Σούπερ ανατροπή κόντρα στο Αμβούργο και παραμονή για Χέρτα

Τρίτη, 24/5/2022 - 08:50

Happy end στο θρίλερ για τη Χέρτα!

Η ομάδα του Μάγκατ επικράτησε 2-0 του Αμβούργου στο «Φολκσπαρκστάντιον» και ανατρέποντας το 0-1 του Βερολίνου σφράγισε παραμονή στην Bundesliga.

Το σκορ άνοιξε μόλις στο 4ο λεπτό ο Μπογιάτα, mε κεφαλιά από κόρνερ -από τα αριστερά- του Πλάτενχαρντ. Από δημιουργός έγινε εκτελεστής ο Γερμανός μπακ. Με φάουλ από τα δεξιά νίκησε στο 63ο λεπτό τον Οϊερ Φερνάντες, ο οποίος αιφνιδιάστηκε. Με δέκα παίκτες ολοκλήρωσαν το παιχνίδι οι φιλοξενούμενοι, λόγω αποβολής του Τουσάρ στις καθυστερήσεις.

Η Χέρτα μπήκε στο παιχνίδι με το μαχαίρι στα δόντια, γνωρίζοντας ότι μόνο με νίκη θα έμενε όρθια ή θα εξασφάλιζε παραμονή μετά το 0-1 στο πρώτο ραντεβού των δύο ομάδων. Ήταν ανώτερη, ευτύχησε να βρει νωρίς το γκολ, ενώ στο δεύτερο υποχώρησε σταδιακά. Κυρίως μετά το 0-2. Το Αμβούργο έψαξε το γκολ, με το οποίο θα έμπαινε στο κόλπο ξανά, αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν λύγισαν.