«Σόκαρε» τον Τσιτσιπά στη Μασσαλία ο Ερμπέρ

Σάββατο, 13/3/2021 - 09:24

Την ευκαιρία να διεκδικήσει τον τρίτο σερί τίτλο του στη Μασσαλία, έχασε ο Στέφανος Τσιτσιπάς που ηττήθηκε 6-7 (6), 6-4, 6-2 από τον Ερμπέρ (Νο 93) και μετά από εννιά σερί νίκες στο συγκεκριμένο τουρνουά έχασε την ευκαιρία να φτάσει στα τρία στη σειρά.

Στο πρώτο σετ ο Γάλλος φάνηκε ότι μπορεί να κάνει δύσκολη την εξίσωση για τον Έλληνα τενίστα και το πέτυχε. Ωστόσο ο Τσιτσιπάς ήταν εκείνος που είχε την συγκέντρωση να οδηγήσει το ματς στο τάι μπρέικ το οποίο και κατέκτησε παίρνοντας προβάδισμα.

Ωστόσο, έχοντας καλή ψυχολογία από το πρώτο σετ στο οποίο κόντραρε τον αντίπαλο του, ο Ερμπέρ φάνηκε να πατάει καλύτερα φτάνοντας με μπρέικ στο 5-4, για να κατακτήσει το σετ με 6-4.

Στο τρίτο σετ ο Ερμπέρ ξεκίνησε με μπρέικ για το 1-0, ενώ ο Τσιτσιπάς με δικό του μπρέικ ισοφάρισε 1-1, ωστόσο ο Γάλλος πιο συγκεντρωμένος με δύο μπρέικ έφτασε αρχικά στο 3-2 και στη συνέχεια στο 5-2. Εκμεταλλευόμενος το σερβίς του έφτασε στο 6-2 και έστειλε τον Έλληνα τενίστα… σπίτι του.