Στόχος επιτεύχθη με... ρεκόρ για τον Νικόλα Αντωνίου (ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 11/7/2022 - 21:15

Της Άντρεας Καφά

Ο Νικόλας Αντωνίου ολοκλήρωσε τον μεγάλο στόχο που άφησε ανεκπλήρωτο, στο περσινό Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Νέων στη Ρώμη.

Ο πρωταθλητής μας στην περσινή διοργάνωση έχασε την τρίτη θέση στα 50μ. ελεύθερο για δύο εκατοστά του δευτερολέπτου από τον Ισραηλινό Μαρτίν Καρτάβι και όλη τη φετινή σεζόν δούλεψε σκληρά για μία θέση στο βάθρο των νικητών στο φετινό μεγάλο ραντεβού που είχε και τα κατάφερε.

Ο Νικόλας Αντωνίου με φοβερό νέο παγκύπριο ρεκόρ 49.67 στα 100 μ. ελεύθερο, κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Νέων στο Οτοπένι της Ρουμανίας, το οποίο ολοκληρώθηκε χθες (10/07), τερματίζοντας πίσω από τους δύο πιο γρήγορους κολυμβητές, κάτω των 18 ετών, στην ιστορία.

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Ρουμάνος παγκόσμιος πρωταθλητής, το θαύμα της παγκόσμιας κολύμβησης όπως τον αποκαλούν, Ντανιέλ Ποποβίτσι με χρόνο 47.69 ενώ το αργυρό κατέκτησε ο Άγγλος Τζάκομπ Γουίτλ με επίδοση 48.65.

Επόμενος στόχος για τον αθλητή του Ναυτικού Ομίλου Λεμεσού και τον προπονητή του Σταύρο Μιχαηλίδη, το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Εφήβων, το οποίο θα πραγματοποιηθεί από τις 30 Αυγούστου μέχρι τις 4 Σεπτεμβρίου στο Περού.