Σκληρό... χαστούκι για την ΑΕΚ

Τρίτη, 4/2/2020 - 09:36

Χαστούκι και μάλιστα πολύ σκληρό δέχθηκε η ΑΕΚ στο Παραλίμνι από την τοπική ομάδα στο πλαίσιο της τελευταίας αναμέτρησης για τη 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος καθώς οι Λαρνακείς ηττήθηκαν με 2-1 στο τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας.

Δεν είναι όμως μόνο η ήττα, είναι και η γενική εικόνα της ομάδας μέσα στον αγωνιστικό χώρο του «Τάσος Μάρκου». Είναι το ότι προηγήθηκε στην αναμέτρηση και δεν κατάφερε να διαφυλάξει το προβάδισμα της και γενικά όλη η εικόνα του δευτέρου ημιχρόνου.

Είναι γεγονός πως η ΑΕΚ μπήκε πολύ δυναμικά στην αναμέτρηση και με την εικόνα της στο πρώτο 25 λεπτό θα θεωρούσε κανείς πως θα... καθάριζε εύκολα το παιχνίδι. Μάλιστα, ο Ναράνχο πέτυχε γκολ μόλις 18 λεπτά μετά το ντεμπούτο του με τη φανέλα της ομάδας και άφησε πολύ καλές εντυπώσεις.

Μετά λοιπόν από το πρώτο 25λεπτό η ομάδα της Λάρνακας έπαθε... black out. Δεν ήταν πουθενά μέσα στον αγωνιστικό χώρο, δεν κρατούσε μπάλα, έκανε αβίαστα λάθη και γενικώς έδωσε δικαίωμα στην Ένωση να ελπίζει για ισοφάριση πριν από το τέλος του ημιχρόνου, πράγμα το οποίο και έγινε.

Η... τρικυμία της ΑΕΚ συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο καθώς η πρώτη αξιόλογη φάση για την ομάδα του Ηλία Χαραλάμπους στο δεύτερο μισό καταγράφηκε στο 88ο λεπτό της αναμέτρησης. Από την άλλη η Ένωση πίεζε, είχε ευκαιρίες μπροστά από την εστία του Τόνιο ενώ είχε και δοκάρι στο 82ο λεπτό.

Πλέον, η προσοχή στρέφεται στο παιχνίδι της 19ης αγωνιστικής όπου η ομάδα της Λάρνακας φιλοξενεί τον ΑΠΟΕΛ στην «ΑΕΚ Αρένα». Οι Λαρνακείς δε θα μπορούν να έχουν στη διάθεση τους τον Τάντι καθώς συμπλήρωσε απαγορευτικό αριθμό κίτρινων καρτών.