Στην επόμενη φάση του κυπέλλου η Νέα Σαλαμίνα (ΒΙΝΤΕΟ)

Τετάρτη, 19/12/2018 - 18:54

Η Νέα Σαλαμίνα κατάφερε χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα να πάρει την πρόκριση για τη δεύτερη φάση του Κυπέλλου Coca - Cola. Η ομάδα της Αμμοχώστου επικράτησε με 4-0 της ΠΑΕΕΚ στο Μακάρειο στάδιο και πήρε το εισιτήριο για την φάση των «16».

Πρωταγωνιστής για τη Νέα Σαλαμίνα ήταν ο Σικόρσκι ο οποίος πέτυχε χατ τρικ. Η ομάδα του Σάββα Πουρσαϊτίδη ανέλαβε τα ηνία της αναμέτρησης από τα πρώτα λεπτά και ευτύχησε να βρεθεί μπροστά στο σκορ μόλις στο 15ο λεπτό μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σικόρσκι.

Ο Σικόρσκι διπλασίασε τα τέρματα του αλλά και της ομάδας του στο 34ο λεπτό με πολύ ωραίο πλάσε. Έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι στο 2-0 για τους φιλοξενούμενους.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Σαλαμίνα συνέχισε να έχει τον έλεγχο της αναμέτρησης και στο 74ο λεπτό ο Σικόρσκι ολοκλήρωσε το χατ-τρικ και πάλι από το σημείο του πέναλτι.

Το κερασάκι στην τούρτα ήρθε να βάλει ο νεαρός Πικής τρία λεπτά αργότερα ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 4-0 για τη Νέα Σαλαμίνα.

ΠΑΕΕΚ: Αγριμάκης, Μάρισιτς (71' Ορφανίδης), Ντιακιτέ, Κουιντέλα (46' Καλλένος), Παπανικολάου, Χατζηττοφής, Βασιλείου (82' Στυλιανού), Τζ. Μάρισιτς, Χαραλάμπους, Χατζηδημητρίου, Στυλιανίδης

Νέα Σαλαμίνα: Αλβμπόγκε, Χριστοφόρου, Μιντίκκης (46' Χατζηκωνσταντή), Γκολομπάρτ (60' Νικόλα), Σεργίου, Νικολάου, Θεοδώρου, Νουρ (76' Πική), Αζίζ, Κωστή, Σικόρσκι