Σκορ και θέαμα στο... αδιάφορο βαθμολογικά clasico

Δευτέρα, 7/5/2018 - 08:23

Το πιο αδιάφορο βαθμολογικά clasico ήταν αυτό που είχε τις περισσότερες αμφισβητούμενες φάσεις με την Μπαρτσελόνα να κρατάει το αήττητο (2-2) παίζοντας με παίκτη λιγότερο για ένα ημίχρονο και την Ρεάλ Μαδρίτης να φωνάζει για ένα πέναλτι.

Άγριο ξεκίνημα

Οι δύο ομάδες πάτησαν γκάζι από το πρώτο σφύριγμα και ο ρυθμός ήταν φρενήρης. Ο Βαράν πρόλαβε τον Λουίς Σουάρες στο πρώτο τετ-α-τετ της βραδιάς (3’), όμως πριν βγει το δεκάλεπτο, ο Σέρζι Ρομπέρτο δημιούργησε τεράστιο ρήγμα από τα δεξιά, έκανε υποδειγματική σέντρα και ο Ουρουγουανός με απευθείας βολέ δεν συγχώρεσε (9’, 1-0).

Ήταν το 6ο γκολ του Λουίς Σουάρες σε 10 clasicos και το 24ο γκολ στην σεζόν, σε ένα γκολ που έσβησε όμως την φούρια των Καταλανών.

Το προβάδισμα όμως κράτησε μόλις πέντε λεπτά. Σε τέλειο επιθετικό τρανζίσιον, ο Κρόος έκανε την σέντρα στο δεύτερο δοκάρι, ο Μπενζεμά «έσπασε» την μπάλα και ο Κριστιάνο Ρονάλντο με τάκλιν έστειλε την μπάλα στην κενή εστία σε μία φάση, που τραυματίστηκε στον αστράγαλο και τον ανάγκασε να αποχωρήσει στο ημίχρονο.

Κατηφόρα για την «βασίλισσα»

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο ήταν σε εξαιρετικό βράδυ και απειλούσε από παντού την καταλανική άμυνα που τα είχε χαμένα. Ο τερ Στέγκεν με έγκαιρη έξοδο γλίτωσε το 1-2 (26’), λίγο αργότερα το αριστερό συρτό διαγώνιο σουτ «ξύρισε» το δοκάρι των «μπλαουγκράνα», ενώ την ίδια κατάληξη είχε και το φαλτσαριστό σουτ του Μπενζεμά (40’).

Κάπου εκεί το ματς εκτραχύνθηκε με το ξύλο να πέφτει από παντού, με τους Λουίς Σουάρες, Μέσι και Σέρχιο Ράμος να ανάβουν την σπίθα. Ο ρέφερι δεν είδε την καθαρή κλωτσιά του Μπέιλ στην γάμπα του Ουμτιτί και στην επόμενη φάση στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους απέβαλλε τον Σέρζι Ρομπέρτο, ο οποίος χτύπησε τον Μαρσέλο! Το clasico είχε χαλάσει…

Το οξύμωρο με τον παίκτη λιγότερο

Η αποβολή λες και ξύπνησε / συσπείρωσε τους παίκτες του Ερνέστο Βαλβέρδε που έδειξαν εντελώς διαφορετικό πρόσωπο στην επανάληψη, όπου έμοιαζαν να παίζουν με παίκτη περισσότερο.

Ο Λιονέλ Μέσι πέτυχε το 26ο του γκολ σε clasico (52’, 2-1), όταν χόρεψε την άμυνα της Ρεάλ Μαδρίτης, μετά από φάση που ξεκίνησε από επιθετικό φάουλ του Λουίς Σουάρες στον Βαράν.

Ωστόσο, οι Καταλανοί φωνάζουν για την επόμενη φάση, όπου το γκολ του Ουρουγουανού ακυρώθηκε για λανθασμένη υπόδειξη οφσάιντ του Ράκιτιτς, ο οποίος έκανε την σέντρα.

Ο Νάβας νίκησε τον Μέσι στο απόλυτο τετ-α-τετ (69’) και η Μπαρτσελόνα το πλήρωσε ακριβά, αφού τρία λεπτά αργότερα, ο Γκάρεθ Μπέιλ με υπέροχο βολέ πάνω στην κίνηση ισοφάρισε σε 2-2 (72’)!

Η φάση για την οποία φωνάζει περισσότερο η Ρεάλ Μαδρίτης ήρθε στο 76ο λεπτό και την ανατροπή του Μαρσέλο από τον Τζόρντι Άλμπα που δεν είδε ο διαιτητής της αναμέτρησης, με τον Λιονέλ Μέσι να έχει τις δύο τελευταίες ευκαιρίες (81’, 82’) για να σπάσει την ισοπαλία, που στο τέλος έμοιαζε με νίκη για τους Καταλανούς, που διατήρησαν το αήττητο στο φετινό πρωτάθλημα.

Μπαρτσελόνα (Ερνέστο Βαλβέρδε): Τερ Στέγκεν, Ουμτιτί, Πικέ, Σέρζι Ρομπέρτο, Ζόρντι Αλμπα, Μπουσκέτς, Ράκιτιτς, Ινιέστα, Κουτίνιο (46' Σεμέντο), Μέσι, Λουίς Σουάρες (92' Αλκάθερ)

Ρεάλ Μαδρίτης (Ζινεντίν Ζιντάν): Κέιλορ Νάβας, Σέρχιο Ράμος, Βαράν, Νάτσο (69' Λούκας Βάθκεθ), Μαρσέλο, Καζεμίρο, Κρόος (84' Κόβατσιτς), Μόντριτς, Μπέιλ, Κριστιάνο Ρονάλντο (46' Ασένσιο), Μπενζεμά