Στην Sabbianco Ανόρθωση το ντέρμπι, διπλά στα υπόλοιπα

Δευτέρα, 14/11/2022 - 14:40

Η Sabbianco Ανόρθωση ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι της 8ης Αγωνιστικής του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών στο Χάντμπολ, επικρατώντας μετά από έναν δυνατό παιχνίδι του Παρνασσού Στροβόλου με 25-23. Η ομάδα της Αμμοχώστου, που ήταν και η μοναδική που πανηγύρισε εντός έδρας στην αγωνιστική, έφθασε στην όγδοη νίκη της σε ισάριθμους αγώνες και με την έναρξη του δεύτερου γύρου άνοιξε την ψαλίδα της διαφορά από τον αντίπαλό της στους τέσσερις βαθμούς.

Ο αγώνας ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικός σε όλη τη διάρκεια του, με τους γηπεδούχους να φθάνουν στην επιτυχία με ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο, αφού το πρώτο μέρος βρήκε την ομάδα του Σάββα Ζωγράφου να έχει το προβάδισμα με 15-14. Για τους πρωτοπόρους του πρωταθλήματος επτά γκολ πέτυχε ο Χρίστος Αργυρού, ενώ για τους φιλοξενουμένους πέντε σκόραρε ο Βασίλης Δημοσθένους. Με τη νίκη αυτή το συγκρότημα του Μάριου Ευσταθιάδη ενίσχυσε την προσπάθειά του για κατάληψη της πρώτης θέσης στο τέλος της Α’ φάσης, καθώς κέρδισε για δεύτερη φορά στη φετινή σεζόν τον Παρνασσό.

Οι Στροβολιώτες πλέον ισοβαθμούν στους 12 βαθμούς με το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο που επικράτησε εκτός έδρας 29-22 του ΑΟ ΚΝ Αγ. Τριμιθιάς (ημίχρονο 15-11), με δέκα παίκτες του να βάζουν το όνομά τους στον πίνακα των σκόρερ. Πρώτο βιολί στο σκοράρισμα ήταν ο Άγγελος Λεωνίδου που έστειλε εννέα φορές την μπάλα στα δίχτυα.

Διπλό πέτυχε και ο ΑΠΟΕΛ κόντρα στην ΕΝΑΒ, στον πιο παραγωγικό αγώνα της αγωνιστικής, αφού επιτεύχθηκαν συνολικά 63 γκολ, επίδοση που είναι η δεύτερη στο φετινό πρωτάθλημα (σημείωση: πιο παραγωγικό παιχνίδι μέχρις στιγμής είναι το Παρνασσός-ΕΝΑΒ 44-30). Οι γαλαζοκίτρινοι κέρδισαν τον αγώνα με σκορ 40-23 (ημίχρονο 14-21). Συνολικά 21 παίκτες σκόραραν, δέκα για λογαριασμό της ομάδας της Αγίας Βαρβάρας και 11 για τον ΑΠΟΕΛ. Οκτώ τέρματα για τους νικητές είχε ο Αντρέας Φωτίου, ενώ πρώτος σκόρερ του παιχνιδιού με δέκα γκολ ήταν ο Χρήστος Αραούζος των γηπεδούχων.

Τέλος, εκτός έδρας επιτυχία κατέγραψε και ο Προοδευτικός κερδίζοντας με 21-14 το ΘΟΪ Αυγόρου και πρόσθεσε την τρίτη του νίκη στον απολογισμό του.