Στον τελικό η Γουότφορτ με επική ανατροπή

Κυριακή, 7/4/2019 - 21:23

Σε ένα από τα καλύτερα φετινά ματς, η Γουότφορντ πήρε στην παράταση τη νίκη με 3-2 απέναντι στην Γουλβς και πέρασε στον τελικό του Αγγλικού κυπέλλου όπου και θα αντιμετωπίσει την Μάντσεστερ Σίτι. Οι «λύκοι» είχαν το προβάδισμα με δύο γκολ μέχρι τη στιγμή που μπήκε στον αγωνιστικό χώρο ο Ζεράρ Ντεουλοφέου. Ο 25χρονος Ισπανός μπήκε στον αγωνιστικό χώρο στο 66' και αποχώρησε τραυματίας στο 108', ωστόσο στο διάστημα που αγωνίστηκε πέτυχε δύο τέρματα και χάρισε στην ομάδα του την πρόκριση για το μεγάλο τελικό.

Η Γουλβς απείλησε μόλις στα 20 δευτερόλεπτα με τον Γιόνι να σουτάρει με αρκετά φάλτσα από πλάγια θέση και την μπάλα να περνά λίγο έξω. Στο 5' οι φιλοξενούμενοι είχαν κι άλλη ευκαιρία με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μουτίνιο που πέρασε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Γκόμεζ. Στο 31' η Γουότφορντ έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Ντίνεϊ να βγάζει σέντρα και τον Γκρέι με προβολή από κοντά να στέλνει την μπάλα λίγο πάνω από την εστία του Ρούντι.

Στο 35' ο Ντεντόνκερ σούταρε έξω από την περιοχή των γηπεδούχων, με την μπάλα να βρίσκει λίγο στον Μαριάπα και τον Γκόμεζ να διώχνει τελευταία στιγμή σε κόρνερ. Μετά την εκτέλεση ο Ζότα έβγαλε σέντρα, με τον Ντόχερτι να πετάγεται στο δεύτερο δοκάρι και από κοντά με κεφαλιά έκανε το 1-0.

Στο 39' η Γουλβε είχε κι άλλη ευκαιρία με τον Γότα να κάνει ωραία ενέργεια και σουτ από ύψος της μεγάλης περιοχής της Γουότφορντ, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω. Λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου ο Ντίνεϊ βρέθηκε μόνος μέσα στην περιοχή των φιλοξενούμενων και σούταρε, με τον Κόντι να κόβει τελευταία στιγμή.

Στο 48' η Γουλβς είχε την πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο μέρος, με τον Χιμένεθ να σουτάρει από το ύψος της μεγάλης περιοχής αλλά ο Γκόμεζ απέκρουσε. Τρία λεπτά αργότερα απείλησε και ο Ζότα για τους φιλοξενούμενους αλλά το σουτ που επιχείρησε πέρασε λίγο έξω.

Στο 62' ο Ντόχερτι έβγαλε σέντρα για τον Χιμένεθ που αφού έκανε ωραίο κοντρόλ μέσα στην περιοχή της Γουότφορντ, σούταρε νικώντας τον Γκόμεζ για το 0-2 των «λύκων». Στο 79' η Γουότφορντ μείωσε σε 1-2 με τον Ντεουλοφέου να πετυχαίνει ένα απίθανο γκολ με υπέροχο πλασέ από πλάγια θέση μέσα από την περιοχή.

Στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού η Γουότφορντ κέρδισε πέναλτι για μαρκάρισμα του Ντεντόνκερ στον Ντίνεϊ, με τον 30χρονο επιθετικό να αναλαμβάνει την εκτέλεση κάνοντας το 2-2 που έστειλε το ματς στην παράταση.

Στο 93' και την πρώτη καλή στιγμή της παράστασης, ο Γιόνι σούταρε από αρκετά πλάγια, με την μπάλα να βρίσκει λίγο στον Φεμένια και να περνά ελάχιστα έξω. Στο 104' η Γουότφορντ βγήκε ωραία στην αντεπίθεση, με τους Ντίνεϊ και Ντεουλοφέου να συνεργάζονται ωραία και τον τελευταίο με πλασέ μέσα από την περιοχή να κάνει το 3-2 πετυχαίνοντας την ολική ανατροπή.

ΓΟΥΟΤΦΟΡΝΤ: Γκόμεζ, Φεμένια (108' Γιάνματ), Μαριάπα, Κάτσκαρτ, Χολέβας (98' Μασίνα), Χαγκς (66' Ντεουλοφέου (112' Σεμά)), Ντουκουρέ, Καπουέ, Περέιρα Γκρέι, Ντίνεϊ

ΓΟΥΛΒΣ: Ρούντι, Ντόχερτι, Σαΐς, Κόντι, Μπολί, Γιόνι (106' Βινάργκε), Ντεντόνκερ, Νέβες (86' Μπένετ), Μουτίνιο (102' Τραορέ), Ζότα (89' Καβαλέιρο), Χιμέμεθ