Πρώτος σκόρερ ο Πιέρος, γκολ για Τζιωνή, άνοδος για Μυτίδη (ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 16/5/2022 - 16:30

Οι περισσότεροι Κύπριοι ποδοσφαιριστές του εξωτερικού έχουν ολοκληρώσει τις υποχρεώσεις τους για τη φετινή χρονιά. Κάποιοι από αυτούς, μάλιστα, τελείωσαν τη σεζόν με τον ιδανικότερο τρόπο.

Ο Πιέρος Σωτηρίου πανηγύρισε την κατάκτηση του πρωταθλήματος στη Βουλγαρία με τη Λουντογκόρετς, αλλά αυτό ήταν κάτι που γνωρίζαμε ήδη. Εντούτοις, στο ματς της τελευταίας αγωνιστικής, σκόραρε με πέναλτι κόντρα στην Τσέρνο Μόρε Βάρνα κι έφτασε τα 16 γκολ, όντας ο πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος. Μετά από το τέλος του ματς, ακολούθησε η φιέστα για την κατάκτηση του τίτλου.

Δείτε το γκολ του Πιέρου στο 4:33

Από εκεί και πέρα, ο Μαρίνος Τζιωνής έκανε σεφτέ στα γκολ με τη Σπόρτινγκ Κάνσας Σίτι. Μεσοβδόμαδα, είχε σκοράρει στο ματς για το Όπεν Καπ κόντρα στο Ντάλας, ισοφαρίζοντας σε 2-2 στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων, με την ομάδα του να επικρατεί με 4-2. Λίγες ημέρες αργότερα βρήκε και πάλι δίχτυα, αυτή τη φορά για το MLS. Εντούτοις, η ομάδα από το Κάνσας έχασε με 7-2 από την Πόρτλαντ Τάιμπερς. Το... παράδοξο είναι ότι και τα δύο τέρματα τα πέτυχε με κεφαλιά!

Δείτε στο 2:18 το γκολ του Τζιωνή κόντρα στο Ντάλας...

... και στο 5:28 το τέρμα κόντρα στο Πόρτλαντ.

Από εκεί και πέρα, δεν γίνεται να μην αναφέρουμε κάτι για το σπουδαίο επίτευγμα του Λεβαδειακού, στον οποίο αγωνίζεται ο Νέστορας Μυτίδης. Ο Κύπριος επιθετικός αγωνίστηκε και πάλι με την ομάδα της Βοιωτίας, η οποία κέρδισε για δεύτερη φορά τη Βέροια (και πάλι με 1-0) και πήρε την άνοδο για τη Super League 1.

Πάμε να δούμε τι έκαναν και οι υπόλοιποι Κύπριοι του εξωτερικού.

Αγγλία

Ρούελ Σωτηρίου (Λέιτον Όριεντ): Πραγματοποίησε 40 συμμετοχές σε όλες τις διοργανώσεις, με απολογισμό 11 γκολ και 2 ασίστ.
Έκτορ Κυπριανού (Λέιτον Όριεντ): Ολοκλήρωσε τη σεζόν με 46 συμμετοχές σε όλες τις διοργανώσεις, έχοντας 5 ασίστ.
Άντονι Παπαδόπουλος (Λέιτον Όριεντ): Πραγματοποίησε 3 συμμετοχές στη σεζόν (όλες στο Λιγκ Τρόφι) με απολογισμό ένα τέρμα.
Νικ Τσάρουλλα (Κρόουλι Τάουν): Στη σεζόν, πραγματοποίησε 28 συμμετοχές με απολογισμό 3 γκολ και 2 ασίστ.
Τζέισον Δημητρίου (Σάουθεντ Γιουν.): Βασικός στο εντός έδρας 1-1 κόντρα στην Τόρκι, εντούτοις δέχθηκε κόκκινη κάρτα στο 57'. Στη σεζόν πραγματοποίησε 33 συμμετοχές, μετρώντας τέσσερα γκολ.
Τζακ Ρόουλς (Γουόκινγκ): Έμεινε εκτός αποστολής από το εκτός έδρας 0-0 κόντρα στην Τσέστερφιλντ. Συνολικά, είχε 12 συμμετοχές και 1 γκολ με τη Γουόκινγκ, ενώ με τη δεύτερη ομάδα της Κρίσταλ Πάλας είχε 6 συμμετοχές και 1 τέρμα.
Άντριου Ελευθερίου (Γουέλντστοουν): Ήταν εκτός αποστολής από την εκτός έδρας νίκη με 3-1 επί της Όλντερσοτ. Στη σεζόν πραγματοποίησε 11 συμμετοχές.

Ιταλία

Γρηγόρης Κάστανος (Σαλερνιτάνα): Πέρασε αλλαγή στο 60ό λεπτό στο εντός έδρας 1-1 κόντρα στην Κάλιαρι.
Νικόλας Ιωάννου (Κόμο): Ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του με την Κόμο, με απολογισμό 31 συμμετοχές, ένα γκολ και 2 ασίστ.

Πορτογαλία

Μάρκους Έντουαρντς (Σπόρτινγκ): Ο Αγγλοκύπριος εξτρέμ πέρασε στο γήπεδο στο 59ο λεπτό και σκόραρε το τέταρτο γκολ της ομάδας του στο 78', στο εντός έδρας 4-0 επί της Σάντα Κλάρα για την τελευταία αγωνιστική. Στη σεζόν, μέτρησε 39 συμμετοχές σε όλες τις διοργανώσεις με απολογισμό 11 γκολ και 7 ασίστ με τις φανέλες των Σπόρτινγκ και Γκιμαράες.

Βέλγιο

Κώστας Λαΐφης (Σταντάρ Λιέγης): Ο Κύπριος αμυντικός ολοκλήρωσε τη σεζόν με τη Σταντάρ Λιέγης, με απολογισμό 18 συμμετοχές και 2 γκολ.
Στέλιος Ανδρέου (Σαρλερουά): Έμεινε εκτός αποστολής από την εντός έδρας νίκη με 3-2 επί της Μαλίν.

Αυστρια

Στράχι Κέρκεζ (Τζούνιορς FC): Ο νεαρός αμυντικός αγωνίστηκε βασικός στο εντός έδρας 1-1 κόντρα στην Κάπφενμπεργκερ.

Χρήστος Σιέλης (Βόλος ΝΠΣ): Έμεινε στον πάγκο στην εντός έδρας νίκη με 5-0 επί του ΟΦΗ. Μέσα στη σεζόν, ο Κύπριος αμυντικός πραγματοποίησε 20 συμμετοχές (11 με τη Λέφσκι Σόφιας και 9 με το Βόλο) με απολογισμό μία ασίστ.
Γιώργος Παπαγεωργίου (Απόλλων Σμύρνης): Πέρασε αλλαγή στο 88ο λεπτό στο εκτός έδρας 2-2 κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης. Ο Κύπριος μέσος πραγματοποίησε 15 συμμετοχές σε όλες τις διοργανώσεις.
Ιωάννης Κωστή (Ολυμπιακός Β'): Ο νεαρός μεσοεπιθετικός ολοκλήρωσε τη σεζόν με τον Ολυμπιακό Β’, έχοντας 25 συμμετοχές με 7 γκολ και 4 ασίστ.
Οδυσσέας Σπυρίδης (ΠΑΟΚ Β'): Ο νεαρός άσος ολοκλήρωσε τη σεζόν με 13 συμμετοχές με τη δεύτερη ομάδα του «Δικεφάλου του Βορρά».
Γιάννης Γερολέμου (ΑΕΚ Β'): Ο Κύπριος μέσος ολοκλήρωσε τη σεζόν με την ΑΕΚ Β’ έχοντας 26 συμμετοχές και 4 ασίστ.
Ευαγόρας Αντωνίου (Παναθηναϊκός Β’): Κατέγραψε 24 συμμετοχές στη σεζόν με τη δεύτερη ομάδα του Παναθηναϊκού.
Νικόλας Δημητρίου (Παναθηναϊκός Β'): Ο νεαρός αμυντικός κατέγραψε 4 συμμετοχές με τους «πράσινους».
Νέστορας Μυτίδης (Λεβαδειακός): Αγωνίστηκε για 56 λεπτά στο εντός έδρας 1-0 κόντρα στη Βέροια, που σήμανε και την άνοδο στη μεγάλη κατηγορία. Στη σεζόν μέτρησε 25 συμμετοχές, με απολογισμό 10 γκολ και 3 ασίστ.

Παναγιώτης Αρτυματάς (ΑΕ Κηφισιάς): Πραγματοποίησε 22 συμμετοχές στο πρωτάθλημα και 2 συμμετοχές στο Κύπελλο.
Σωκράτης Μυλόπουλος (Τρίκαλα): Κατέγραψε 19 συμμετοχές με τα Τρίκαλα, τα οποία εντούτοις υποβιβάστηκαν.

Σκωτία

Άλεξ Γκόγκιτς (Σεντ Μίρεν): Έμεινε εκτός αποστολής από το εκτός έδρας 0-0 κόντρα στην Αμπερντίν. Στη σεζόν αγωνίστηκε 28 φορές σε όλες τις διοργανώσεις (με Χιμπέρνιαν και Σεντ Μίρεν), έχοντας 1 γκολ και 1 ασίστ.

Τσεχία

Ηρόδοτος Χριστοδούλου (Βισότσινα): Δεν αγωνίστηκε στο εκτός έδρας 0-0 κόντρα στη Βάρνσντορφ. Στη σεζόν αγωνίστηκε 18 φορές με τη δεύτερη ομάδα της Βισότσινα και μία με την πρώτη.
Χριστόφορος Τσολάκης (Τάμπορσκο): Έμεινε εκτός αποστολής από το εκτός έδρας 1-1 κόντρα στη Ζμπρογιόβκα Μπρνο. Δεν κατέγραψε συμμετοχή με την πρώτη ομάδα της Τάμπορσκο.

Σουηδία

Ανδρέας Κατσαντώνης (Ντάλκουρντ): Έμεινε στον πάγκο στην εντός έδρας νίκη με 3-1 επί της Σκόβντε ΑΪΚ.

Φινλανδία

Μαρτίνος Χριστοφή (Λάχτι): Ήταν στην αποστολή στο εντός έδρας 1-1 κόντρα στην Ελσίνκι, όμως δε χρησιμοποιήθηκε.

Βουλγαρία

Πιέρος Σωτηρίου (Λουντογκόρετς): Σκόραρε το νικητήριο γκολ της ομάδας του με πέναλτι, στο εντός έδρας 1-0 κόντρα στην Τσέρνο Μόρε Βάρνα. Στη σεζόν, πραγματοποίησε 41 συμμετοχές σε όλες τις διοργανώσεις, με απολογισμό 23 γκολ (σ.σ. πρώτος σκόρερ της Λουντογκόρετς και του βουλγαρικού πρωταθλήματος με 16 τέρματα) και 6 ασίστ

ΗΠΑ

Μαρίνος Τζιωνής (Σπόρτινγκ Κάνσας Σίτι): Σκόραρε το δεύτερο τέρμα της ομάδας του στην εκτός έδρας ήττα με 7-2 από την Πόρτλαντ Τάιμπερς. Μπήκε στο παιχνίδι στο 58ο λεπτό.

Αυστραλία

Τζόρτζ Τιμοθέου (Αδελαΐδα Γιουνάιτεντ): Ήταν εκτός αποστολής από την εντός έδρας νίκη με 3-1 επί της Σέντραλ Κόουστ Μάρινερς.
Κρίστιαν Θεοχάρους (Γουέστερν Γιουνάιτεντ): Έμεινε στον πάγκο στην εντός έδρας νίκη με 1-0 επί της Ουέλινγκτον Φίνιξ.

Νότια Κορέα

Βαλεντίνος Σιέλης (Μπουσάν Ι-Παρκ): Βασικός στο εντός έδρας 1-1 κόντρα στη Τζεονάμ Ντράγκονς.

Πηγή φωτογραφίας: ludogorets.com