Στον τελικό από το πρώτο παιχνίδι ο Απόλλωνας (BINTEO)

Τετάρτη, 18/4/2018 - 19:52

Έριξε ''τεσσάρα'' στην Πάφο και περιμένει αντίπαλο ο Απόλλωνας. Τυπική διαδικασία η ρεβάνς για τους γαλάζιους που σκέφτονται ήδη τον τελικό.

Στο 6′ πλασέ του Σαρδινέρο από το ύψος της μικρής περιοχής , η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια. Στο 15′ στο τετ α α τετ του Ζελάγια από πλάγια θέση, αντέδρασε σωρτήρια ο Κόπριβετς που παραχώρησε κόρνερ. Ο διαιτητής Ψευδιώτης δεν έδωσε πέναλτι σε τέσερις περιπτώσεις που το ζήτησε ο Απόλλωνας στο πρώτο εικοσάλεπτο. Ο τρεις αφορούσαν πτώσεις παικτών μέσα στην περιοχή και η μία σε χέρι πάλι εντός περιοχής του Κόπριβετς.Στο 27' φάση διαρκείας για τον Απόλλωνα.

Το σουτ του Πέδρο βρήκε στα σώματα των αμυντικών της Πάφου, με τον Σαρδινέρο να μην μπορεί από κοντά να σκοράρει και τον Κόπριβετς να μαζεύει τελικά την μπάλα.Στο 30' από λάθος του Πέδρο παραλίγο να σκοράρει η Πάφος που έπαιζε μόνο άμυνα. Ο Μπεριγκό έκλεψε βγήκε μόνος με τον Βάλε που απέκρουσε το πλασέ του Γάλλου και έσωσε την ομάδα του. Στο 33' ο Γκουλόν πρόλαβε και έκοψε το σουτ του Σαρδινέρο που ήταν σε ευνοική θέση για να σκοράρει. Στο 35' ο μονόλογος του Απόλλωνα καρποφόρησε.

Ο Άλεφ βρήκε μέσα στην περιοχή τον Σκέμπρι, ο Μαλτέζος κατάφερε να γυρίσει προς την εστία της Πάφου και με δυνατό να κάνει το 1-0 για τους γαλάζιους. Στο 40' πολύ όμορφη ατομική ενέργεια του Σαρδινέρ και κάθετη πάσα στο Σκέμπρι, που έπιασε το σουτ αμέσως με τον Κόπριβετς να αποκρούει. Στο 44' η Πάφος στην δεύτερη επίσκεψη της στα καρέ του Βάλε ήταν ξανά πολύ επικίνδυνη, με τον Μπεριγκό να ελευθερώνεται ωραία και να αστοχεί σχεδόν εξ επαφής. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων χτύπησε και πάλι ο Σκέμπρι. Ο επιθετικός των γηπεδούχων με κεφαλιά σε σέντρα του Μαρτίνες έκανε το 2-0.

Στο 55′ μεγάλη ευκαιρία για την Πάφο για να μειώσει. Ο Ντεούλ από πλεονεκτική θέση δεν κατάφερε να νικήσει τον Βάλε. Στο 60΄ ο Ντεούλ και πάλι για τους φιλοξενούμενους βρέθηκε σε θέση βολής σούταρε αλλά ο Βάλε του είπε εκ νέου όχι. Στο 65' ο Σκέμπρι έφτασε μια ανάσα από το χατ τρικ. Επιχείρησε σκαφτό σουτ απέχοντας ελάχιστα από την εστία της Πάφου, με την μπάλα να βρίσκει το οριζόντιο δοκάρι.

Οι γαλάζιοι έφτασε πολύ κοντά στο 3-0 και στην φάση του 68' με τον προωθημενό Ρομπέρζ μετά την εκτέλεση κόρνερ να κάνει το σουτ και το Κόπριβετς να διώχνει με τα ακροδάχτυλα σε κόρνερ. Δυο λεπτά αργότερα ο Ντεούλ που μπήκε αλλαγή στην επανάληψη αναστάτωσε πάλι την άμυνα των γαλάζιων. Πέρασε τον Βάλε, σούταρε και πάνω στην γραμμή έδιωξε ο Γιούστε. Τεράστια ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους, που είχαν νέα φάση στο 74' με τον Μπεριγκο να σουτάρει λίγο έξω. Ο νόμος του ποδοσφαίρου τιμώρησε την Πάφο.

Στο 80' σε μια αντεπίθεση ο Γιάκολις έδωσε γκολ στο πιάτο στον Σαρδινέρο που σε κενή εστία έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 3-0 για την ομάδα του Σοφρώνη Αυγουστή. Οι γηπεδούχοι δεν σταμάτησαν εκεί και... διπλοκλείδωσαν την πρόκριση στον τελικό πετυχαίνοντας και τέταρτο γκολ. Ο Μάρκοβιτς στις καθυστερήσεις με βολίδα μέσα από την περιοχή διαμόρφωσε το τελικό 4-0 και ήδη ο Απόλλωνας σκέφτεται την 16ή του Μάη όπου θα υπερασπιστεί τον τίτλο του.