Σήκωσε δεύτερο σερί Λιμπερταδόρες η απίθανη Παλμέιρας του Φερέιρα

Κυριακή, 28/11/2021 - 08:04

Το πήρε και αυτό! Η φοβερή και τρομερή Παλμέιρας του Άμπελ Φερέιρα, λύγισε στην παράταση με 2-1 την Φλαμένγκο και σήκωσε το δεύτερο σερί Κόπα Λιμπερταδόρες.

Άξιοι πρωταθλητές οι παίκτες της Παλμέιρας, που σε όλο το ματς ήταν συνολικά ανώτεροι και μετά το προβάδισμα που πήραν στην παράταση, παίρνουν... άριστα για την αμυντική τους συμπεριφορά στο φινάλε της παράτασης για να πάρουν άλλη μία κούπα.

Σε μια «καυτή» ατμόσφαιρα στο  «Σεντενάριο» του Μοντεβιδέο, με τους φίλους των δύο ομάδων να δημιουργούν μια απίστευτη εικόνα σε ένα... βραζιλιάνικο τοπίο, η Παλμέιρας ήταν εκείνη που ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς το παιχνίδι.

Με τη συμπλήρωση πέντε λεπτών, η ομάδα τουΑμπέλ Φερέιρα άνοιξε το σκορ με τέρμα του Ραφαέλ Βέιγκα. Ο 26χρονος μεσοεπιθετικός εκμεταλλεύτηκε το γύρισμα του Μάικ και με συρτό πλασέ από το ύψος της μεγάλης περιοχής νίκησε τον Ντιέγκο Άλβες για το 1-0.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα η Φλαμένγκο πήρε τον έλεγχο του ρυθμού με τους τυπικά γηπεδούχους να οπισθοχωρούν θέλοντας να διαφυλάξουν το προβάδισμα αλλά και να χτυπήσουν στο ανοικτό γήπεδο. Ενδεικτικό είναι πως η κατοχή στο πρώτο 45λεπτο ήταν 65%-35% υπέρ της «Φλα».

Ωστόσο ακόμα και έτσι η ομάδα του Γκαούτσο δυσκολευόταν αρκετά να παράξει ευκαιρίες. Η πρώτη φάση της ήρθε στο 19ο λεπτό με την κεφαλιά του Μπαρμπόσα να περνάει πάνω από την εστία. Δέκα λεπτά αργότερα πάντως, η Παλμέιρας λίγο έλειψε να κάνει το 2-0, όταν η γυριστή κεφαλιά του Κάιο πέρασε ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι της ομάδας του.

Στο 43', η Φλαμένγκο κατέγραψε τη μεγαλύτερη στιγμή της στο ματς, με τον Ντε Αρασκαέτα να κάνει υπό πίεση το πλασέ, το οποίο μπλόκαρε πάνω στη γραμμή ο Γουέβερτον.

Τελείως διαφορετικό το σκηνικό στο δεύτερο ημίχρονο, εκεί όπου η «Φλα» μπήκε αποφασισμένη να ξαναμπεί στο παιχνίδι της πρόκρισης. Στο 47ο λεπτό, ο Γκαμπριέλ Μπαρμπόσα σπατάλησε μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση, ενώ στιγμές αργότερα ο ίδιος δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα για χιλιοστά.

Η απάντηση της Παλμέιρας ήρθε στο 53' με το μακρινό σουτ του Ρόνι να βγάζει εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Ντιέγκο Άλβες. Τρία λεπτά αργότερα, ο Νταβίντ Λουίς... άγγιξε την ισοφάριση, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ βρέθηκε μόνος του στα δεξιά, το πλασέ του όμως έβγαλε ενστικτωδώς ο Γουέβερτον.

Όσο περνούσε η ώρα πίεση των τυπικά φιλοξενούμενων αυξανόταν. Και τελικώς απέδωσε καρπούς στο 72ο λεπτό, με τον συνήθη... ύποπτο, «Γκαμπιγκόλ»! Ο 25χρονος επιθετικός έφερε το ματς στα ίσα με ένα υπέροχο όσο και δύσκολο σουτ από πολύ δύσκολη γωνία για το 1-1.

Το παιχνίδι είχε αποκτήσει πλέον μια... άγρια ομορφιά, με σκληρά μαρκαρίσματα, ένταση και πολλές κίτρινες, σε ένα κλασικό βραζιλιάνικο ντέρμπι. Η τελευταία φάση άνηκε στην Φλαμένγκο, η οποία έφτασε μια... ανάσα από την ολική ανατροπή. Για κακή της τύχη όμως μονοκόμματο διαγώνιο σουτ που επιχείρησε ο Μισαέλ από τα δεξιά πέρασε χιλιοστά δίπλα από το δεξί δοκάρι της Παλμέιρας.

Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση και αυτή του Άμπελ Φερέιρα αποδείχτηκε... επτάψυχη. Στο 96ο λεπτό ο Ντέιβερσον εκμεταλλεύτηκε το τραγικό λάθος στην αντίαπλη άμυνα, έκλεψε, έφυγε στο τετ-α-τετ και δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει για το 2-1, ξεσπώντας στον πανηγυρισμό του σε κλάματα. Η Παλμέιρας έπαιξε φουλ αμυντικά στη συνέχεια, κράτησε με σχετική άνεση το υπέρ της προβάδισμα και το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή βρήκε τους νικητές να το γλεντάνε με την ψυχή τους και τους χαμένους να είναι απαρηγόρητο.

Οι ενδεκάδες:

Παλμέιρας (Αμπέλ Φερέιρα): Γουεβέρτον, Μάικ, Λουάν, Γκόμεζ, Πικέρεζ, Ντανίλο (70' Ντε Πάουλα), Ζε Ράφαελ (82' Ντανίλο), Βέιγκα, Ντουντού (77' Ριμπέιρο), Σκάρπα, Ρόνι

Φλαμένγκο (Ρενάτο Πορταλούπι «Γκαούτσο»):Ντ.Αλβες, Ισλα (79' Ματεουζίνιο), Κάιο, Νταβίντ Λουίζ, Φιλίπε Λουίς (32' Ρενέ), Αράο, Περέιρα, Ριμπέιρο (63' Μισαέλ), Ντε Αρασκαέτα, Ενρίκε, Γκαμπριέλ Μπαρμπόσα.