Κορυφή η Σουηδία, από την άσπρη βούλα (BINTEO & ΦΩΤΟ)

Παρασκευή, 18/6/2021 - 17:51

Στην κορυφή του 5ου ομίλου πέρασε η Σουηδία που μετά την ισοπαλία κόντρα στην Ισπανία στην πρεμιέρα, κέρδισε με 1-0 τη Σλοβακία το απόγευμα της Παρασκευής (18/06) στην Αγία Πετρούπολη. Ο Φόρσμπεργκ ο σκόρερ για τους νικητές, από το σημείο του πέναλτι.

Όπως και στην πρεμιέρα, έτσι και σήμερα, ο Τόμας Χούμποτσαν ήταν στην αρχική ενδεκάδα της Σλοβακίας, ενώ ο Ντούρις πέρασε ως αλλαγή στο 84'.

Το ματς

Στο 5ο λεπτό μετά από κόρνερ ο Κούτσκα πήρε την κεφαλιά αλλά αστόχησε, ενώ στο 35’ μετά από κόντρες η μπάλα στρώθηκε στον Χάμσικ που έχασε το κοντρόλ από καλή θέση. Αυτές ήταν και οι δύο υποψίες φάσεων σε ένα κάκιστο πρώτο μέρος, χωρίς ρυθμό και με σφιχτές άμυνες.

Η εικόνα του αγώνα άλλαξε στην επανάληψη με τις δύο ομάδες να επιστρέφουν πιο ορεξάτες από τα αποδυτήρια.

Στο 46ο λεπτό ο Ισάκ έκανε το πλασέ από το ύψος της περιοχής αλλά ο Σκρίνιαρ έσωσε με προβολή και στο 50’ ο Ντούντα έφερε την μπάλα στο δεξί και σούταρε έξω από την περιοχή με την μπάλα να περνά λίγο έξω.

Στο 59ο λεπτό ο Ισάκ άνοιξε υπέροχα δεξιά στον Φόρζμπεργκ, που σέντραρε με τη μία και ο Ογκούστινσον πήρε την κεφαλιά αλλά είδε τον Ντουμπράβκα να πραγματοποιεί απίθανη επέμβαση. Από το κόρνερ ο Ισάκ πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο Ντάνιελσον τη δεύτερη από κοντά, αλλά  η μπάλα έφυγε λίγο έξω και στο 62’ ο Ισάκ έπιασε το σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό της Σλοβακίας και πέρασε δίπλα από τα δοκάρια της Σλοβακίας.

Στο 67ο λεπτό ο Λούστιγκ σέντραρε από δεξιά και ο Ισάκ πήρε την κεφαλιά στο πίσω δοκάρι αλλά αστόχησε για λίγο, ενώ στο 71’ ο φορ της Σοσιεδάδ έκανε πανέμορφη ενέργεια από αριστερά και σούταρε με το δεξί αλλά ο Ντουμπράβκα έπεσε στη γωνία του και απομάκρυνε.

Όμως στο 75ο λεπτό μετά από όμορφη πάσα του Ισάκ ,ο Κουεζόν βρέθηκε απέναντι από τον Ντουμπράβκα, ο οποίος τον ανέτρεψε και ο ρέφερι έδωσε με τη μία το πέναλτι. Ο Φόρζμπεργκ το εκτέλεσε εύστοχα κι άνοιξε το σκορ για τους Σουηδούς.

1

Στο 82ο λεπτό ο Ισάκ πάτησε περιοχή αλλά άργησε, τελικά η μπάλα έφτασε στον Κλάεσον που πλάσαρε στα σώματα ενώ στο 90+4' μετά από φάση διαρκείας στα καρέ της Σουηδίας, οι Σλοβάκοι φώναξαν για πέναλτι σε χέρι.

Οι ενδεκάδες

ΣΟΥΗΔΙΑ (Γιάνε Άντερσον): Όλσεν, Ογκούστινσον (88’ Μπένγκτσον), Ντάνιελσον, Όλσον (64’ Κλάεσον), Έκνταλ (88’ Σβένσον), Λούστιγκ, Λίντελεφ, Λάρσον, Φόρζμπεργκ (90+3' Κραφτ), Ισάκ, Μπεργκ (64’ Κουεζόν)

ΣΛΟΒΑΚΙΑ (Στέφαν Τάρκοβιτς): Ντουμπράβκα, Πέκαρικ (65’ Χαράσλιν), Σάτκα, Ντούντα, Χροσόβσκι (84’ Ντούρις), Σκρίνιαρ, Χούμποτσαν (85’ Χάντσκο), Χάμσικ (79’ Μπένες), Κούτσκα, Μακ, Κοστσέλνικ