«Σκόρπισε στους πέντε ανέμους» την Στουρμ Γκρατς η ΑΕΚ (ΒΙΝΤΕΟ)

Πέμπτη, 16/8/2018 - 19:27

Φοβερή η ΑΕΚ, διέσυρε με 5-0 τη Στουρμ Γκρατς στο «ΑΕΚ Αρένα» το βράδι της Πέμπτης (16/08) και σε συνδυασμό με τη νίκη 2-0 του πρώτου αγώνα, πέρασε πανηγυρικά -και αήττητη χωρίς να δεχθεί γκολ- στα πλέι οφ του Europa League. Εκεί θα αντιμετωπίσει τη νικήτρια του ζευγαριού Φίτεσε - Βασιλεία (0-1 ο πρώτος αγώνας). Χατ τρικ από Τρισκόφσκι, Λαρένα και Φλοριάν (στην επιστροφή του), τα άλλα δύο γκολ.

Η ΑΕΚ ήταν αυτή που ξεκίνησε καλύτερα το ματς, έχοντας την κατοχή στα πρώτα λεπτά αλλά και την πρώτη ευκαιρία, όταν στο 4’ ο Ακοράν βρέθηκε σε καλή θέση πλάγια της εστίας, όμως την πάσα ανέκοψαν οι αμυντικοί της Στουρμ. Ότι δεν κατάφερε ο συμπαίκτης του, το έκανε ο Τρισκόφσκι τέσσερα λεπτά μετά με 13ο του γκολ στην Ευρώπη με τη φανέλα της ΑΕΚ, όταν πήρε την μπάλα στο ύψος της περιοχής και αφού πέρασε τον προσωπικό του αντίπαλο αλλά και τον τερματοφύλακα, πλάσαρε προ κενής εστίας για το 1-0. Νέα ευκαιρία του Ακοράν στο 15ο λεπτό όταν πήρε τη μπάλα κάτω από το κέντρο, μπήκε ανενόχλητος πλάγια στην περιοχή, όμως το σουτ του κατέληξε στο εξωτερικό μέρος των δικτύων. Η ομάδα της Λάρνακας συνέχισε να έχει τον έλεγχο του αγώνα, χωρίς να κινδυνεύει ιδιαίτερα πλην μερικών επικίνδυνων σεντρών της Στουρμ. Στο 43’ και μετά από δύο ακυρωθέντα γκολ της ΑΕΚ (ένα του Τρισκόφσκι ως οφσαίντ και ένα του Γιάννου για χέρι, με το ριπλέι να δείχνει ότι ήταν σωστές οι αποφάσεις), 9ο προπονητής της ομάδας Αντόνι Ιραόλα αποβλήθηκε από το διαιτητή, για διαμαρτυρία στο γκολ του Γιάννου, πως ο Ελληνοαυστραλός δεν έπαιξε σκόπιμα τη μπάλα με το χέρι.

Η Στουρμ πίεσε περισσότερο στο ξεκίνημα του Β’ ημιχρόνου, με την ΑΕΚ να παίζει περισσότερο υπομονετικά. Στο 59’ ο Λόβριτς δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα για χτύπημα στον Λαρένα και αποβλήθηκε, σε μία φάση που προφανώς άλλαξε τις ισορροπίες. Ακολούθησε διπλή χαμένη ευκαιρία για τη Στουρμ, με τον Ζούλι να μην μπορεί από κοντά να νικήσει τον Τόνιο, που μόλις είχε κάνει δύσκολη επέμβαση σε σουτ εντός περιοχής. Στο 65’ ωστόσο η ΑΕΚ σημείωνε και το δεύτερο της γκολ, όταν ο Λαρένα εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι που είχε κερδίσει νωρίτερα ο Γιάννου από φάουλ του Σουτζενάουερ εντός περιοχής. Η επόμενη φάση… έφερε και το επόμενο γκολ για την ΑΕΚ, με τον Τρισκόφσκι να παίρνει εξαιρετική μακρινή μπαλιά από τον Λαρένα έξω απ’ την περιοχή και να τελειώνει –εξίσου- εξαιρετικά τη φάση με πλασέ εντός περιοχής για το 3-0. Η «γιορτή» των γκολ για τους Λαρνακείς αλλά και τον Τρισκόφσκι δεν τελείωσε εκεί, με τον Σκοπιανό να σημειώνει χατ τρικ στο 80’με κοντινό πλασέ εντός περιοχής μετά από εξαιρετική ενέργεια και πάσα του Ασουμπρέ, για το 4-0. Στο 86’ νέο γκολ για την ΑΕΚ, με τον Φλοριάν Τολμές να κάνει το πλασέ στην κίνηση μετά από μακρινή σέντρα του Χέφελ και να συνδυάζει έτσι την επιστροφή του στη δράση με γκολ.

AEK (Αντόνι Ιραόλα): Τόνιο, Ιγκόρ Σίλβα, Μοΐσοφ, Γκονσάλες, Τρουγιόλας, Τρισκόφσκι, Λαρένα (78’ Ασουμπρέ), Χέφελ, Τέτε (69’ Κάσες), Τρισκόφσκι, Γιάννου (81’ Φλοριάν)

Στουρμ Γκρατς (Χέικο Βόγκελ): Σουτζενάουερ, Σκράμελ, Λάκνερ, Λόβριτς, Ζούλι, Πινκ (64’ Αυλωνίτης), Χόσινερ (73’ Έζε), Σπεντλχόφερ, Κοχ, Όμπερμαϊαρ, Μάρεσιτς (46’ Χούσπεκ)