Στον μεγάλο τελικό ο Κεραυνός (BINTEO)

Ο Κεραυνός είναι η πρώτη ομάδα που εξασφαλίζει το εισιτήριο της για τον μεγάλο τελικό της Κυριακής (17/3). Η ομάδα του Στροβόλου νίκησε την ΕΝΠ με 80-76 στον πρώτο ημιτελικό του ΟΠΑΠ Final Four, που πραγματοποιήθηκε στο «Κίτιον». Η αναμέτρηση ήταν συναρπαστική, ενώ αξίζει να σημειωθεί πως 30 δευτερόλεπτα πριν την λήξη του αγώνα το σκορ ήταν ισόπαλο 76-76. Οι δύο ομάδες τα έδωσαν όλα για την νίκη, με τον Κεραυνό να είναι η ομάδα που έφυγε με την πρόκριση στον 51ο τελικό Κυπέλλου ΟΠΑΠ Basket League. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Ντάρλιν Γουίλις με 20 πόντους (17 ριμπάουντ, 1 ασσίστ). Εξαιρετικοί ήταν επίσης οι Νίκος Στυλιανού με 16 πόντους (3 τρίποντα, 1 ριμπάουντ, 1 ασσίστ) και Τζόσουα Χάγκινς με 18 πόντους (1 τρίποντο, 2 ριμπάουντ, 8 ασσίστ).

Η ΕΝΠ ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και στο 5:30 ήταν μπροστά με 15-10, ενώ δύο λεπτά πιο μετά το σκορ πήγε στο 20-15. Μέχρι το τέλος της περιόδου ο Κεραυνός σημείωσε δώδεκα σερί πόντους (έξι ο Στυλιανού, τέσσερις ο Γουίλις, δύο ο Χάγκινς) και προηγήθηκε με 27-20. Μέχρι το 13:30 το σκορ ήταν στο 37-31 υπέρ του Κεραυνού, ενώ τρία λεπτά πιο μετά στο 44-32. Ακολούθησαν τρία διαδοχικά τρίποντα για την ΕΝΠ (δύο ο Ρέι, ένα ο Φίλερ), με το σκορ να πάει στο 44-41. Πριν το τέλος του ημιχρόνου οι «ερυθροκίτρινοι» σημείωσαν πέντε πόντους (τρίποντο ο Τσάνελς, δύο ο Γουίλις) παίρνοντας προβάδισμα με 49-41.

Δυναμικά μπήκε στην τρίτη περίοδο η Ένωση, καταφέρνοντας μέχρι το 24’ να μειώσει σε 54-51, ενώ στο 27:30 το σκορ είχε πάει στο 61-59. Στο επόμενο λεπτό ο Γουίλις με τρεις πόντους έφερε μπροστά τον Κεραυνό με 64-59, με την ΕΝΠ να απαντάει πριν το τέλος της περιόδου με επίσης τρεις πόντους (δύο ο Έβανς, ένα ο Μπάλογκαν) με το σκορ να οδηγείται στο 64-62.

Με τρίποντο του Παπαδόπουλου ξεκίνησε το δ’ δεκάλεπτο η ΕΝΠ, παίρνοντας προβάδισμα με 65-64, ενώ ακολούθησαν επτά πόντοι για τον Κεραυνό έως το 32:30 (τρεις ο Μιχαήλ, από δύο Γουίλις-Χάγκινς) και το σκορ να πάει στο 71-65. Στην συνέχεια η Ένωση ήταν βελτιωμένη και στο 36:10 μείωσε σε 73-72, ενώ ένα λεπτό πιο μετά το σκορ ήταν στο ισόπαλο 75-75. Στο 39:12 το σκορ ήταν στο 76-76, ενώ στην συνέχεια ο Χάγκινς με λέι απ έφερε μπροστά τον Κεραυνό με 78-76. Στην επόμενη επίθεση για την ΕΝΠ ο Μπάλογκαν επιχείρησε το σουτ για τρεις, όμως ήταν άστοχος, και πριν το τέλος της αναμέτρησης ο Στυλιανού με δύο ελεύθερες βολές διαμόρφωσε το τελικό 80-76.

Δεκάλεπτα: 27-20, 49-41, 64-62, 80-76.

Βήμα παραμονής από την ΕΝΠ, με το ενάμισι πόδι στην Β' κατηγορία ο Ερμής(ΒΙΝΤΕΟ)