«Σφαλιάρα» από την Μπέρνλι και... τέλος το αήττητο της Λίβερπουλ

Πέμπτη, 21/1/2021 - 23:55

Παραπαίει η Λίβερπουλ και δεν φαίνεται να μπορεί να σηκώσει κεφάλι.

Η ομάδα του Κλόπ γνώρισε ήττα με 1-0 από την Μπέρνλι στο «Άνφιλντ» σε εξ αναβολής ματς για τη 18η αγωνιστική και έμεινε χωρίς νίκη για πέμπτο σερί ματς. Αυτό την διατηρεί στο -6 από την κορυφή και την πρωτοπόρο Μαν. Γιουνάιτεντ και για πρώτη φορά θέτει σοβαρά εν αμφιβόλω τα κεκτημένα του πρωταθλήματος.

Οι «κόκκινοι» πλήρωσαν και πάλι την αφλογιστία τους, αφού έμειναν για τέταρτο ματς χωρίς γκολ και έδωσε την ευκαιρία στην Μπέρνλι να φύγει με μια ιστορική νίκη από το Μερσεϊσάιντ, την πρώτη μετά το 1974. Μάλιστα, ήταν η πρώτη ομάδα που άλωσε το Άνφιλντ μετά από 69 ματς!

Στο πρώτο ημίχρονο η Λίβερπουλ είχε διάθεση, έβγαλε ενέργεια αλλά δεν μπόρεσε να βγάλει μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους καμία μεγάλη φάση, πλην το καλό σουτ του Σακίρι στο 21ο λεπτό που έφυγε άουτ.

Ωστόσο στο 43’ ο Οριγκί έχασε αυτό που δεν χάνεται. Μετά από… ζεμπεκιά του Μπεν Μι, ο Οριγκί βγήκε φάτσα με την εστία και ενώ την είχε ανοικτή μπροστά του για να τελειώσει τη φάση, έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, πετώντας μια τεράστια ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ για τους «κόκκινους».

Στην επανάληψη ο Κλοπ σε μια προσπάθεια η ομάδα του να γίνει πιο απειλητική πέρασε στο ματς τους Σαλάχ και Φιρμίνο, με τον Αιγύπτιο στο 60’ να χάνει σπουδαία ευκαιρία για το 1-0. Μετά από ωραία ενέργεια του Βαϊνάλντουμ, ο Σαλάχ βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά ο Πόουπ έβγαλε εντυπωσιακά και κράτησε ανέπαφη την εστία του.

Από τη στιγμή που δεν το καθάρισε η ομάδα του Κλοπ, το πλήρωσε. Ο νόμος του ποδοσφαίρου ίσχυσε στο φινάλε, όταν στο 82’ ο Άλισον ανέτρεψε τον Μπαρνς. Ο Μάικλ Ντιν έδειξε αμέσως την άσπρη βούλα και ο Άγγλος επιθετικός νίκησε τον Βραζιλιάνο πορτιέρε για το 1-0, τιμωρώντας τους «κόκκινους».