Σημαντικές διακρίσεις για τους Κύπριους αθλητές στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα Στίβου

Σάββατο, 21/7/2018 - 16:57

Σημαντικές επιτυχίες σημείωσαν οι Κύπριοι αθλητές και αθλήτριες στην πρώτη ημέρα του Βαλκανικού Πρωταθλήματος Στίβου Ανδρών – Γυναικών που διεξάγεται στη Στάρα Ζαγόρα, της Βουλγαρίας.

Σύμφωνα με την ιστοσελίδα των αγώνων, ο Κύπριος πρωταθλητής Απόστολος Παρέλλης με βολή στα 62,87μ. κατέκτησε την δεύτερη θέση στη δισκοβολία. Επόμενος σταθμός του Κύπριου δισκοβόλου είναι το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Βερολίνου. Για το ίδιο αγώνισμα, ο Ραφαήλ Αντωνίου κατέλαβε την 8η θέση με βολή 55.78

Την πρώτη θέση κατέκτησε ο Ρουμάνος Alin Alexandru Firfirica με βολή 63.76μ. και την τρίτη θέση ο Danijel Furtula, από το Μαυροβούνιο, με βολή 61.88μ.

Την 6η θέση στον τελικό των 100μ ανδρών κατέλαβε ο Αντρέας Χ’θεωρής με χρόνο 10.66, ενώ ο Φώτης Ιωάννου κατέλαβε στην γενική κατάταξη την 16η θέση με χρόνο 11.02 στο σύνολο 23 αθλητών.

Στο ύψος, ο Βασίλης Κωνσταντίνου κατέλαβε την 4η θέση μαζί με τον Ουκρανό Vadym Kravchuk. Ο Κωνσταντίνου πέρασε από την πρώτη το 2.15μ. και είχε τρεις αποτυχημένες προσπάθειες στο 2.18, όπως και ο Ουκρανός ο οποίος, ωστόσο, πέρασε από την πρώτη και τα 2μ., τα 2.05, τα 2.10.

Στις γυναίκες, η Κύπρια πρωταθλήτρια Ολίβια Φωτοπούλου κατέκτησε την 3η θέση στα 100μ. με χρόνο 11.55. Την πρώτη θέση κατέλαβε η Inna Eftimova, από την Βουλγαρία με χρόνο 11.45 και την δεύτερη θέση η Diana Vaisman, από το Ισραήλ με χρόνο 11.53.

Η Ραμόνα Παπαϊωάννου δεν ξεκίνησε στον τελικό των 100μ.