Πρώτος Αγώνας Κυπέλλου Υπερπήδησης Εμποδίων της Κυπριακής Ομοσπονδίας Ιππασίας

Τετάρτη, 25/9/2019 - 19:09

Το Σαββατοκύριακο 21 και 22 Σεπτεμβρίου 2019 διεξήχθη ο 1ος Αγώνας Κυπέλλου Υπερπήδησης Εμποδίων 2019 της Κυπριακής Ομοσπονδίας Ιππασίας. Ο διήμερος αγώνας πραγματοποιήθηκε στις εγκαταστάσεις του Ιππικού Ομίλου Λυθροδόντα με τη συμμετοχή αθλητών του Ιππικού Ομίλου Cavalier, του Ιππικού Ομίλου Λαπάτσα, του Ιππικού Ομίλου Λευκωσία, του Ιππικού Ομίλου  Cyprus Equestrian Society και του Ιππικού Ομίλου Λυθροδόντα.

Οι αθλητές έλαβαν μέρος στα αγωνίσματα  Ε3, Ε2 και Ε1 Ανάπτυξης και στις κατηγορίες Κυπέλλου Παίδων και Εφήβων Δ, Γ, Β, και Α.

Νικητές στις κατηγορίες Κυπέλλου αναδείχθηκαν οι πιο κάτω:

Στην κατηγορία Δ (0,95-1,00μ) την πρώτη θέση κατέλαβαν το Σάββατο το ζεύγος Claire-Lorraine Holla-Wartko και Marcy του Ιππικό Ομίλου Λαπάτσα και την Κυριακή  η αθλήτρια του Ιππικού Ομίλου Cavalier, Rieke Oeltjen με το άλογο Albert Hf.

Στην κατηγορία Δ Παίδων (0,95-1,00μ) την πρώτη θέση κατέλαβαν και τις δύο μέρες το ζεύγος Daria Malykh και Isaak Junior του Ιππικού Ομίλου Cavalier.

Στην κατηγορία Γ (1,00-1,05μ) την πρώτη θέση κατέκτησε την πρώτη μέρα η αθλήτρια του Ιππικού Ομίλου Λυθροδόντα  Μαρία-Έλλεν Βαφεάδης με το άλογο Nilda Rouge και τη δεύτερη μέρα η Daria Malykh με το άλογο Isaak Junior του Ιππικού Όμιλου Cavalier.

Στην κατηγορία Β (1,05-1,10μ) νικητές αναδείχθηκαν το Σάββατο το ζεύγος Μαρία-Έλλεν Βαφεάδης και Nilda Rouge του Ιππικού Όμιλου Λυθροδόντα και την Κυριακή το ζεύγος Charlotte-Elisavet Abbey και Ukkie του Ιππικού Ομίλου Λαπάτσα.

Στην κατηγορία Β Εφήβων (1,05-1,10μ) νικητές αναδείχθηκαν το Σάββατο το ζεύγος Αιμιλία Καρατζία και Wonder Graff του Ιππικού Όμιλου Λυθροδόντα και την Κυριακή το ζεύγος Νικολαίς Μαλλούππα και Econda Roos B του Ιππικού Ομίλου Λευκωσίας.

Στην κατηγορία Α (1,15-1,20μ) την πρώτη θέση κατέκτησε και τις δύο μέρες ο αθλητής Ivaylo Tsvetanov με το άλογο Lachita του Ιππικού Ομίλου Cyprus Equestrian Society.