Αθλητικά

Σάκκαρη: «Ήμουν καλύτερη από το ματς του πρώτου γύρου»

Η Μαρία Σάκκαρη τόνισε πως ξεκίνησε καλύτερα τη σεζόν σε σχέση με τις υπόλοιπες χρονιές, θεωρεί πως έχει μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση κα καλύτερο σερβίς, πως μπορεί και στο χορτάρι, παρά τις περί του αντιθέτου απόψεις, ανέλυσε την άνοδο στα drop shots της και εκθείασε την επόμενη αντίπαλό της, Τατιάνα Μαρία.

Αναλυτικά: «Είμαι χαρούμενη που τα έβγαλα πέρα με ένα ακόμα ματς. Νομίζω ότι η εμφάνισή μου ήταν σταθερή, καλύτερη από τον πρώτο γύρο. Η ατμόσφαιρα στο γήπεδο ήταν πολύ ωραία και είμαι ενθουσιασμένη που θα είμαι εδώ άλλη μια μέρα και θα παίξω ένα ακόμα ματς».

Mετά από δύο ματς στο Wimbledon και συμμετοχή σε τρία event στο χορτάρι, φάνηκε πως αισθάνεται μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση στην επιφάνεια. «Νιώθω πολύ καλύτερα σε σχέση με άλλες χρονιές, γιατί άρχισα νωρίς τη σεζόν, "έχτισα" το παιχνίδι μου και το βελτίωσα στο χορτάρι. Το σερβίς μου βελτιώθηκε, όλο το παιχνίδι μου είναι πιο επιθετικό τελευταία και αυτό βοηθάει. Απολαμβάνω το παιχνίδι μου στο χορτάρι, διότι συγκεκριμένοι άνθρωποι έλεγαν ότι ποτέ δεν θα μπορέσω να παίξω στο χορτάρι. Εγώ, όμως, πιστεύω ότι μπορώ, διότι κινούμαι καλά, έχω καλό σερβίς. Και όπως είπα, παίζω πιο επιθετικά, οπότε δεν βλέπω τον λόγο να μην πάω καλά».

Ρωτήθηκε και για τις προωθήσεις της στο φιλέ: «Έχω δουλέψει πολύ πάνω στα drop shots, στα slices. Το να έχω, όμως, μια ξεκάθαρη ιδέα για τη στιγμή που πρέπει να το κάνω, βοηθάει. Νιώθω ότι τώρα καταλαβαίνω πότε είναι η σωστή στιγμή να χρησιμοποιήσω το slice ή να κάνω drop shot. Είναι θέμα επιλογής χτυπήματος».

Όσο για την επόμενη αντίπαλό της, την Τατιάνα Μαρία: «Προφανώς και της αρέσει το χορτάρι. Χρησιμοποιεί slice, έχει καλό σερβίς. Πρέπει να προσπαθήσω να κάνω το παιχνίδι μου, να είμαι πολύ επιθετική όσο περισσότερο μπορώ. Αυτό είναι και το ‘κλειδί’ με τις περισσότερες παίκτριες. Μπορεί να είναι πολύ δύσκολο ματς, διότι, όπως είπα, της αρέσει το χορτάρι. Είμαι απλά ενθουσιασμένη που θα την αντιμετωπίσω ξανά».

*πηγή φωτογραφίας: AP

Επόμενο άρθρο

Για την πρώτη νίκη κόντρα στην Ελβετία η Εθνική

Στο πλαίσιο της προ-προκριματικής φάσης του Ευρωμπάσκετ 2025
30/06/2022 - 08:06

ΣχετικέςΕιδήσεις

Τσόρνιγκερ: «Να επιστρέψουν τα χαμόγελα» (ΒΙΝΤΕΟ)

Όσα δήλωσε ο Γερμανός προπονητής των πρωταθλητών
08/08/2022 - 20:09

Οι πρώτες δηλώσεις του Μπεζούς στην κάμερα της Ομόνοιας (ΒΙΝΤΕΟ)

Όσα ανέφερε ο Ουκρανός ποδοσφαιριστής μετά την υπογραφή των συμβολαίων
08/08/2022 - 18:35

Τσαβούσογλου: "Εμποδίσαμε Ελληνικά πλοία να μπουν στην υφαλοκρηπίδα μας"

"Η Ευρώπη χρειάζεται την Τουρκία"αναφέρει ο Τούρκος ΥΠΕΞ λίγο πριν πλεύσει το Αμντού Χαμίτ
08/08/2022 - 14:01

Γκουαρδιόλα για Χάαλαντ: «Προσέξτε τι λέτε για εκείνον»

Ο Πεπ Γκουαρδιόλα υπερασπίστηκε τον Έρλινγκ Χάαλαντ για να μην νιώσει έξτρα πίεση
07/08/2022 - 08:55

Αφαίρεσαν την αφίσα με το πρόσωπό του Τσιτσιπά από την είσοδο της τουαλέτας

Ο Έλληνας πρωταθλητής βρέθηκε στο επίκεντρο, χωρίς καν να αγωνίζεται στο τουρνουά
07/08/2022 - 08:45

Κλοπ: «Το μόνο καλό σχετικά με το ματς είναι το αποτέλεσμα»

Ο Γιούργκεν Κλοπ υπογράμμισε πως τίποτα δεν πήγε καλά στο παιχνίδι της πρεμιέρας
07/08/2022 - 08:15

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Υπό κράτηση ο 53χρονος οδηγός ταξί που παρέσυρε αστυνομικούς στη Λεμεσό

Φέρεται να οδηγούσε υπό την επήρεια ναρκωτικών, τι υποστήριξε στο Δικαστήριο

Έπεσαν οι υπογραφές για το νέο κτήριο του Τμήματος Κτηματολογίου και Χωρομετρίας

Οι εργασίες αναμένεται να αρχίσουν μέχρι τον Σεπτέμβριο

ΦΩΤΟ: Έχασε τη ζωή της η ποδηλάτρια που παρασύρθηκε από όχημα

Τραγική κατάληξη είχε το τροχαίο στη Λεμεσό
Ελλάδα

Ο «Κύπριος» Ντίλιαν πίσω από τις υποκλοπές στην Ελλάδα (ΒΙΝΤΕΟ)

Στο στόχαστρο και πάλι η Κύπρος, αυτή τη φορά για τις παρακολουθήσεις στην Ελλάδα

Ανοίγει για τις παρακολουθήσεις στις 22 Αυγούστου η ελληνική Βουλή

Η ελληνική Κυβέρνηση αποδέχθηκε το αίτημα Τσίπρα για επίσπευση της συζήτησης για το θέμα

Ανδρουλάκης: Να ανακοινωθεί άμεσα ο λόγος παρακολούθησής μου από την ΕΥΠ

Κλιμακώνεται η πολιτική αντιπαράθεση με φόντο την υπόθεση των παρακολουθήσεων στην Ελλάδα
Διεθνή

Εύθραυστη η κατάσταση στη Γάζα παρά τη συμφωνία για κατάπαυση του πυρός (ΒΙΝΤΕΟ)

44 νεκροί και 270 τραυματίες ο απολογισμός του αιματοκυλίσματος στη λωρίδα της Γάζας

Ρωσία, Ουκρανία, Τουρκία και ΟΗΕ συμφώνησαν διαδικασίες αποστολής σιτηρών

Τι προβλέπει η συμφωνία για την εξαγωγή ουκρανικών σιτηρών

tv news

«Kitchen Lab» με τον Άκη Πετρετζίκη! Καθημερινά με νέες πεντανόστιμες συνταγές!

Ο Άκης ανοίγει το εργαστήρι μαγειρικής του, τον χώρο όπου γεννιούνται γεύσεις!
Alpha TV Κύπρου

«Σκοτεινή θάλασσα» Nέα δραματική σειρά μυστηρίου καθημερινά στον Alpha Κύπρου

Η απώλεια και η αναζήτηση της λύτρωσης των ηρώων σε ένα κοινωνικό δράμα...
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Τρί, 09/08/2022 - 02:15ΑΛΗΘΙΝΟΙ ΕΡΩΤΕΣ