Σπουδαία νίκη ψυχολογίας για την Ομόνοια με τον εορτάζοντα Φάνο (BINTEO)

Κυριακή, 6/1/2019 - 17:52

Επιτέλους νίκη για την Ομόνοια σε μεγάλο αγώνα. Οι «πράσινοι» με «χρυσό» σκόρερ τον Κατελάρη επικράτησαν της ΑΕΚ με 1-0 στο ΓΣΠ.

Σε ένα αρκετά ισορροπημένο παιχνίδι οι γηπεδούχοι ήταν πιο εύστοχοι και πήραν σπουδαία βαθμολογικής και ψυχολογικής σημασίας νίκη.

Από την άλλη πλευρά η ΑΕΚ έχασε βαθμούς για ακόμη ένα παιχνίδι και πλέον τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα για τους Λαρνακείς, αφού η συνεχόμενες απώλειες τους αναγκάζουν να αναπροσαρμόσουν τους στόχους τους στο πρωτάθλημα.

Το φιλμ του αγώνα

Α΄ ημίχρονο:

Αρκετά δυνατά μπήκε στον αγωνιστικό χώρο η Ομόνοια ψάχνοντας από πολύ νωρίς το γκολ που θα της έδινε προβάδισμα για την νίκη. Ήδη από το πρώτο δεκάλεπτο καταγράφηκαν δυο πολύ καλές ευκαιρίες για τους γηπεδούχους με τον Ντάρμπισαϊαρ (κεφαλιά) και τον Κατελάρη (μακρινό σουτ).

Σταδιακά η ΑΕΚ ισορρόπησε το παιχνίδι και προσπάθησε να δημιουργήσει ευκαιρίες μπροστά από την εστία του Μεχία κυρίως με τον Γκαρσία ο οποίος στο 12΄ και στο 20΄ απείλησε χωρίς όμως επιτυχία.

Στο 33΄ η Ομόνοια πλησίασε στο γκολ με κεφαλιά του Ντάρμπισαϊαρ, ενώ τρία λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Τολεμές να απειλήσει με σουτ το οποίο έφυγε έξω.

Στο 38΄ η ΑΕΚ θα έχει τετ-α-τετ με τον Γκαρσία, όμως ο Μεχία θα διώξει με τα πόδια. Δυο λεπτά αργότερα η ΑΕΚ θα απειλήσει εκ νέου με απευθείας φάουλ του Λαμπάν, έδιωξε με γροθιές ο Μεχία.

Β΄ ημίχρονο:

Αρκετά καλός ο ρυθμός στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου με τις δυο ομάδες να προσπαθούν να πετύχουν το γκολ που θα τους έδινε το προβάδισμα.

Τα δυο φάουλ του Γκόμεθ στο 62΄ και στο 64΄ πέρασαν ανεκμετάλλευτα για την Ομόνοια, ενώ το πλασέ του Ζίβετς στο 68΄ είχε την ίδια κατάληξη.

Τελικά οι «πράσινοι» κατάφεραν να σκοράρουν στο 70΄ με τον Κατελάρη. Μετά από όμορφη ενέργεια του Κολοβού ο οποίος μπήκε στο παιχνίδι λίγο προηγουμένως ο Ελλαδίτης έδωσε στον Κατελάρη ο οποίος με μακρινό δυνατό σουτ έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του.

Η ΑΕΚ στα εναπομείναντα λεπτά προσπάθησε να ισοφαρίσει χωρίς όμως αποτέλεσμα αφού παρά τις αλλαγές που έκανε και την ευκαιρία στο 88΄ του Κωνσταντίνου δεν μπόρεσε να γίνει απειλητική για την εστία του Μεχίας.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Μεχίας, Κούσουλος, Βύντρα, Λόρα, Λόπεθ, Κατελάρης, Γκόμεθ, Σοάρες (53΄Τζιωνής) Μόντες (84΄Λοέ) Ζίβετς (70΄Κολοβός) Ντάρμπισαϊαρ

ΑΕΚ: Τόνιο, Τρουγιόλς, Καταλά, Λαρένα , Ακοράν, Γκαρσία (63΄Ρουσιάς) Λαμπάν (76΄Αναστασίου) Τολεμές, Γκονζάλεζ, Σίλβα, Τέτε