Super Cup: Καταπληκτική Ρεάλ, πρόσθεσε ακόμη ένα τρόπαιο στη συλλογή της

Τετάρτη, 10/8/2022 - 23:56

Η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε με 2-0 εναντίον της Άιντραχτ Φρανκφούρτης, στον τελικό του Uefa Super Cup και κατέκτησε τον πρώτο τίτλο της σεζόν.

Οι Μαδριλένοι ήταν καλύτεροι καθ' όλη την διάρκεια του ματς, είχαν την κατοχή της μπάλας και δεν επέτρεψαν στην γερμανική ομάδα να τους δημιουργήσει πολλά προβλήματα. Το πρώτο γκολ ήρθε στο 38ο λεπτό για την ομάδα του Αντσελότι, μετά από την εκτέλεση κόρνερ, ο Μπενζεμά πήρε την πρώτη κεφαλιά, σε δεύτερο χρόνο ο Κασεμίρο πάλι με το κεφάλι έστειλε την μπάλα στον Αλάμπα, ο οποίος ανενόχλητος άνοιξε το σκορ, από κοντινή απόσταση.

Το 2-0 έκανε στο δεύτερο ημίχρονο ο συνήθης ύποπτος, Καρίμ Μπενζεμά, στο 65ο λεπτό, μετά από αδράνεια στην αμυντική γραμμή της γερμανικής ομάδας, ο Γάλλος βγήκε στην μεγάλη περιοχή μετά από πάσα του Βινίσιους, με τον πρώτο να σουτάρει και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

Πρώτο ημίχρονο:

Το πρώτο δεκάλεπτο είχε χαμηλό ρυθμό, με τις δύο ομάδες να ψάχνουν τα πατήματα τους στον αγωνιστικό χώρο και την Άιντραχτ στο 14ο λεπτό να κάνει την πρώτη τεράστια ευκαιρία του αγώνα, ο Μπορέ πασάρε στον Καμάντα, ο οποίος βγήκε σε διαγώνια θέση ενώπιον του Κουρτουά, που απέκρουσε το σουτ. Η Ρεάλ θα απαντήσει τρία λεπτά αργότερα, φτάνοντας μια ανάσα από το γκολ, με τον Βινίσιους να πλασάρει από την μεγάλη περιοχή και τον Τούτα να απομακρύνει με τάκλιν πριν η μπάλα περάσει την γραμμή.

Μετά από τις δυο μεγάλες ευκαιρίες, ο ρυθμός ανέβηκε με τις δύο ομάδες να δίνουν «μάχη» για τον έλεγχο της μεσοεπιθετικής γραμμής, οι Μαδριλένοι προτίμησαν να κρατήσουν την κατοχή της μπάλας με κοντινές πάσες, ενώ οι Γερμανοί έπαιζαν με παραπάνω εκρηκτικότητα και ταχύτητα. Η Ρεάλ θα απειλήσει πάλι στο 37ο λεπτό, όταν ο Βινίσιους θα κάνει το 1-2 με τον Μπενζεμά και τον πρώτο να συγκλίνει και να κάνει πολύ δυνατό σουτ, με την μπάλα να κοντράρει και να βγαίνει κόρνερ.

Το γκολ ήρθε ένα λεπτό αργότερα για την ομάδα του Αντσελότι, μετά από την εκτέλεση κόρνερ, ο Μπενζεμά πήρε την πρώτη κεφαλιά, σε δεύτερο χρόνο ο Κασεμίρο πάλι με το κεφάλι έστειλε την μπάλα στον Αλάμπα, ο οποίος ανενόχλητος άνοιξε το σκορ, από κοντινή απόσταση.

Η Ρεάλ πήρε φόρα μετά το 1-0, πίεσε ψηλά και έγινε ξανά επικίνδυνη στο 41ο λεπτό, όταν ο Βαλβέρδε έκανε παράλληλο γύρισμα στον Μπενζεμά, που βγήκε ολομόναχος ενώπιον του Τραπ, με την μπάλα να περνάει δίπλα από το δεξί δοκάρι.

Η Άιντραχτ που έδειχνε πριν δεχθεί το τέρμα, ότι μπορεί να κοντράρει και να απειλήσει την ισπανική ομάδα, δεν κατάφερε να αντιδράσει και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια, με το σκορ να παραμένει ίδιο.

1

Δεύτερο ημίχρονο:

Πρώτη φάση του ημιχρόνου από την Ρεάλ στο 55ο λεπτό, με τον  Βινίσιους να ευνοείται από τις κόντρες, να σουτάρει από την μικρή περιοχή, την μπάλα να βρίσκει σε σώμα ποδοσφαιριστή της Άιντραχτ και τον Τραπ σε ετοιμότητα να λέει όχι. Η Ισπανική ομάδα είχε τον έλεγχο της κατοχής, επέβαλλε τον δικό της ρυθμό στο παιχνίδι και απείλησε ξανά στο 61ο λεπτό, μετά από πολύ ωραία ανάπτυξη από τα χαφ των Μαδριλένων, ο Κασεμίρο «έπιασε» πολύ καλό σουτ, από το ύψος της μεγάλης περιοχής, με την μπάλα να χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι.

Αντιδράει η Άιντραχτ στο 64ο λεπτό, με τον Κνάουφ να σουτάρει με το εξωτερικό από καλή θέση και τον Κουρτουά να αποκρούσει. Διπλασιάζει το σκορ η Ρεάλ ένα λεπτό αργότερα, μετά από αδράνεια στην αμυντική γραμμή της γερμανικής ομάδας, ο Μπενζεμά βγήκε στην μεγάλη περιοχή μετά από πάσα του Βινίσιους, με τον πρώτο να σουτάρει και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

Η γερμανική ομάδα ήταν ανήμπορη στον αγωνιστικό χώρο, εφόσον η ομάδα του Αντσελότι είχε σε καταπληκτική μέρα, τόσο το κέντρο της όσο και τα ακραία αμυντικά μπακ της, που εξουδετέρωναν κάθε μπαλιά η κίνηση, που προσπαθούσαν να επιχειρήσουν οι «αετοί».

Το τελευταίο δεκάλεπτο ο ρυθμός έπεσε, η Άιντραχτ έψαξε για το γκολ, όμως εντέλει δεν τα κατάφερε και η Ρεάλ Μαδρίτης πανηγύρισε τον πρώτο τίτλο της σεζόν.

Οι ενδεκάδες:

Ρεάλ Μαδρίτης (Κάρλο Ανσελότι):  Κουρτουά - Καρβαχάλ (85' Ρίντιγκερ), Μιλιτάο, Αλάμπα, Μεντί - Κασεμίρο, Κρόος (85' Τσουαμενί), Μόντριτς (67' Ροντρίγκο) - Βαλβέρδε (76' Καμαβινγκά), Μπενζεμά, Βινίσιους (85' Θεμπάγιος).

Άιντραχτ Φρανκφούρτης (Όλιβερ Γκλάσνερ): Τραπ - Τουρέ (70' Αλάριο), Τούτα, Εντικά - Κνάουφ, Σο, Ρόντε (58' Γκέτσε), Λεντς - Καμάντα, Λίντστρομ (58' Μουανί) - Μπορέ.