Μάγκικη εμφάνιση και προβάδισμα πρόκρισης για τον Απόλλωνα (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Πέμπτη, 8/8/2019 - 23:22

Μεγάλη εμφάνιση για τον Απόλλωνα στη Βιέννη καθώς η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή επικράτησε με 2-1 της Αούστρια και πλέον απόκτησε μεγάλο προβάδισμα πρόκρισης στα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ.

Τα γκολ για τους Λεμεσιανούς ο Μάρκοβιτς στο 14ο λεπτό και ο Γκάκπε στο 49ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν προσωρινά με τον Κλέιν στο 41ο λεπτό.

Να σημειώσουμε ότι το άλλο παιχνίδι που ενδιαφέρει τις δύο ομάδες μεταξύ Χάουγκεσουντ και της Αϊντχόφεν ολοκληρώθηκε με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν τη νίκη με 1-0. Έτσι, απέκτησαν ισχυρό προβάδισμα πρόκρισης για την επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Η επόμενη αναμέτρηση μεταξύ των δύο ομάδων είναι ορισμένη για την Πέμπτη του Δεκαπενταύγουστου στο ΓΣΠ στις 20:00.

Τεράστια επέμβαση του Μολ στο σουτ του Γκουβάλντ στο πέμπτο λεπτό. Πολύ μεγάλη ευκαιρία για την Αούστρια να βρεθεί μπροστά στο σκορ.

Ο Γιούστε έκανε το σουτ στην κίνηση μέσα από την περιοχή όμως η μπάλα έφυγε λίγο έξω. Πολύ καλή ευκαιρία για τον Απόλλωνα στο 12ο λεπτό της αναμέτρησης.

Στο 13ο λεπτό της αναμέτρησης οι «γαλάζιοι» κέρδισαν πέναλτι μετά από σουτ του Γιαννιώτα μέσα στην περιοχή και χέρι Τζέγκο.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Σάσα Μάρκοβιτς ο οποίος δεν λάθεψε και έβαλε μπροστά τους Λεμεσιανούς.

α

Ο Γκουβάλντ στο 24ο λεπτό αστόχησε από πλεονεκτική θέση να φέρει το παιχνίδι στα ίσα.

Άλλη μια καλή φάση για τους γηπεδούχους ήρθε στο 32ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Πρόκοπ.

Η Αούστραι στο 41ο λεπτό της αναμέτρησης απάντησε με το ίδιο «νόμισμα». Μετά από σουτ η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Αγκίρε με τον διαιτητή να καταλογίζει αμέσως την εσχάτη των ποινών. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Κλέιν ο οποίος δεν αστόχησε φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα.

δ

Στο 49ο λεπτό της αναμέτρησης ο Γιαννιώτας πέρασε εξαιρετική πάσα στον Γκάκπε ο οποίος με εξίσου εξαιρετικό σουτ νίκησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα και έβαλε εκ νέου μπροστά την ομάδα του. Η μπάλα πριν καταλήξει στα δίκτυα της Αούστρια χτύπησε πρώτα στο οριζόντιο δοκάρι.

α

Στη συνέχεια ο προπονητής του Απόλλωνα προχώρησε σε αλλαγές για να ανανεώσει τη μεσαία γραμμή της ομάδας του.

Στο 75ο λεπτό της αναμέτρησης ο Εμίλιο Ενσούε πήρε τη θέση του Φακούντο Περέιρα και έτσι πραγματοποίησε το επίσημο ντεμπούτο του με τη φανέλα του Απόλλωνα.

.

Στο 88ο λεπτό της αναμέτρησης πολύ όμορφη ατομική προσπάθεια του Γκάκπε, «μοίρασε» στον Σαρδινέρο ο οποίος έκανε το αριστερό φαλτσαριστό σουτ όμως η μπάλα κατέληξε μόλις έξω.

Στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης η Αούστρια έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές καθώς ο Μαντλ είδε τη δεύτερη κίτρινη από το διαιτητή της αναμέτρησης μετά από φάουλ στον Ενσούε.

Αούστρια Βιέννης (Κρίστιαν Ίλζερ): Λούτσιτς, Τζαρτζουέ, Τζέγκο (Μόνσχάιν 57'), Γκρίνβαλντ, Σέρμπερστ, Πρόκοπ, Κλάιν, Εντομγουόνι (Φιτζ 68’), Έμπνερ (Σαρκάρια 79′), Μαρτσίνκο, Μαλντ.

Απόλλων (Σωφρόνης Αυγουστή): Μολ, Πέδρο, Γιούστε, Σάλαι, Αγκίρε (Βασιλείου 85’), Γιαννιώτας (Πίττας 63’), Μάρκοβιτς, Χάμπος, Σαρδινέρο, Γκακπέ, Περέιρα (Ενσούε 74’).

α

Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών

Σωφρόνης Αυγουστή: «Σίγουρα θέλω να δώσω τα συγχαρητήρια μου στους παίκτες. Έχει τελειώσει μόνο το πρώτο ημίχρονο. Σήμερα οι παίκτες μου έπαιξαν καλό ποδόσφαιρο και δημιούργησαν προβλήματα στον αντίπαλο. Από το Σάββατο το πρωί θα ξεκινήσουμε την προετοιμασία για το επόμενο παιχνίδι στη Λευκωσία.

Θέλω να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ σε αυτούς που βρέθηκαν σήμερα μαζί μας. Αυτή η ομάδα έχει και βάθος και ποιότητα και αυτό θα δώσει δυναμική στη συνέχεια. Φτιάξαμε μια καλή ομάδα που με παιχνίδι σε παιχνίδι θα βαλτώνεται».

Αν θα υπάρξει κι άλλη ενίσχυση: «Ψάχνουμε για κάτι ακόμα. Σίγουρα είμαι ευχαριστημένος από τους παίκτες που ήρθαν στην ομάδα. Θα προσπαθήσουμε να ενισχυθούμε εκεί που έχει ανάγκη η ομάδα και να κλείσουμε το ρόστερ με τον καλύτερο δυνατό τρόπο»

Για το τι έκανε διαφορά στο σημερινό παιχνίδι: «Κρατήσαμε μπάλα, προσπαθήσαμε να κάνουμε το δικό μας παιχνίδι και να χτυπήσουμε τον αντίπαλο όταν βρίσκαμε χώρους».

Αν μπορούσε για ένα καλύτερο σκορ ο Απόλλωνας: «Κάναμε αρκετές τελικές προσπάθειες στο 2ο ημίχρονο όμως είχε εξαιρετικές αποκρούσεις ο τερματοφύλακας της Αούστρια».

Για τον Χάμπο: «Δεν είναι κάτι το ανησυχητικό. Θα είναι μαζί μας στο επόμενο παιχνίδι».