Σοκ για την Ιταλία-Κίνδυνος αποκλεισμού για την «σκουάντρα ατζούρα» (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 11/11/2017 - 09:05

Ένα γκολ του Γιάκουμπ Γιόχανσον έστειλε την Σουηδία στα ουράνια και στο καναβάτσο την Ιταλία (1-0), που έχασε και τον Μάρκο Βεράτι για τον επαναληπτικό!

Είναι παρούσα σε όλα τα Μουντιάλ από το 1962 μέχρι σήμερα. Δεν έχει χάσει ούτε ένα. Αυτή τη φορά, η «σκουάντρα ατζούρα» βρίσκεται με την πλάτη στον τοίχο και βασικός υπαίτιος για αυτό είναι ένας παίκτης της ΑΕΚ! Ο Γιάκουμπ Γιόχανσον ήρθε από τον πάγκο και τέσσερα λεπτά μετά την είσοδο του στο παιχνίδι με την βοήθεια της τύχης (η μπάλα κόντραρε στον Ντε Ρόσι) νίκησε τον Μπουφόν, υπογράφοντας το 1-0 για τη Σουηδία που ενδεχομένως να αποδεχθεί «χρυσό».

Η Ιταλία μπήκε για να κλέψει αποτέλεσμα και το πλήρωσε ακριβά. Με εξαίρεση μία εξαιρετική ευκαιρία σε κεφαλιά του Μπελότι (5’) επέλεξε να παίξει πίσω από την μπάλα και να παίξει για το μηδέν.

Ο Τοϊβόνεν και ο Φόρσμπεργκ σε δύο περιπτώσεις είδαν την μπάλα να περνάει ελάχιστα αόυτ, ενώ προς το τέλος του ημιχρόνου ο Μπουφόν χρειάστηκε να επιστρατεύσει όλη την κλάση του για να αποτρέψει το 1-0 σε προσπάθειες από Μπεργκ και Τοϊβόνεν.

Ο πρώην επιθετικός του Παναθηναϊκού που έπαιζε με κάρτα από το πρώτο λεπτό παραλίγο να αποβληθεί για χτύπημα στον Ντε Ρόσι, όμως ένας άλλος πρώην «Έλληνας» έδωσε την λύση. Ο Γιόχανσον μπήκε στον αγώνα στο 57ο λεπτό και τέσσερα λεπτά αργότερα, παίρνοντας το ριμπάουντ «εκτέλεσε» τον Μπουφόν με την μπάλα να βρίσκει στον Ντε Ρόσι και να αλλάζει τροχιά.

Αμέσως μετά το γκολ, ο Βεντούρα έδωσε σινιάλο για αντεπίθεση, όμως οι Ιταλοί δεν είχαν ως σύμμαχο την τύχη. Το ξερό σουτ του Νταρμιάν σταμάτησε στο δοκάρι (69’), ενώ στο κακό βράδυ για τους Ιταλούς προσθέστε και την κάρτα που δέχθηκε ο Βεράτι και θα του στερήσει τη δυνατότητα να αγωνιστεί στη ρεβάνς του «Σαν Σίρο».

Οι Σουηδοί με συμπαγή άμυνα δεν δέχθηκαν άλλη φάση, παρότι η Ιταλία την πίεσε στο μισό γήπεδο, κι έδειξαν ότι θα πουλήσουν πολύ ακριβά το τομάρι τους στον επαναληπτικό του Μιλάνου. Η «σκουάντρα ατζούρα» έμπλεξε για τα καλά…

ΣΟΥΗΔΙΑ: Ρόμπιν Όλσεν, Κραφτ (83' Σβένσον), Λίντελεφ, Γκράνκβιστ, Αουγκούστινσον, Σεμπάστιαν Λάρσον, Έκνταλ (57' Γιόχανσον), Κλάεσον, Φόρσμπεργκ, Τόιβονεν, Μπεργκ (75' Τέλιν).

ΙΤΑΛΙΑ: Μπουφόν, Μπαρτζάλι, Μπονούτσι, Κιελίνι, Ντε Ρόσι, Παρόλο, Βεράτι (76' Ινσίνιε), Καντρέβα, Νταρμιάν, Μπελότι (65' Έντερ), Ιμόμπιλε.