Αθλητικά

Σιμόν:«Είναι δύσκολος ο χωρισμός… δούλεψα με παίκτες που τους αμφισβητούσαν»

ΜΠΕΝ ΣΙΜΟΝ

Συνέντευξη Τύπου παραχωρήθηκε από τον τέως ομοσπονδιακό μας τεχνικό Ραν Μπεν Σιμόν εξ αφορμής τους τέλους  της συνεργασίας του με την Εθνική μας ομάδα.

Αρχικά ο πρόεδρος της ΚΟΠ, Γιώργος Κούμας τίμησε τον Ραν Μπεν Σιμόν στον οποίο χάρισε μία μεγάλη φωτογραφία της Εθνικής Κύπρου και μία φανέλα της Εθνικής με τ’ όνομά του από πίσω ενώ στην συνέχεια ακολούθησε η συνέντευξη τύπου στην παρουσία μόνο του Ισραηλινού.

3

ρ

Οι δηλώσεις του Ραν Μπεν Σιμόν

«Ως Κύπρος δεν είμαστε έτοιμοι για αποτελέσματα. Αυτό που ζητώ από εσάς τους δημοσιογράφους, είναι να μην κρίνεται από τα αποτελέσματα αλλά από την διαδικασία. Είμαι περήφανος για τη θητεία μου στην Εθνική. Για τους συνεργάτες μου που είχα. Είναι δύσκολος ο χωρισμός. Τον πρόεδρο Γιώργο Κούμα, τον Σάββα Κωνσταντίνου ήταν ο πιο στενός μου συνεργάτης, τον Μιχάλη Κωνσταντίνου, τον Γιάννη Οκκά, τον Μπεκιάι, τους γιατρούς, τους γυμναστές, τους φροντιστές. Τέλος, τους παίκτες που δούλευαν συνεχώς και τους οποίους αμφισβητούσαν για την αξία τους όλοι. Όταν ήρθα μου έλεγαν όλοι για την αξία των παικτών, όμως εγώ συνάντηση παιδιά που δούλευαν σκληρά. Χάρηκα γιατί αυτά τα 2,5 χρόνια δούλευα πραγματικά με επαγγελματίες.

Από την πρώτη μέρα που συμφώνησα ζούσα εδώ με την οικογένειά μου. Ήμουνα μέρος της κοινωνίας εδώ, ήξερα τι γινόταν γύρω μου. Ήταν σημαντική προοπτική της Εθνικής για εμένα και έκανα ότι μπορούσα. Πιστεύω ότι θα επιστρέψω κάποια ημέρα γιατί έκανα φίλους εδώ. Θα με βλέπετε συχνά στα γήπεδα της Κύπρου, γιατί είναι και φθηνά τα εισιτήρια από το Ισραήλ στην Κύπρο (γέλια). Κάποιοι λένε ότι είναι δύσκολο το πώς θα αποχαιρετήσεις, όμως για εμένα είναι εύκολο και το κάνω με αυτόν τον τρόπο. Ότι έχω να πω στους παίκτες θα τους το πω σε προσωπικό επίπεδο. Σας ευχαριστώ όλους.

Αν θεωρεί ότι αφήνει την Εθνική καλύτερη από ότι την ανέλαβε: «Πολλοί προπονητές προτιμούν να αγωνίζονται με έμπειρους ποδοσφαιριστές, εγώ προτιμώ νεαρούς. Ήρθαν πολλοί νεαροί με μένα. Αφήνω μια καλύτερη Εθνική απ’ ότι ήταν όταν την ανέλαβα. Χρειάζεται να αποκτήσει DNA νικητή. Με την Σκωτία ήμασταν καλοί, μπορούσαμε να κατακτήσουμε την 3η θέση».

Επόμενο άρθρο

Μπεργκ: «Ελπίζω πως έχουμε τον επαγγελματισμό και την... πείνα» (ΒΙΝΤΕΟ)

Ο Νορβηγός μίλησε ενόψει του αγώνα κόντρα στον Ερμή
14/01/2020 - 11:27

ΣχετικέςΕιδήσεις

Μπαρτζώκας: «Θέλω να μείνει στον Ολυμπιακό ο Βεζένκοβ»

Την επιθυμία του να παραμείνει ο Βεζένκοβ στον Ολυμπιακό εξέφρασε ο προπονητής της ομάδας
06/06/2020 - 19:06

Δώνης: «Φεύγω γεμάτος και χαρούμενος από τον Παναθηναϊκό»

Οι πρώτες δηλώσεις του Ελλαδίτη προπονητή μετά την διαφαινόμενη αποχώρηση του
06/06/2020 - 11:37

Χριστοδούλου: «Περήφανος γιατί είμαι σε ένα ιστορικό σωματείο» (ΒΙΝΤΕΟ)

Οι πρώτες δηλώσεις του Κύπριου τεχνικού ως ο νέος τεχνικός της Νέας Σαλαμίνας
05/06/2020 - 10:02

Φανιέρος: «Δεν είναι εύκολο πράγμα να στήσεις παιχνίδι» (ΒΙΝΤΕΟ)

Οι δηλώσεις από τον πρόεδρο του Ερμή για την ομάδα του, τα στημένα και την διακοπή
04/06/2020 - 22:31

Πετεβίνος:«Λάβαμε μία επιστολή από την Cablenet και είχαμε την παύση των δόσεων»

Μίλησε για όλα τα ανοικτά ζητήματα του ΑΠΟΕΛ ο εκπρόσωπος τύπου της ομάδας
03/06/2020 - 11:02

Το άφησε... ανοικτό για Ανόρθωση ο Πάρντο

Ορατό το ενδεχόμενο να τον δούμε να αγωνίζεται με το φοίνικα στο στήθος
02/06/2020 - 16:38

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Τον "τσάκωσαν" να οδηγεί και να καπνίζει τσιγάρο κάνναβης

Τι εντόπισαν τα μέλη της ομάδας “Z” στην κατοχή και στο όχημα του 26χρονου

Μπήκαν από ανοιχτό παράθυρο και έκλεψαν διαμαντένιο μενταγιόν αξίας 7.000 ευρώ

Ξέχασαν ανοιχτό το παράθυρο του υπνοδωματίου τους οι ιδιοκτήτες

LIVE: Με τέταρτο μηδενικό, πρόσω ολοταχώς στο μεγάλο άνοιγμα της 9ης Ιουνίου

Διατηρείται η καλή επιδημιολογική εικόνα ενώ πλησιάζει νέα δέσμη χαλαρώσεων μέτρων
Ελλάδα

Προκαλεί Κύπρο & Ελλάδα ο Ακάρ: "Οι ένοπλες δυνάμεις της Τουρκίας είναι έτοιμες"

Κάλεσε στην Άγκυρα για συνομιλίες τον Έλληνα Υπουργό Εξωτερικών Νίκο Παναγιωτόπουλο

Πυρά εναντίον τουρκικής αστυνομίας στον Έβρο 'βλέπει' η νομαρχία Αδριανούπολης

Ισχυρίζεται ότι τα πυρά σταμάτησαν όταν η τουρκική αστυνομία πυροβόλησε στον αέρα

Έλληνας ΥΠΑΜ: Προετοιμαζόμαστε για όλα τα ενδεχόμενα απέναντι στην Τουρκία

«Μέσα σε όλα τα ενδεχόμενα συμπεριλαμβάνονται ασφαλώς και η στρατιωτική εμπλοκή»
Διεθνή

ΗΠΑ: Για βιαιοπραγία σε βαθμό κακουργήματος κατηγορούνται αστυνομικοί (BINTEO)

Η στιγμή που σπρώχνουν και ρίχνουν στο έδαφος έναν ηλικιωμένο διαδηλωτή

Υπόσχεται καταπολέμηση ρατσισμού και μεταρρυθμίσεις σε αστυνομία ο Τζο Μπάιντεν

«Υποσχέθηκα στην οικογένεια του Τζορτζ Φλόιντ ότι δεν θα γίνει απλώς ένα άλλο hashtag»

Τέσσερις στους δέκα Αμερικανούς εφάρμοσαν τα "γιατροσόφια" του Τραμπ (ΒΙΝΤΕΟ)

Συνεχίζει ακάθεκτος τις προκλητικές εμφανίσεις ο Τραμπ χωρίς μάσκα και μέτρα προφύλαξης

tv news

Ένα ατύχημα αλλάζει τα δεδομένα... Η Μαρίνα παίζει το τελευταίο της χαρτί...

«Γυναίκα Χωρίς Όνομα» Δείτε στα νέα συγκλονιστικά επεισόδια της εβδομάδας
Alpha TV Κύπρου

«Παράδοση Κατ' Οίκον» με καλεσμένο τον Κώστα Καζάκα με κέφι και αποκαλύψεις...

Πώς βίωσε τις μέρες της καραντίνας και ποια είναι τα πρόσωπα που του έχουν λείψει πιο πολύ
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Κυρ, 07/06/2020 - 14:30Η ΦΑΜΙΛΙΑ