Στα ημιτελικά κυπέλλου Αγγλίας η Τσέλσι

Κυριακή, 28/6/2020 - 20:02

Με τον Μπάρκλεϊ να μπαίνει στο ματς στο 45’ και να σκοράρει 18 λεπτά, μετατρέποντας το γύρισμα από δεξιά του Γουίλιαν στο τρίτο φετινό του γκολ στο Κύπελλο, η Τσέλσι νίκησε 1-0 την Λέστερ και πέρασε στους «4» της δεύτερης τη τάξει εγχώριας ποδοσφαιρικής διοργάνωσης στην Αγγλία.

Οι «μπλε» διατήρησαν έτσι την παράδοση που τους ήθελε να είναι αήττητοι απέναντι στις «αλεπούδες» στο Κύπελλο, μετρώντας μέχρι σήμερα έξι νίκες και δύο ισοπαλίες, ενώ θα αναμετρηθούν με μια εκ των Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, που προκρίθηκε χθες, Άρσεναλ η οποία πέρασε σήμερα και τον νικητή του ζευγαριού Νιουκάστλ-Μάντσεστερ Σίτι, που παίζουν σήμερα το βράδυ.

Στα του αγώνα, η Λέστερ ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο κι έφτασε πρώτη κοντά στο 1-0, με τον Τίλεμανς να αναγκάζει τον Καμπαγέρο να εκτιναχθεί εντυπωσιακά στο 20’ για να αποκρούσει. Ενώ δέκα λεπτά μετά ήταν η σειρά του Σμάιχελ να «βγάλει» με πολύ ωραία επέμβαση το σουτ του Πούλισιτς, για να έρθει η χαμένη ευκαιρία του Βάρντι στο 32’ και τις δύο ομάδες να πάνε στα αποδυτήρια ισόπαλες χωρίς σκορ.

Στην επανάληψη, η Τσέλσι παρουσιάστηκε βελτιωμένη και στο 56ο λεπτό μάλιστα ο Άμπραχαμ έκανε το 0-1, από ασίστ του Πούλισιτς, αλλά το γκολ δεν μέτρησε για οφσάιντ του πρώτου.

Ωστόσο, οι Λονδρέζοι πήραν το προβάδισμα εκ νέου επτά λεπτά μετά, με τον Μπάρκλεϊ να σκοράρει κάτω από τα πόδια του Σμάιχελ, ενώ στο 66’ ο Δανός γκολκίπερ νίκησε αυτή την φορά τον Άγγλο μέσο, διατηρώντας το 0-1.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά στην ισοφάριση στο 86’, με την κεφαλιά του Σοϊγιουντσού στο δεύτερο δοκάρι μετά την άστοχη έξοδο του Καμπαγέρο να περνάει ωστόσο άουτ, ενώ η Τσέλσι απείλησε τρία λεπτά μετά με τον Μπάρκλεϊ και τον Σμάιχελ να αποκρούει με υπερένταση, ωστόσο αυτό δεν την απέτρεψε από το να πάρει τη νίκη-πρόκριση.