένα πέναλτι. Είχαμε ευκαιρίες και στο 2ο και στο τέλος πήραμε τους τρεις βαθμούς».

Για την συνέχεια: «Δεν υπάρχει εύκολο παιχνίδι, μας δίνει ώθηση, ακολουθεί δύσκολο ματς με την Πάφο. Πολύ ζέστη και υγρασία αλλά θα την παλέψουμε».

Σάββας Πηλακούτας (Ανόρθωση): «Ήταν μια δύσκολη νίκη, θα μπορούσε να ήταν πιο εύκολο, είχαμε κλασσικές ευκαιρίες. Θέλαμε να τελειώσουμε το παιχνίδι, αλλά αντί να σκοράρουμε 2ο γκολ, ισοφαριστήκαμε. Το ζητούμενο ήταν οι τρεις βαθμοί και τους πήραμε».

Για την συνέχεια: «Δεν υπάρχουν εύκολα παιχνίδια, η Ένωση ήταν μαχητική, ήταν σημαντικό που είχαμε πολλές ευκαιρίες. Σημασία έχουν οι τρεις βαθμοί. Ευχαριστούμε τον κόσμο και τον θέλουμε στο πλευρό μας».

Κωνσταντίνος Φάνος (Ένωση): Είναι ένα κακό αποτέλεσμα για εμάς, σε ένα παιχνίδι που μπορούσαμε να κερδίσουμε κάτι περισσότερο.Πρέπει να είμαστε ειλικρινείς, στο πρώτο ημίχρονο δεν ήμασταν καλοί. Η Ανόρθωση ήταν πολύ καλύτερη, όμως στο δεύτερο ημίχρονο δείξαμε ότι μπορούμε να παίξουμε καλό ποδόσφαιρο και φέραμε το παιχνίδι στα ίσα. Δυστυχώς σε μία δύσκολη στιγμή ήρθε το προβάδισμα της Ανόρθωσης. Είναι η δεύτερη σερί αγωνιστική που νιώθουμε αδικημένοι. Πρέπει να το ξαναδούμε. Από εκεί και πέρα, πρέπει να κοιτάξουμε μπροστά».