Στα... ρηχά οι ξενιτεμένοι

Δευτέρα, 5/4/2021 - 10:48

Η αλήθεια είναι πως η διακοπή για τα παιχνίδια των εθνικών ομάδων, επηρεάσε κάποιους από τους Κύπριους του εξωτερικού. Αρκετοί παίκτες προτιμήθηκαν να πάρουν ανάσες, λόγω των τριών παιχνιδιών που έπαιξε η Εθνική μας ομάδα σε διάστημα λίγων ημερών.

Όπως και να έχει, τα περισσότερα πρωταθλήματα μπαίνουν στην τελική ευθεία, επομένως τώρα αρχίζει το... καλό. Οι παίκτες που μπορούμε να ξεχωρίσουμε από αυτό το Σαββατοκύριακο είναι τρεις. Ο ένας είναι ο Αντώνης Μαρτής (κεντρική φωτό), με τον νεαρό χαφ της Μακάρθουρ να παίρνει χρόνο συμμετοχής στη νίκη της ομάδας του με 2-0 επί της Περθ Γκλόρι. Σημειωτέων, ότι και τα δύο γκολ πέτυχε ο Ματ Ντάρμπισιρ.

Ο δεύτερος είναι ο Νικ Τσάρουλλα, που αρχίζει σιγά σιγά και καθιερώνεται στο αριστερό άκρο της άμυνας της Κρόουλι Τάουν. Μην ξεχνάμε πως μιλάμε για τον παίκτη που απέκλεισε τη Λιντς από το Κύπελλο Αγγλίας.

Ο τρίτος είναι ο Γρηγόρης Κάστανος που, παρά την κούραση από τα ματς των εθνικών, έπαιξε στο ματς της Φροζινόνε με τη Ρετζιάνα, έστω και ως αλλαγή.

Πάμε να δούμε αναλυτικά τι έκαναν οι Κύπριοι του εξωτερικού.

Αγγλία

Τζακ Ρόουλς (Στίβενεϊτζ): Ο Αγγλοκύπριος μέσος ήταν εκτός αποστολής από την εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Όλνταμ.

Τζέισον Δημητρίου (Σάουθεντ Γιουν.): Βασικός στην εντός έδρας ήττα με 2-0 από την Κάρλαϊλ. Αντικαταστάθηκε στο 74ο λεπτό.

Χάρι Κυπριανού (Σάουθεντ Γιουν.): Δεν ήταν στην αποστολή στο ματς κόντρα στην Κάρλαϊλ.

Ρούελ Σωτηρίου (Λέιτον Όριεντ): Ήταν εκτός αποστολής από τη νίκη με 2-0 στην έδρα της Μάνσφιλντ.

Έκτορ Κυπριανού (Λέιτον Όριεντ): Ήταν στον πάγκο και πέρασε αλλαγή στο 67ο λεπτό στο ματς με τη Μάνσφιλντ.

Νικ Τσάρουλλα (Κρόουλι Τάουν): Βασικός σε όλο το 90λεπτο στο εκτός έδρας 0-0 με τη Σκάνθορπ.

Άντριου Ελευθερίου (Ντάγκεναμ): Ήταν εκτός αποστολής από την ήττα με 2-1 στην έδρα της Χάρτλπουλ.

Αντώνης Βασιλείου (Μπάρνετ): Ήταν στον πάγκο και πέρασε αλλαγή στο 23ο λεπτό στην εντός έδρας ήττα με 2-0 από την Σόλιχαλ.

Ιταλία

Γρηγόρης Κάστανος (Φροζινόνε): Ο Κύπριος χαφ πέρασε στο γήπεδο στο 67ο λεπτό στο εντός έδρας 0-0 με τη Ρετζιάνα.

Αγάπιος Βρίκκης (Κατάνια): Έμεινε στον πάγκο στην εντός έδρας νίκη με 1-0 επί της Βιτερμπέζε.

Πορτογαλία

Ανδρέας Καρώ (Μαρίτιμο): Η Μαρίτιμο αγωνίζεται σήμερα (5/4, 21:00) στην έδρα της Μπενφίκα.

Μάρκους Έντουαρντς (Γκιμαράες): Ο Αγγλοκύπριος εξτρέμ πέρασε ως αλλαγή στο 77ο λεπτό στην εντός έδρας ήττα με 2-1 από την Τοντέλα.

Ολλανδία

Μιχάλης Ιωάννου (Ρόντα): Ήταν εκτός αποστολής από το 0-0 στην έδρα της Γκόου Αχέντ Ινγκλς.

Βέλγιο

Κωνσταντίνος Λαΐφης (Σταντάρ Λιέγης): Ο Κύπριος αμυντικός δεν ήταν στην αποστολή στην εντός έδρας νίκη με 2-1 επί της Γάνδης.

Νικόλας Ιωάννου (Άρης): Ο Κύπριος αμυντικός δεν ήταν στην αποστολή στην εντός έδρας νίκη με 2-0 επί του Αστέρα Τρίπολης στο «Κλ. Βικελίδης».

Ιωάννης Κωστή (Λεβαδειακός): Πέρασε αλλαγή στο 81ο λεπτό στο εκτός έδρας 1-1 κόντρα στην Ιεράπετρα.

Νέστορας Μυτίδης (Λεβαδειακός): Δε χρησιμοποιήθηκε στο ματς κόντρα στην Ιεράπετρα.

Σκωτία

Άλεξ Γκόγκιτς (Χιμπέρνιαν): Η Χιμπέρνιαν αγωνίζεται σήμερα (5/4, 21:45) κόντρα στην Κουίν οφ Σάουθ για το Κύπελλο.

Σλοβακία

Ντανίλο Σπόλιαριτς (Ζέμπλιν Μιχάλοβτσε): Ήταν στον πάγκο στην εντός έδρας νίκη με 1-0 επί της Σένιτσα, ωστόσο δε χρησιμοποιήθηκε.

Βουλγαρία

Πιέρος Σωτηρίου (Λουντογκόρετς): Η Λουντογκόρετς αγωνίζεται την Τετάρτη (7/4) στην έδρα της ΤΣΣΚΑ Σόφιας για το Κύπελλο Βουλγαρίας.

Παναγιώτης Λουκά (Τσάρσκο Σέλο): Η Τσάρσκο Σέλο παίζει την ερχόμενη Πέμπτη (8/4) στην έδρα της Λοκομοτίβ Πλόντβιβ για το πρωτάθλημα.

Αυστραλία

Αντώνης Μαρτής (Μακάρθουρ): Ο νεαρός Κύπριος μέσος πέρασε αλλαγή στο 70ό λεπτό στη νίκη με 2-0 επί της Περθ Γκλόρι.

Νότια Κορέα

Βαλεντίνος Σιέλης (Μπουσάν Ι-Παρκ): Ο Κύπριος αμυντικός δεν ήταν στην αποστολή στο εντός έδρας 1-1 κόντρα στην Άνσαν Γκρίνερς.